szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy nap, öt hír - amiről mindenki beszél: Egyelőre csak első fokon ugyan, de pert nyert Gyurcsány Ferenc cége Orbán Viktor ellen; Kovács Zoltán kormányszóvivő meghökkentőket mondott az MNB-alapítványok ügyéről; a Nemzeti Kulturális Alap megkezdte sok patinás folyóirat kivégzését; Tarlós Istvánék a Budapesti Fesztiválzenekar nótáját húzták el; Kiderült, hogy mit vesznek észre a tanárok abból, ha a diákok mobiloznak az órán.

- El tudja képzelni, hogy Orbán Viktor miniszterelnök alulmarad Gyurcsány Ferenc exkormányfővel szemben? Pedig ezúttal megtörtént ez. Igaz, nem a szavazófülkékben, hanem a bíróságon, és egyelőre csak első fokon, nem jogerősen. A döntés elmarasztalta Orbánt, amiért tavaly azt mondta, hogy Gyurcsány cége pártcélokra használja azt a pénzt, amelyet egy szerződés alapján az Európai Bizottságtól kap. A Fidesz reakciójában gyakorlatilag megismételte azt a kijelentést, amelyért Orbánt elítélte a bíróság.

- „Miért, sikerült?” – így kérdezett vissza Kovács Zoltán kormányszóvivő Kálmán Olga műsorában, amikor az ATV műsorvezetője felvetette, miért próbálta a kormány eltitkolni az MNB alapítványainak költéseit. Kovács aztán kijelentette, hogy politikai cirkusz folyik az ügyben, szerinte ebben részt vesznek a VS felmondott újságírói is, akiktől Kovács elvárná, hogy visszafizessék a pénzüket. A szóvivő szerint nincs bizonyítva, hogy bűncselekmény történt az alapítványoknál, nincs mit számon kérni Matolcsy György jegybankelnökön, közpénz se veszett el, de ha kiderül, hogy valami nincs rendben, akkor az erre hivatott szervezetek majd el fognak járni. A jegybanki alapítványok ma megint közölték, hogy a támogatott magánszemélyek nevét nem teszik közzé, hiába is gondolja ezt másképp az adatvédelmi hatóság elnöke. Az MSZP ma ismét Matolcsy György lemondását követelte, Tóbiás József pártelnök ráadásul Orbán Viktor kormányfő felelősségét is felvetette.

- A Nemzeti Kulturális Alap idei támogatásainak kihirdetése után gyorsan kiderült, hogy döntései megtizedelhetik a folyóiratokat. Az 1989-ben indult 2000 például többet nem jelenik meg nyomtatásban - derült ki Margócsy István főszerkesztő Facebook-posztjából. Az eheti HVG pedig arról ír, hogy könnyen hasonló sorsra juthat a Színház és a Muzsika is. A 2000-et érintő döntésre reagálva Tamás Gáspár Miklós publicisztikájában arra a következtetésre jut, hogy Magyarországon már nem érjük el a szellemi létminimumot.

- Eddig is lehetett tudni, hogy a főváros nem akar annyi pénzt adni a világban legelismertebb hazai együttesnek, a Budapesti Fesztiválzenekarnak, mint eddig. Így is lett, 260 millió helyett csak 60-at kaptak, ezért a zenekar vezetője, Fischer Iván flashmobot hirdetett a jövő hétre, amelyre meghívta a főpolgármestert is. Tarlós István nem tűnt meghatódottnak ettől, kemény szavakkal üzent vissza: "Gyalázni ingyen is lehet minket."

- Egy zseniális hazai kísérlet bemutatta, mit vesz észre egy tanár az órán abból, hogy mobiloznak a gyerekek. Meg fognak döbbenni, ha megtudják, mi történt.

+1: Péntek lévén nem maradhat el szokásos kvízünk az eheti hírcunamiról. Nem mulassza el kipróbálni, mire emlékszik!

A nap képe pedig egy montázs, mert az eheti HVG címlapjának sikere nyomán azt gondoltuk, szívesen részt vesz egy szavazáson, amelyen a hetilap korábbi emlékezetes címlapjai közül választhatja ki a legjobbat.

hvg
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!