szerző:
MLF
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Több hónapnyi kísérletezés után a Fideszben megtalálták azt a kampányfegyvert, mely végre jól sült el – így látják a párt vezetői a bevándorlók elleni kampányt. Orbán Viktor és kommunikációs tanácsadói triumfáltak, ám úgy tudjuk, ennek ára van: a miniszterelnök legyűrte a házon belüli fanyalgókat, folytatja karcos politikáját, a sokak által vágyott konszolidáció ismét elmarad.

Ismét a Fidesz diktálja a tempót, mindenki arra figyel, amit a kormány és a kormánypárt mond, ráadásul mindezt egy olyan témával érték el, mely a miniszterelnököt hosszú évek óta foglalkoztatja, és már az Európai Unióban is kezdeményező szerepet játszhat – így értékelte a hvg.hu-nak több fideszes és kormányzati forrás a bevándorlóellenes kampányt, illetve a magyar–szerb határra tervezett kerítés ötletét. Sőt, még azt is megkockáztatták: Orbán ezzel a politikájával az európai mainstreamet képviseli, és kitört az elszigeteltségből.

Fazekas István

Pedig forrásaink szerint a kormányfő által a Charlie Hebdo munkatársai ellen elkövetett januári merénylet után bedobott ötletről sokáig úgy tűnt, egy lesz azon kommunikációs húzások közül, melyek sikertelennek bizonyultak. Mint arról korábban több cikkben is beszámoltunk, az Orbán által tavaly nyár végén újjászervezett kommunikációs stáb mindent megpróbált, hogy ismét „uralni tudja a pillanatot”, de nem jártak sikerrel, két időközi választást is elveszítettek. Több esetben – részben a Fideszen belüli ellenkezés, részben a társadalom tiltakozása miatt – vissza kellett táncolniuk, például az újságíróknak és az iskolásnak kötelezővé teendő drogteszt is süllyesztőbe került, holott a Habony Árpád irányította kommunikációs stáb kezdetben ezt is hatékony „politikai terméknek” vélte.

A „pajzs-effektus”

„Nézze meg az RTL Híradót, sokat foglalkoznak a kerítésépítéssel, s még ha bírálják is a sajtóban a terveket, ez is nekünk kedvez, mert az emberek látják, mi folyik Európa déli határainál, a magyarok pedig alapvetően tartanak a migránsoktól” – mondta egy magas rangú fideszes forrás, aki szerint az is figyelemre méltó, hogy a híradásokban hátrébb sorolták a vasárnapi boltzár problémáját vagy az utóbbi időben kipattant korrupciógyanús ügyeket.

Orbán Viktor egy katonai gyakorlaton - megtalálta a megoldás a párt problémáira?
AFP / Kisbenedek Attila

Bár forrásaink elismerik, hogy még nem sikerült visszakapaszkodni a tavalyi választások idején mért népszerűségi szintre, de a Fideszben bíznak benne, hogy a kampánnyal a párt „megindult kifelé a gödörből”. Pedig információnk szerint egy hónappal ezelőtt – főleg a vasárnapi zárva tartás elrendelése után – még olyan, belső használatra készült méréseket elemeztek, melyek a közhangulat  gyökeres megváltozását mutatták. Akkor úgy tűnt, Orbán nem fogja megúszni irányváltás nélkül, kénytelen lesz visszavenni a radikalizmusából. Mint arról korábban a hvg.hu beszámolt, még az a Kövér László is elégedetlen volt az irányvonallal, aki az elmúlt 30 évben mindig kiállt a pártelnök mellett.

Most viszont még Habony – illetve az amerikai tanácsadó, Arthur Finkelstein – párton belüli kritikusai is úgy látják, hiába is fanyalogtak a negatív kampányok spin doctorai ellen, ismét bejöttek a számításaik. Ráadásul újra tervszerűen, olajozottan működik a fideszes és a kormányzati kommunikációs gépezet, amit korábban személyi ellentétek is megosztottak. Bejött megint az a módszer, amit a Habony-stábban „pajzs-effektusként” neveznek. Ennek az a lényege, hogy olyan témákat kell találni, amelyek egyrészt hangos ellenzéki tiltakozást váltanak ki, másrészt valóban rezonálnak a társadalom többségének szorongásaira. Majd az ellenzéki „támadások” hatására a fideszes tábor összezár, mint egy falanxban: behúzódnak a pajzsok mögé, és együttes erővel harcolnak.

Forrásaink határozottan állítják, nem rögtönzés folyt, hanem előre terveztek. Így bekalkulálták azt is, hogy az ellenzék tiltakozó akciókat indít majd – részben ez is befolyásolta, hogy a plakátokra a Jobbik nézeteire hajazó mondatok kerültek. Egy magas rangú kormányzati forrás szerint abban nem voltak biztosak, hogy az MSZP fog-e lépni, ugyanis voltak információik arról, hogy ők is készítenek belső méréseket, és látják a saját szavazóik reakcióját. Arra viszont számítottak, hogy a szocialistákkal versengő kisebb pártok – a DK, az Együtt vagy a PM – lépnek. A kormányban ezeknek a reakcióknak tudják be, hogy a döcögő nemzeti konzultáció lendületet kapott, és most már 800 ezer felett van a visszaküldött kérdőívek száma. Mindenesetre júniusban mind a kormánynak dolgozó Századvég, mind a Medián növekedést mért a Fidesznek: miután május második felében a Nézőpont még stagnálást állapított meg a teljes népesség körében, a tendencia egyértelműnek tűnik.

