Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
"Ez nem egy lefutott meccs" – meglepetést ígérnek a vasárnapi tüntetés szervezői
szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
"Ameddig a kormány nem hátrál meg, addig mi sem állhatunk feltett kézzel" – nyilatkozták lapunknak a május 21-i felvonulás szervezői.
"Az elmúlt másfél hónapban a kormány szabályos hadjáratot indított a magyar szabadság megmaradt intézményei ellen. Tehát a jövőnk ellen. Lex CEU, civilek elleni törvény, EU-ellenes kampány, a szabad média maradéka elleni háború, reklámadó, és még sorolhatnánk. Ebben a helyzetben két választás van: vagy elbújunk, otthon maradunk, elmenekülünk az országból, vagy pedig saját kezünkbe vesszük a sorsunk irányítását és közösen kiállunk Magyarország jövőjéért. Mi az utóbbit választottuk és úgy látjuk, ameddig a kormány nem hátrál meg, addig mi sem állhatunk feltett kézzel" – közölték megkeresésünkre a vasárnapi budapesti tüntetés szervezői.
Az Oktatási Szabadságot csoport és a Nem maradunk csendben csoport nem kívánt találgatásokba bocsátkozni a várható létszámmal kapcsolatban, de remélik, minél többen ott lesznek (a Facebookon meghirdetett tüntetésre kedd délelőttig 4100-an jelezték részvételi szándékukat, további 5800-an érdeklődnek a tüntetés iránt).
Ahogy arról beszámoltunk, az elmúlt hónapok jelentős utcai megmozdulásait szervező csoportok közösen hirdettek meg egy újabb demonstrációt május 21-re. Ezúttal már nem csak a CEU ellehetetlenítését célzó törvény, hanem általában a szabadság megmaradt intézményei ellen indított kormányzati hadjárat miatt vonulnak utcára.
A felvonulás programjával kapcsolatban a szervezők nem árultak el részleteket, annyit írtak kérdésünkre, a program még nem végleges, de biztosan lesz zene, köszöntő és beszédek a Műegyetem rakparton. Innen indul majd a menet a Kossuth térre, ahol újabb felszólalások következnek. "Egyébként meglepetésekkel is készülünk, melyeket hazai tüntetéseken eddig még nem lehetett látni."
Megkérdeztük, mi a tapasztalatuk a rendőrség együttműködési készségéről a tüntetések szervezésével kapcsolatban; a válaszuk szerint a rendőrség kifejezetten kooperatívan viszonyul hozzájuk, amit azért is tartanak fontosnak, mert a résztvevők biztonságának és a tüntetés békés jellegének garantálása az egyik elsődleges szempont.
Az Oktatási Szabadságot és a Nem maradunk csendben csoportok egyébként nem tartják lefutottnak a meccset a lex CEU-val kapcsolatban. Arra a felvetésünkre, hogy a korábbi tüntetéseken megfogalmazott fő követelések nem teljesültek (azaz a parlament elfogadta, az államfő aláírta, illetve a parlament nem vonta vissza a lex CEU-t), emlékeztettek: az Európai Bizottság május 26-ig várja a magyar kormány válaszát, amire az Európai Néppárt is ráerősített, nem megnyugtató válasz estén szankciókat is kilátásba helyeztek a kormánypárttal szemben. "A tüntetést azért is szerveztük a határidő – május 26. – lejárta elé, hogy így is nyomást gyakoroljunk a kabinetre".
Mekkorára saccolják azt a "kritikus tömeget", amely meghátrálásra kényszerítheti a kormányt a tüntetés felhívásában felsorolt ügyekben? – kérdeztük a szervezőktől. Mint írták, "ezt még a legjobb politológusok és társadalomtudósok sem tudják megmondani, így ilyen becslésekbe mi sem bocsátkoznánk, de a tiltakozás sosem haszontalan, a tüntetések az egész ország számára elviszik a hírt, hogy ezek nagyon rossz döntések, itt nagyon nagy baj van. Mi abban reménykedünk, az eddigi és az ezután következő tüntetések együtt megfelelő erőt tudnak mutatni ehhez! De ehhez az kell, hogy minél többen legyünk ezeken a tüntetéseken, hogy az állampolgárok továbbadják a tüntetések hírét, hogy újra megmozduljon az ország!"
Enyedi Zsolt, ha optimistán értékeli az utóbbi napok kormányzati kommunikációját, lehetségesnek tartja, hogy a kormány fontolgatja a lex CEU teljesíthetőbbé alakítását.