szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem befolyásolja lényegesen Orbán Viktor pozícióját, hogy Donald Trumpnak sikerült behúznia az elnökválasztást, az amerikai kritikák ugyanis eddig sem befolyásolták érdemben Orbán kormányzását – mondta Gyurcsány Ferenc a 24.hu-nak adott interjúban.

A Demokratikus Koalíció (DK) elnöke szerint nincs realitása annak, amiről korábban Karácsony Gergely beszélt, hogy ha Washington lát potens balos kihívót, besegíthet a kormányváltásban. A volt miniszterelnök szerint illúzió azt gondolni, hogy az Egyesült Államok vagy bárki más így be akarna avatkozni a magyar belpolitikába.

Profitálni sem fog Gyurcsány szerint Orbán abból, hogy letette a garast Donald Trump mellett. A pártelnök úgy látja, hogy csak szimbolikus hálára számíthat a kormányfő, például arra, hogy két éven belül bejuthat a Fehér Házba, vagy magyar tárcavezetőket – akik eddig legfeljebb államtitkárokkal találkozhattak – a jövőben miniszteri szinten fogadnak majd Washingtonban. Ettől viszont nem lesz több Magyarországon az amerikai befektetés vagy intenzívebb a biztonságpolitikai együttműködés, nem lesznek olyan intézkedések, melyek érdemben javítanák a miniszterelnök itthoni vagy világpolitikai mozgásterét – vélekedett Gyurcsány Ferenc.

A DK elnöke szerint Trump azért tudta megnyerni az elnökválasztást, mert – akárcsak a Brexitről szóló döntés esetében – a lecsúszástól félő fehér alsó középosztálybeliek aggodalma felszínre tört. A közvélemény-kutatások pedig azért nem tudták megjósolni a végeredményt, mert az elitek által diktált politikailag korrekt véleményt tükrözték vissza.

Arra a felvetésre, hogy a lecsúszástól való rettegés Magyarországon is tapasztalható, Gyurcsány úgy reagált: a magyar politikának meg kell értenie, fel kell fognia, hogy a hagyományos politikai válaszok nem kielégítőek. Az is világos – tette hozzá –, hogy az uralkodó, vagy inkább látszólagos közvéleményt itt a kormány diktálja, miközben az időközik alapján biztosra vehető, hogy a közvélemény-kutatók jelentősen felülmérik a Fideszt. Az pedig jelentős különbség Amerikához képest, hogy amit odakinn Clinton, azt itthon Orbán Viktor képviseli: az összefonódást a régi gazdasági, politikai elittel.

Gyurcsány arról is beszélt, hogy színes, nyitott, humanista nyelvezetű, polgári világban hisz, s azzal kifordulna magából, ha populista politikát folytatna. „Egész biztosan iszonyatos dilemmát fog okozni intellektuálisan, hogy milyen új megoldást találunk, ami még belül marad a tisztességesség és a normalitás keretein, de a mainál jobb válaszokat ad” – mondta. Arra a kérdésre pedig, hogy menekültügyben – akár hangsúlybeli eltéréssel is – elképzelhetőnek tartja-e beállni Orbán álláspontja mögé, úgy válaszolt: elképzelhetetlen.

A pártelnök szerint most ki kell tartani, aminek az lehet a következménye, hogy tartósan 10-15 százalék körül állapodik meg a támogatottságuk, „aztán egyszer majd vége szakad az őrületnek”.

A baloldali ellenzék összefogásáról szóló tárgyalásokról is kérdezte a 24.hu Gyurcsányt, aki ezzel kapcsolatban elmondta: az ő pártja nem fogja eladni a lelkét azért, hogy megszülessen az együttműködés. Hozzátette ugyanakkor, hogy a felek megállapodtak: a tárgyalások lezárultáig nem beszélnek a köztes állapotokról.

A lehetséges előválasztásokról szólva a volt miniszterelnök úgy nyilatkozott: ötven százaléknál nagyobb esélyt lát arra, hogy lesznek, ha nem is mind a százhat választókerületben.

Trump győzelmére visszatérve Gyurcsány elmondta: nem számít arra, hogy a republikánus jelölt megválasztása utánra jelzett apokaliptikus jóslatok beigazolódnak, az Egyesült Államokban ugyanis sokkal inkább működik a fékek és ellensúlyok rendszere, mint Magyarországon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!