szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Véget ért a szombati tüntetés, ahol több ezren követelték a kormánytól a túlóratörvény visszavonását. A szakszervezetek ultimátumot adtak Orbánéknak.

Tüntetéssorozat a túlóratörvény ellen
Évek óta nem látott tüntetési hullámot váltott ki a túlórák növelését célzó, rabszolgatörvényként is emlegetett jogszabály parlamenti elfogadása. Az ellenzék a parlamentben, a diákok az utcákon folytatták a tiltakozást, már-már a 2006-os zavargásokat idéző körülmények között.
Friss cikkek a témában

Most érkezett

Jakab a nemzeti ellenállás konzultációját hirdeti meg

Jakab Péter következik a Jobbiktól. Arról beszél, hogy a hatalom nem akarja meghallgatni valójában az embereket, és csak mocskolja az ellenállókat. "Mi akkor is konzultálni fogunk az emberekkel" - mondja Jakab. Arra kér mindenkit, hogy fesse össze a többmilliárdos "Jobban teljesít" kampány plakátjait. Orbán szerinte egy lókupec.

A mi türelmünk elfogyott, a ti időtök lejárt! Jó éjszakát, Fidesz, jó reggelt, Magyarország!

– ezzel zárja a beszédét.

  • A decemberi tüntetéssorozat után az ellenzéki pártok és szakszervezetek közösen demonstráltak, a túlóratörvény visszavonását követelve
  • Az első idei tüntetésen több ezer ember vesz részt, a Kossuth tér megtelt, többen voltak, mint a decemberi demonstrációkn
  • A szakszervezetek azt szeretnék, ha "leállna az ország, mert most már cselekedni kell"
  • Orbánnak kedden adják át a szakszervezeti követeléseket, öt napja van, ha semmi nem változik, "megbénul az ország", jönnek a sztrájkok, útlezárások
  • Tóth Bertalan MSZP elnök felvetette, hogy az ellenzéki pártok közös EP-listán induljanak, az LMP szerdára egyeztetésre hívta a pártokat és szakszervezeteket
  • Ha nem lép a kormány, a következő akció két hét múlva várható, Tordai Bence már tudja, mi lesz ez, "fel kell kötni a gatyát" - üzente
  • A Jobbik petíciót indít a "rabszolgatörvény" ellen, a DK "lázadásról" beszélt
  • Az ellenzéki egység akkora, hogy már egymás ellen taktikáznak - elemzés
  • A tüntetésnek este 7-re vége lett: most néhány petárdán kívül nem dobálták a Parlamentet, a rendőrök sem vették fel a sisakot. 1-200 ember a Margit híd felé indult, néhány percre pár tüntető blokkolta a forgalmat, őket a rendőrök végül igazoltatták
  • A kormánypártok a korábbi tüntetéseket próbálták bagatellizálni, a többi között azt állítva, Soros György provokátorairól van szó, most sem volt ez máshogy
  • Eddig semmi jele annak, hogy visszavonnák vagy módosítanák a rabszolgatörvényként elhíresült túlóratörvényt

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6 7
11

Rendszerváltást követel Szél Bernadett

Molnár jelenti be Szél Bernadettet.

"Magyarország nem lehet a kommunistáké, Magyarország nem lehet Orbán Viktoré"

– ezzel követel új rendszerváltást Szél. Hadházy Ákos folytatja, és magyarázza, hogyan lehet felkészülni az Orbán-rendszere ellen. Az öt pontos követelés mellett tesz hitet.

Folyamatos a fluktuáció

Kollégáink jelentése szerint hagyják el a tüntetők a Kossuth teret, de érkezik az utánpótlás is, a metróban az imént nagyjából ugyanannyian szálltak fel mint le. A tömeg inkább az Alkotmány utca irányába tömörül, oldalt kevesebben állnak.

TGM még a helyszínen, "Gazsi, Gazsi" kiáltásokkal köszöntik, valaki szelfizett is vele.

