szerző:
Szlavkovits Rita
Tetszett a cikk?

Egy radikális mozgalmár határmenti településvezető lehetne a Jobbik szószólója menekültügyben, akitől állítása szerint a kerítésötletet a Fidesz lopta. Csakhogy a párt igyekszik ebben a kérdésben is a saját útját járni, Toroczkai László ásotthalmi polgármesternek pedig nem elég jó a pedigréje a cukisodó Jobbikhoz. A mélyben azért a testvéri szövetség megmarad, mindenki a maga helyén teszi a dolgát: a Hatvannégy Vármegye Mozgalom és a Betyársereg is – Toroczkai mindkettő alapításánál ott volt.

„Hogy mi verekedni mentünk volna le, az a legnagyobb butaság. Előre bejelentettem egy interjúban, hogy meg fogom látogatni Toroczkai Lászlót. Nagyon régi barátság fűz bennünket egymáshoz. Csak szerettünk volna tájékozódni a helyszínen a számunkra leghitelesebb forrásból. Ennyi volt” – közölte a hvg.hu-vel a Betyársereg álláspontját Tyirityán Zsolt, a 2009-ben alapított szélsőjobbos paramilitáris csoport korábban közösség tagja elleni erőszakért elítélt vezetője. Tyirityán az Index hétfői cikkére reagált, amely arról számolt be, hogy a menekültügy kapcsán megromlott a viszony Ásotthalom polgármestere és a Betyársereg között.

Mint ahogy arról a hvg.hu is tudósított, múlt hétfőn a Betyársereg szimpatizánsai 10-12 autóval felvonultak a szegedi nagyállomáson, fényképezték, stírölték az ott tartózkodó 25-30 menekültet, de atrocitásra nem került sor. Az Index szerint a Betyársereg tagjai eredetileg a határmenti településre, Ásotthalomra mentek, hogy ott „menekültekre vadásszanak”, amihez a helyi polgármester Toroczkait is meg akarta nyerni. Ő azonban nem akart ebben részt venni, ezért egy mezőőrt küldött maga helyett, akivel a menekültvadász-menet többször is eltévedt a lap szerint, mire Szegedre beért.

Betyársereg - Képünk illusztráció
MTI / Szigetváry Zsolt

Tyirityán a hvg.hu-nak azt mondta, hogy meg akarták nézni, „Laci hogyan dolgozik a helyszínen, és láttuk, minden rendben is van. Végigkocsiztunk a határvonalon, és mivel azt hallottuk, hogy abnormális a szegedi állomáson a helyzet, odaautóztunk, de nem tapasztaltunk ott semmi ilyesmit”. A Betyársereg vezetője azt is aláhúzta, hogy útjukat a rendőrség kísérte, és hogy nem került sor intézkedésre.

A Betyársereg és a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) fontosnak érezte, hogy közleményt adjon ki: a cikket úgy értelmezték, mint a liberális média zászlóhajójának a kísérletét a két szervezet testvéri szövetségének megbontására. Az, hogy köztük minden rendben van, szerintük mi sem bizonyít jobban, mint hogy Tyirityán az ásotthalmi látogatást követő pénteken a HVIM rendezvényén, Zagyva György Gyula, a HVIM tiszteletbeli elnöke pedig szombaton a Betyársereg családi napján is megjelent. Erről fotókat is közzétettek, akárcsak Toroczkai és a betyárok ásotthalmi találkozójáról a Rózsa Sándor Élményház előtt. Az ásotthalmi polgármester személye is összeköti a két szervezetet, hiszen mindkettő alapításában részt vett, a HVIM-et irányította is.

Aki megálmodta a kerítést

Az tény, hogy amióta Toroczkai Ásotthalom polgármestere lett, egyetlen vonulás sem volt a faluban. A betyarsereg.hu-n közzétett Toroczkai-interjúból, melyet tavaly novemberben készített vele a Magyarok Nyilai terrorszervezettel összefüggésbe hozott Budaházy György, az derül ki, hogy a „betyárok” hiányolják már Toroczkait, akit a polgármesteri teendői megakadályoznak abban, hogy gyakrabban találkozzon a Tyirityán Zsolt vezette csapat tagjaival.

Amikor Toroczkai polgármester lett, a helyi földeken, nagygazdáknál dolgozó, romániai vendégmunkásokat pécézte ki magának. A fegyveres mezőőrség megalakítását is azzal magyarázta, hogy a vendégmunkásokat kell a törvények betartására bírni. De azzal, hogy egyre többen léptek határt az Ásotthalom környéki földeken (és a gazdák is szóltak, hogy romániai napszámosok nélkül nem lehetne elvégezni a zöldmunkákat), figyelme a menekültek felé fordult. Mint ahogy arra a róla szóló Wikipedia-szócikk utal, Toroczkai magának tulajdonítja a határzár ötletét, amit szerinte a Fidesz lenyúlt tőle.

