szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Pásztory Dóra kétszeres paralimpiai bajnok úszónak is van véleménye a Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke körül kialakult botrányról. Az úszó a Facebook oldalán írt levelet Gömöri Zsoltnak és a bizottságnak.

Mint arról beszámoltunk, az MPB elnöke ellen 15 vádpont merült fel, ő mindegyiket tagadja. Szerinte hecckampány folyik ellene és az ezzel kapcsolatos dokumentumokat elküldik a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnökének és a sportállamtitkárság vezetésének is, június 19-re pedig rendkívüli közgyűlést hívott össze. Az MPB elnöksége felkérte az etikai és jogi bizottságot az ügy kivizsgálására, a jogszabálysértések gyanúja miatt pedig a rendőrséghez és az ügyészséghez fordul. (A hvg.hu cikke a Gömöri-féle bizottság körüli ügyekről itt olvasható.)

"Lehet, hogy mindent meg tudtok magyarázni, mindenre találtok valami kiskaput, de az egészen biztos, hogy emberileg és erkölcsileg alkalmatlanok vagytok a vezetésre" - írja legfrissebb Facebook bejegyzésében Pásztory, aki pontokba szedve indokolta meg fenti állítását.

"Remek kommunikációs fogás, csak épp nem igaz"

A Gömörinek és az egész Magyar Paralimpiai Bizottságnak szóló levelében, tegeződve azt írja, nem az a baj, hogy hazudnak, hanem hogy "a parasportolókat degenerált hülyéknek nézitek, akik nem képesek saját véleményt alkotni és akiket csúnya, gonosz emberek folyamatosan manipulálnak és megvezetnek".

Túry Gergely

Az ügyet szerinte megkonstruált hecckampányként, politikai támadásként beállítani "remek kommunikációs fogás, csak épp nem igaz". Gömöri szerinte csak a figyelmet szeretné elterelni, pedig le kéne mondania az elnökséggel együtt. (Az erre irányuló petíciót Pásztory is aláírta - a szerk.)

Az úszó - más sportolókkal együtt - úgy véli, hogy Gömörit nem illeti meg a "nettó 420 ezres fizetés", a céges autó, a 60-80 000 forintos benzinköltség-visszatérítés, a szponzori pénzek utáni jutalék, a külföldi utazási lehetőségek és "milliós nagyságrendű jutalmak". (Gömöri a keddi sajtótájékoztatóján bruttó 655 ezer forintos fizetésről beszélt - a szerk.)

"Tök hülyének néztek mindenkit"

Pásztory szerint lehetne találni olcsóbb munkaerőt, olyat, aki kevesebbért is vállalná ezt a feladatot. "Nem lehet, hogy ha egy sportoló kapja a járművet, amellyel el tud jutni edzésre, akkor nagyobb az esély az újabb paralimpiai éremre?" - teszi fel a kérdést.

MTI / Bruzák Noémi

A tenerife-i edzőtáborral kapcsolatban szerinte az a gond, hogy olyan lehetőséget választott a vezetés, amelynek előkészítése és szervezése "kétmillió feletti összeget emésztett fel".

"Nem az a gond, hogy nem tudjátok "becsomagolni" a mexikói nyaralást, hanem az a gond, hogy tök hülyének néztek mindenkit. Elég nagy baj, hogy nem láttál még erőemelő versenyt és Mexikóig kell menned két kollégáddal, hogy megnézd hogy kell lebonyolítani egy ilyen eseményt. Az IPC-től kapott támogatást, amely a verseny előkészítésére érkezett tényleg egy háromfős tengerentúli utazásra kellett elkölteni? Olyan elnökség vezeti az MPB-t, aki ezt megszavazta? Látod, ezért nem vagytok alkalmasak erre a feladatra, mert ti ezt így gondoljátok. Ezért is mondjatok le!" - fogalmaz a sportoló.

Szerinte sok sportoló nem mer megszólalni és ő maga az egyik szócsövük, és ez azért van így, mert félnek Gömöritől. Azt is állítja, hogy az MPB oldalát folyamatosan cenzúrázzák, privát levelezést hoznak nyilvánosságra.

"Ha vannak olyan törvények és szabályok, amelyek lehetővé teszik, hogy a Magyar Paralimpiai Bizottság jogszerűen működik ebben a formában, akkor ezeket a törvényeket és szabályokat meg kell változtatni" - írja Pásztory.

Előzmények

Az MPB körüli botrány május elején robbant ki, amikor kiderült, hogy Gömöri Zsolt 2012-ben hárommillió forint vissza nem térítendő támogatást kapott a bizottságtól hitele végtörlesztésére. A szervezetet emellett visszaélésekkel, törvénytelenséggel vádolták meg, többek között vezetői indokolatlan utazásaival. Gömöri a vissza nem térítendő támogatást - melyet Deutsch Tamás alelnök javaslatára szavazott meg neki az elnökség - törvényesnek nevezte.

Az elnök ellen május 21-én több parasportoló nevében csoportos feljelentést tettek a Központi Nyomozó Főügyészségen. Ezt megelőzően közös nyilatkozatban, nyolcpontos petíciót benyújtva lemondásra szólították fel az elnököt, az elnökséget és a felügyelőbizottságot is. A petíciót több mint ötszázan írták alá, köztük Pálos Péter, Krajnyák Zsuzsanna, Dani Gyöngyi, Vereczkei Zsolt, Pásztory Dóra, vagy az ügyet a parasportolók részéről képviselő Koller Sándor.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!