szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A magyar idegsebész, aki Banglades és Budapest között ingázik, jobban hisz az őszinte bűnbánatban, mint a paraszolvenciában.

Minden baj eredendője a hálapénz – ezzel kezdte a 24.hu-nak adott interjúját Csókay András. A magyar idegsebész, aki nemrég egy rendkívül kockázatos műtétet hajtott végre Bangladesben, úgy véli, hogy a magyar egészségügy problémái nem most kezdődtek, hanem legalább 50-60 évvel ezelőtt, a Honvédkórházban történtek legalábbis szerinte egyáltalán nem új problémákra utalnak. Az orvos szerint – az alulfinanszírozottság mellett – a legnagyobb gondot az jelenti, hogy az ágazat nem képes gyökerestül kiirtani a hálapénzt – és addig, amíg ez működik, finanszírozás ide vagy oda, soha nem is lesz jobb a helyzet.

Ez egy óriási morális szennyeződés a rendszerben

– véli a sebész. Példaként említette a spanyol egészségügyet, ahol sikerült teljesen hálapénzmentessé tenni a kórházakat. Csókay szerint ha az orvostársadalom némi bűnbánást tanúsítana, akkor a politika is sokkal megértőbben, engedékenyebben fordulna az ágazat felé. A sebész említette a kórházakban végzett abortuszokat is – szerinte ha ezzel, mint bűnös szokással felhagynának, akkor a bűnbánat egy részét máris ki lehetne pipálni. Az orvos szerint legalább ilyen fontos a belső béke, mindegy, hogy ezt a kereszténység vagy éppen a buddhizmus hozza el egy adott személy életébe. Az az orvos, aki imádkozik, Csókay szerint megleli ezt a belső békét, és ezzel máris hozzátett egy kicsit ahhoz, hogy az egészségügy jól működjön.

Csókay szerint az orvosoknak keresniük kellene a lehetőségeket, amikor segíthetnek – ő ezért is vállal több bangladesi missziót is, és ezért vállalta nemrég a sziámi ikrek rendkívül kockázatos sebészi szétválasztását.

A sebész beszélt arról is, hogy bár itthon egyre nagyobb a küzdelem a pozíciókért, ezen viszont könnyedén lehetne segíteni többek között az általa kitalált, de el nem fogadott innovációkkal is. Csókay szerint a mindennapos boncolásokkal például azok is gyakorlatot szerezhetnének, akik egyébként nem mindig jutnak a műtőasztalhoz. A sebész úgy véli, hogy ezzel kiküszöbölhető lenne a kórházakban a műtétekért folyó harc, mivel a rezidensek nem csak az élőkön, de a halottakon is megszerezhetik az ehhez szükséges tudást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!