Tyirityán Zsolt
MTI / Bruzák Noémi

Hogy versengés van a szomszédos fideszes vezetésű Mórahalom és a Jobbikhoz köthető Ásotthalom között, az is mutatja, hogy utóbbiban is nagyjából egy időben létrejött az Önkormányzati Rendészeti Szerv, és Nógrádi Zoltán ottani polgármester is mindent megtesz, hogy a menekültveszélyt felhangosítsa. Az mindenesetre nem véletlen, hogy a próbakerítés Mórahalom határában épül – mint ottjártunkkor tapasztaltuk, Nógrádi bátyjának a nadrágszíjparcellája mellett.

A mezőőrök jogkörének a bővülését egyébként egy 2012-es törvénymódosítás alapozta meg. Ebben az van egyebek mellett, hogy közterület-felügyelőknek (így a mezőröknek) joguk van igazoltatni és a rendőrség kiérkezéséig visszatartani az intézkedés alá vontat. Ásotthalmon a mezőőrök az elmúlt hónapokban menekültek százait tartóztatták fel.

Toroczkai több esetben állami pénzt kért ehhez a tevékenységhez, de csak a migránsok által hátrahagyott szemét összegyűjtésére kapott. Legutóbb a mezőőrök Nivájának lecseréléséhez kért segítséget a belügyminisztertől, ám kérését elutasították. Most a polgármester gyűjtésbe kezdett, hogy terepjárót tudjon vásárolni az önkormányzat számára a menekültek hatékonyabb üldözéséhez. A közösségi oldalán Toroczkai arról számolt be, hogy két és fél millió forint összegyűlt már erre a célra. Ugyanitt ígéri azt is, hogy mezőőreit hamarosan éjjellátóval is fel fogja szerelni, amire addig mindenképp szükség van, amíg nem állítják fel ismét a határőrséget.

Csendestársak

Az, hogy Toroczkai egyszerre szeretne felelős településvezetőként és egy radikális mozgalom szellemi vezéreként is jelen lenni, a Facebook-aktivitásán is visszatükröződik. Toroczkainak mint közéleti szereplőnek két profilja is van: a HVIM alapítójaként napi rendszerességgel számol be a menekültek visszaszorítását segítő áldozatos munkájáról. A polgármesteri profiljára viszont inkább az a poszt jellemző, amely az általa irányított település olaszországi testvérvárosában tett látogatásáról számol be.

Jellemző, hogy Toroczkai 2013-ban függetlenként nyerte meg az ásotthalmi polgármesteri időközi választást (amit egy év múlva megismételt), és ma sem a párt tagja, pedig jobbikos megyei listavezetőként jutott be a megyei közgyűlésbe. Mindez beleillett abba a törekvésbe, melynek a lényege a Jobbik politikai kommunikációjának a gyökeres áthangolása volt. 2009 nyarán a párt még összefogást hirdetett a nemzeti oldal képviseletére, amelynek érdekében szövetséget kötött a Magyar Gárdával, a HVIM-mel és az újonnan létrejött Betyársereggel. 2013 őszén viszont elkezdett a Jobbik mérsékeltebb hangnemet megütni, és igyekezett magáról a radikális mozgalmakat valamelyest leválasztani, legalábbis a személyi átfedéseket megszüntetni.

Toroczkai László 2007-ben
Túry Gergely

Ennek volt az eredménye az is, hogy Toroczkain kívül már Zagyva György Gyula, a HVIM tiszteletbeli elnöke sem ül már bent jobbikos képviselőként a parlamentben – ennek ellenére a Jobbik kapcsolata a HVIM-mel és a Betyársereggel továbbra is korrekt. Vona Gábor erről idén egy januári interjúban a Betyársereg honlapjának is beszélt: mint elmondta, a Betyársereg és a Jobbik között nincs formális kapcsolat, „de ez nem akadályozza meg azt, hogy a tagok között létezzen informális vagy baráti kapcsolat, hiszen a nemzeti oldal – sajnos – nem olyan nagy család”. Vona hozzáfűzte azt is, hogy jóban van Tyirityánnal, a Betyársereg vezetőjével is, még ha más karakterek is.

A hvg.hu-nak Tóth Péter, a Jobbik szegedi vezetője hasonló szellemben nyilatkozott, szerinte semmiféle konfliktus, távolodás nincs a Jobbik, a Betyársereg és a HVIM között. A Betyársereg ásotthalmi és szegedi akciójáról ugyan nem tudott mondani semmit, mert épp a Balatonon volt, és azt se tudta, hogy „Csongrád megyében lennének a Betyárseregnek szervezetei”. Azt azonban hangsúlyozta, hogy személyesen neki is jó a kapcsolata Toroczkaival – mindenki végzi a maga dolgát a hozzá tartozó területen, magyarul Tóth Szegeden, Toroczkai pedig Ásotthalmon.

Voltak olyan Jobbik-szimpatizánsok, akik a párt cukiságkampányát zokon vették, de ma már inkább az látszik, hogy a Jobbik ügyesen menedzselte a néppártosodást irányába tett lépéseket, és a HVIM, valamint a Betyársereg sem fordult ellene. A lázadó jobbikosokból létrejött Magyar Hajnalról vagy a megszűnt és újjáalapított alapszervezetek körüli csörtékről sem hallani ma már semmit.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!