szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A bíróság eltiltotta a Fővárosi Önkormányzatot a Budapesten kihelyezett Mahir-oszlopok bontásától – derül ki a kedden meghozott végzésből, amely ellen tizenöt napon belül fellebbezni lehet ugyan, de ettől függetlenül végrehajtható. Kötelezték a fővárost arra is, hogy a 2006. szeptember 28-án kötött szerződés alapján biztosítsa a Mahir Cityposter Kft.-nek az oszlopok „telepítésére, üzemeltetésére, hasznosítására és karbantartására vonatkozó zavartalan jogosultságot”.

A Mahir Cityposter Kft. hirdetőoszlopokra vonatkozó, 25 évre szóló szerződését október 31-ei hatállyal mondta fel a főváros. Egyben felszólították a társaságot, hogy hatvan napon belül bontsa el az oszlopokat, és állítsa vissza az eredeti állapotot az érintett helyszíneken. A Simicska Lajos érdekeltségébe tartozó cég nem sokkal ezután adott be keresetet a szerződésbontás miatt a Fővárosi Törvényszéken.

A Mahir Cityposter a Mahir Zrt.-n keresztül Simicska Lajos tulajdonában áll. 2006-ben a Fidesz segédletével írták alá a szerződést 621 hagyományos hirdetőoszlop, valamint 140 darab „le- és elfedő rendszerű hirdetőoszlop” felállításáról, illetve 25 éven keresztül való üzemeltetéséről.

Fazekas István

A kijelölt határidőig a Mahir Cityposter nem bontotta le az oszlopokat, ezért január 2-án a Fővárosi Önkormányzat munkatársai fogtak neki a munkának. Simicskáék is léptek: biztonsági őröket állítottak az oszlopokhoz, és volt, ahol dulakodásig fajult a vita.

"Most?"

Az ügyben indított per első tárgyalási napján, hétfőn a legjellemzőbb momentum az volt, amikor a bíró sokadszor kérlelte a Fővárosi Önkormányzat ügyvédjét, ugyan mondjon már egy jogszabályt, amire a szerződésbontást alapozzák. "Most?" – kérdezett vissza az ügyvéd – tudósított a hvg.hu. A tárgyaláson kiderült, hogy tíz nap alatt összesen száztizennyolc oszlopot sikerült elhordani. A Mahir Citypostert képviselő Magyar György ismét beadta a főváros ideiglenes eltiltását célzó kérelmet, hogy jogerős ítéletig ne bonthassanak tovább.

A főváros álláspontja szerint a Mahir Cityposter azzal szegett szerződést, hogy nem olyan légszennyezettséget mérő oszlopokat és internetes terminálokat állított, amilyeneket kellett volna. Ráadásul ezek nem is a megbeszélt helyre kerültek. A felperes ügyvédje viszont azzal érvelt, hogy a változtatásokról egyeztetett a Cityposter az illetékesekkel, akik ezeket jóvá is hagyták. Szerinte a fővárossal kötött szerződés egyébként is egy jogosultság megszerzéséről szól, így kötelezettségszegésre értelmetlen hivatkozni – hangzott el a tárgyaláson.

El a kezekkel az utcabútoroktól

A Fővárosi Törvényszék Gazdasági Kollégiumának keddi végzése szerint a bíróság az ügyben alperes Fővárosi Önkormányzatot végül eltiltotta a megjelölt „utcabútorok”, vagyis hirdetőoszlopok bontásától és az eredeti állapot helyreállításától. Szintén kötelezték a fővárost, hogy biztosítsa mindazt, amit a Mahir Cityposterrel 2006 szeptemberében kötött szerződés alapján vállalt.

Fazekas István

Összesen 644 oszlop tekintetében kell biztosítani a fővárosnak a Mahir számára a korábbi szerződés szerinti közterület-használatot. A törvényszék indokolásában utalt egyebek mellett arra, hogy a bontás jelentős és indokolatlan kárt okoz a Mahirnak, mivel a hirdetésre vonatkozó szerződéseit nem tudja teljesíteni.

A törvényszék hivatkozott arra is, hogy a perben rendelkezésre álló adatok és bizonyítékok alapján, a Mahir Cityposter főváros részére nyújtott ellenszolgáltatása a piaci árakhoz képest lényegesen nem térhet el, mivel azzal kapcsolatban a főváros tíz éven át nem emelt kifogást, valamint a főváros kedvezőbb szerződéskötési lehetősége is kétséges.    

A végzés ellen a kézbesítéstől számított tizenöt napon belül fellebbezni lehet. Ez ugyanakkor a keddi végzés végrehajtását már nem befolyásolja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!