A világító jelkép

Molnár Csaba: lázadni kell Orbán rendszere ellen

Jön a pártok blokkja, egymás után beszélhet minden ellenzéki. Elsőként Molnár Csaba (DK).

Ha Orbán meghátrál, és visszavonja a rabszolgatörvényt, akkor majd csendben hazamegyünk?

– kérdezi Molnár. És a tömeg üvölti: NEM! Az EP-képviselője szerint nem egy törvény a tét, hanem a rendszer. Lázadni kell ellene, a hatalom ugyanis a népé – mondja. Szerinte a lázadókat nem köti az illiberális alkotmány. "Nem az a fontos, ki volták tegnap, hanem hogy ki vagy ma" – mondja az ellenzék még furcsának ható egységét magyarázva.

"Az orbáni mocsárpolitika bűzét" érzi Ábrahám Júlia

Ábrahám Júlia (Mindenki Magyarország Mozgalom) szerint egyre többen érzik az "orbáni mocsárpolitika bűzét". Mindenütt érezni, mindenhova beszűrődik. Ábrahám szerint Magyarország nem teljesít jobban, hiszen a bolgárok élnek csak rosszabbul a magyaroknál az unióban. Az embereknek azonban elegük van - mondja. Arra kér mindenkit, írja alá az európai ügyészségért való petíciót, csatlakozzon a tüntetésekhez, a sztrájkhoz. A pártokat pedig figyelmezteti, hogy ne essenek vissza a régi harcaikhoz egymás ellen.

"A világ magyarsága a rabszolgatörvény ellen tüntet"

Benedek Márton, a Hazajöttünk Túlórázni Csoport képviseletében beszél. Sorolja a külföldi városokat, ahol szintétn tüntetnek a magyarok. Azt mondja, több százezer magyar hajlandó hazatérni majd külföldről, hogy lebontsák Orbán rendszerét. A csoportjához ötezren már csatlakoztak.

Orbánnak mennie kell

– kiáltja végül.

Hétköznapi hősök nélkül nincs változás

Juhász Vera (civil aktivista) folytatja a sort, aki az önkéntesek nevében beszél, és nekik is mond köszönetet, hogy vállalják a cselekvést. Szerinte mindenkire szükség van, hogy egy igazságos világot építsenek.

Zsarnokság van minden kihűléses halálban

Misetics Bálint és Udvarhelyi Tessza következik, akik 15 éve harcolnak a kilakoltatások ellen. Udvarhelyi azzal kezdi, hogy Magyarországon zsarnokság van, majd Illyés Gyula Egy mondat a zsarnokságról című versét idézve Miseticcsel sorolja a kormány kritikáját.

Túlerőben van a zsarnokság, de túlerőben volt 1956-ban is. És mi Rogán, Mészáros vagy Kósa a szovjet hadsereggel szemben

– mondja Misetics. Udvarhelyi ellenhatalmat építene. Új köztársaságot akarnak előkészíteni, amely minden polgárt megvéd, amelyben minden polgár otthonérzi magát. "Ahol a nemzet nem faji, hanem erkölcsi kategória".

Fájjon nekik - mondja Orbánék felé Törley

A civilek beszédei következnek a szakszervezeti vezetők után, elsőként is Törley Katalin (Tanítanék). A legelesettebbek érdekében szólal fel, sorolja a kiszolgáltatottak csoportjait, a rendszer bűneit.

Nem csak a múltat hamisítják meg, de a jelent is

– mondja Törley. A rabszolgatörvény azonban minden eddigi tiltakozást egyesít szerinte. Fájjon nekik - mondja, és általános sztrájkot követel.

Törley Katalin

 Szerinte ez a törvényes eszköz a rezsim ellen. Aki nem sztrájkolhat, azt arra kéri Törley, hogy tűrje el a kellemetlenséget, mert az ő jogaiért is folyik a harc. Éljen a szolidaritás, éljen a tett - mondja.

1 2 3 4 5 6 7
11
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!