Orbán bevenné Európát

Ugyanakkor azért is örömittas a pártvezetés, mert a bevándorlásellenes kampánnyal egy olyan üggyel „tematizálják” a közbeszédet, ami 2006 óta Orbán Viktor egyik „mániája”.

Mint arról korábban beszámoltunk, a miniszterelnök jó ideje úgy gondol magára, mint aki jól látja Európa problémáit, radikális javaslataival pedig évekkel a többi kormány- és államfő előtt jár, kimond olyasmiket, melyekre kollégái nem vállalkoznak. A Fidesz elnöke kilenc évvel ezelőtt fogalmazta meg először a migrációval szembeni nézeteit, és azóta szinte szó szerint ismételgeti akkori mondatait. 2006 decemberében kifejtette, hogy „sürgősen meg kell állítani az illegális bevándorlást, amely maga alá temethet jó néhány országot”. Szerinte „a bevándorlás nem lehet Európa jövője: ezen az úton nem lehet megoldani a demográfiai problémákat”.

Habony Árpád megint túlélt egy balhés időszakot
Túry Gergely

Most úgy látja, a kontinens felé indult afrikai és közel-keleti tömegektől félve Európa vezetői „levetkőzik a politikai korrektséget”, elutasítják a multikulturalizmust, és adott a lehetőség ahhoz, hogy az EU „keresztény kultúrájú” maradjon. Forrásaink szerint Orbán abban bízik, ez akár Európa irányvonalát is megváltoztathatja, és ő ebben kezdeményező szerepet játszhat több hónapos elszigeteltség és elutasítás után. Szerintük erre utal, hogy az Európai Tanácsban ma már olyan radikális megoldások is felmerülnek bevándorlásügyben, amelyek pár hónapja még elképzelhetetlenek voltak. (A menedékkérők kvóta alapján történő elosztása láthatóan nagy ellenállásba ütközik, a dublini elveknek megfelelő kitoloncolással pedig az a probléma, hogy annak az országnak az intézményrendszerét terhelnék meg, ahol a menedékkérők belépnek az EU-ba. Ezért is gondolkoznak többen is EU-n kívüli fogadóállomások kialakításáról, illetve a határok lezárásáról – a szerk.)

Orbán közben a hazai politikában is „levegőhöz” jutott. Információink szerint a sikeresnek ítélt, és sok energiát felemésztő kampány miatt egyelőre nem lesz korrekció, csúszik a Fidesz néhány vezetője, tekintélyes politikusa által kért „konszolidáció”. Orbán ennek egyébként sem híve, tavaly egy frakcióülésen ki is jelentette, magát a szót sem szereti, mert nem fedi „radikális” politikája lényegét. Nem tudni, mi lesz például azzal a konferenciával, melyet a jövő hétre terveztek, és amely a kormány többéves terveivel foglalkozott volna, hiszen a közös szerbmagyar kormányülésre helyezik majd a hangsúlyt. Van viszont olyan fideszes politikus, aki szerint az irányváltás elmaradása hosszú távon még gondokat fog okozni, ugyanis a "pillanat uralása" szerinte nem oldja meg az egészségügy vagy az oktatás problémáit, melyben egyszerűen nem születnek döntések.

Üzentek a csempészeknek és az EU-nak

Azt egyébként, hogy a bevándorlásellenesség nemcsak kampányfogás vagy „kommunikációs húzás”, hanem valós, fenyegető probléma, minden forrás aláhúzta. Állítólag a kormányzati apparátus – Németh Szilárd fideszes képviselő egyenesen titkosszolgálati jelentésekről beszélt – előre jelezte, hogy rövid időn belül a déli államok mellett Magyarország lesz az egyik fő útvonala az embercsempész bandáknak. Az EU-ból pedig Orbánék egyértelmű jelzéseket kaptak, hogy Németország és Ausztria vissza akarja küldeni a migránsokat abba az uniós országba, ahol először kértek menedékjogot. Mivel a kormányban úgy számoltak, hogy ez több tízezer embert jelenthet, úgy döntöttek, a legradikálisabb módszert fogják bevetni: fizikai értelemben akadályozzák meg, hogy a bevándorlók Magyarország területére léphessenek, tekintet nélkül arra, hogy háborús menekültek vagy gazdasági migránsok.

Magyarán a kormány abba az irányba tereli a kérdés rendezését, hogy a migránsok be se tudjanak lépni az ország területére, és így ne kérhessenek menekültjogi státuszt. (Ami egyébként sérti az ENSZ menekültügyi szabályait – a szerk.) Ahogy ezt kormányzati politikusok sajtótájékoztatóikon többször kifejtették, mindenkit törvénysértőnek titulálnak, aki zöld határon próbálkozik, letartóztatják őket, majd visszatoloncolják Szerbiába. Ha majd megpróbálják megkerülni a kerítést Románia vagy Horvátország felől, akkor ebbe a két országba küldik vissza őket, ugyanis ezek uniós államok, és biztonságos országnak számítanak. Ezzel nem titkoltan az is a cél, hogy „provokálják Európát”, és rávegyék arra, hogy segítsen kezelni a problémát Szerbiában, a Balkánon, nyújtson anyagi támogatást, illetve hogy az EU vegyen részt a határain kívüli konfliktusok rendezésében, támogassa anyagilag azokat az országokat, ahonnan a migránsok érkeznek. Egy magas rangú forrás azt is kifejtette, az erős plakátokkal és a kerítésépítéssel az is volt a cél, hogy a hazai médián kívül a nemzetközi sajtó is felkapja az ügyet, és eljusson az „üzenet” a címzettekhez.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!