szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A rendőrség szerint minden jogellenesen történt, pedig másodfokon találtak hiányosságokat az intézkedés ügyében.

Az ATV írta meg Sz. Zoltán történetét, aki állítja: rendőri túlkapás áldozata lett, amikor két évvel ezelőtt Budapesten a II. kerületben egy fesztiválra tartva középső ujját mutatta két rendőrnek egy rendőrautó mellett elhaladva. A rendőrök erre lefékeztek, kipattantak az autóból, és az állítása szerint ettől megijedő és elfutó férfi után iramodtak. Amikor utolérték, földre vitték és megbilincselték, majd előállították, és bevitték a Szent János Kórház pszichiátriájára.

Csaknem 3 hétig tartották benn az intézményben, állítása szerint kényszergyógykezelésnek vetették alá.

A férfi elismerte, hogy nem volt túl bölcs dolog beinteni az egyenruhásoknak, azt azonban elfogadhatatlannak tartja, hogy emiatt bezártatták.

A rendőrök máshogy emlékeznek, az intézkedésről készült jelentés szerint a járőrök egy zavartan viselkedő emberre figyeltek fel, aki a középső ujját mutogatta nekik és kiabált. Elszaladt az igazoltatás elől, nem volt együttműködő, így végül „testi kényszer alkalmazásával” megbilincselték. Zavart viselkedése miatt szállíttatták be a mentőkkel a pszichiátriára.

Az ügyben a bíróság első fokon a megállapította, hogy indokolt volt Sz. beszállítása sürgősségi gyógykezelésre történő beszállítása, mivel közvetlen veszélyeztető magatartást tanúsított. A férfi azonban fellebbezett, másodfokon pedig az az ítélet született, hogy az elsőfokú bíróság nem kellő „alapossággal” tárta fel a tényállást, és a szakértői vélemény sem támasztja alá, hogy a férfi bárkire valódi veszélyt jelentene. Márpedig ez feltétele a kényszergyógykezelés elrendelésének.

Sz. az Alapvető Jogok Biztosának Hivatalához is fordult. Ott megállapították, hogy a rendőrség indokolatlan és aránytalan sérelmet okozott neki az intézkedés közben. A szervezet szerint az intézkedés nem volt indokolt, mert a bemutatás nem sértette a közrendet vagy a közbiztonságot. Ezért a rendőröknek nem kellett volna hivatalból intézkedniük.

Azt is megállapították azonban, hogy Zoltán az igazoltatás elől nem futhatott volna el: alá kellett volna vetnie magát az intézkedésnek, és utána panaszt tennie.

A rendőrség arra jutott, hogy ők helyesen jártak el.

A budapesti rendőrfőkapitány új eljárásban vizsgáltatta ki az ügyet, aszerint sem történt jogellenes intézkedés.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!