szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A rendőrgyilkos Győrkös István vezette Magyar Nemzeti Arcvonal egykori szóvivőjével és második világháborús veteránokkal fog megemlékezni a józsefvárosi Jobbik a Budapestet védő német és magyar erők 72 évvel ezelőtti kitörésére.

Második világháborús amatőr harcszíntér és hadisír-kutatóként tüntetik fel Alkay Zsoltot az éppen gőzerővel szalonképesedő Jobbik józsefvárosi alapszervezetének Budapest ostromáról és a budai Várból való kitörésre megemlékező rendezvényének szórólapján. Az eseménynek egyébként a párt oktatásért felelős szakpolitikusa, Dúró Dóra lesz a házigazdája, és azt fényképvetítésekkel és személyes visszaemlékezésekkel átszőtt történelemóraként reklámozzák.

Alkaynak ennél azonban jóval színesebb a múltja. A mozgalmi nevén Kalózként ismert férfi a 90-es évek közepén a Király B. Izabella alapította Magyar Érdek Pártjának volt az alelnöke. Ez volt az a szélsőjobboldali párt, amely a korabeli hírek szerint 4,7 millió hordónyi olaj eladásában segédkezett Szaddam Husszein iraki diktátornak jelentős támogatás fejében.

Alkay később a szkinhedmozgalom aktív tagjaként tűnt fel, az 1998-ban a Magyar Nemzeti Arcvonal által életre hívott Becsület napja rendezvény és a Kitörés-emléktúrák ötletgazdája volt, legalábbis szélsőjobbos híroldalak szerint. Az RTL Klub 1999 februárjában forgatott a Várban tartott rendezvényről egy hosszabb riportot. Ebben Alkay mint a Magyar Nemzeti Arcvonal szóvivője tűnik fel, ami ekkor még egységes szervezet volt Győrkös István, a későbbi bőnyi rendőrgyilkos vezetése alatt.

Ez a megemlékezés torkollott aznap este a 90-es évek legnagyobb összecsapásába torkollott a rendőrök és a szkinhedek között, mikor az esti koncertek helyszínén, a XIII. kerületi Viking Klubban megjelent a rendőrség és tömegverekedés tört ki. A felvételeken is jól látható, hogy még a rendőrök sem voltak felkészülve arra, hogy így elfajulnak az események. Alkay az egyik főszervezője volt az eseménynek és ott volt a helyszínen is.

1999 február.... (RETRO-VÍZIÓ 02.) from horatio on Vimeo.

A Kalóz mozgalmi néven ismert férfi később végig a szélsőjobboldali szervezetek, honlapok, mozgalmak közelében maradt. Jelenleg leginkább a Hatvannégy Vármegye Ijfúsági Mozgalomhoz köthető rendezvényeken jelenik meg a neve, ahol legtöbbször Budapest ostromáról tart előadásokat.

2015-ben azonban feltűnik a neve a Saul fia stáblistáján is, ahol az egykori szkinhed bizarr módon egy német katona szerepét játszhatta statisztaként az auschwitzi halálkommandók történetével foglalkozó Oscar-díjas filmben. Alkay akkor azt mondta a Heti Válasznak, azért vállalta el a szerepet, mert nagyon szereti a történelmet.

A Győrkös által vezetett és később külön utakon járó szkinhed, hungarista és neonáci mozgalmakról itt írtunk bővebben:

Visszahúzódó, tisztelettudó, amúgy újnyilas

Nem nagyon zavarta a bőnyieket, hogy az egyik legnagyobb és legaktívabb félkatonai gyűlöletcsoport vezetője él a településen - a rendszeres kiképzőtáborokból alig érzékeltek valamit. A helyiek szerint ő volt az, aki lelőtt egy rendőrt szerda reggel, mikor át akarták kutatni a házát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!