szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Forgalomlassítással bénították volna meg az országot a túlóratörvény elleni tiltakozásul, Budapesten és több vidéki városban is tüntettek ma. A fővárosban négy helyszínről vonultak a tüntetők a Várkert Bazárhoz, majd néhányan a Lánchídhoz mentek, ott némi szembenállás után a rendőrök egyesével vitték el azokat, akik nem hagyták el az úttestet. A Lánchídról hat embert állítottak elő, egyikük kiszabadításáért 50 ember az V. kerületi rendőrkapitányság elé vonult. Percről percre tudósításunk.

Tüntetéssorozat a túlóratörvény ellen
Évek óta nem látott tüntetési hullámot váltott ki a túlórák növelését célzó, rabszolgatörvényként is emlegetett jogszabály parlamenti elfogadása. Az ellenzék a parlamentben, a diákok az utcákon folytatták a tiltakozást, már-már a 2006-os zavargásokat idéző körülmények között.
Friss cikkek a témában

Most érkezett

Nagy Blanka találkozna Bayer Zsolttal

A beszéde után megkérdeztük Nagy Blankát, aki azt mondta, több emberre, nagyobb tömegre számított, szerinte túl sokan osztják az észt a számítógép mögül, sokkal több embert érint a törvény. Annak viszont örül, hogy vidéken is egyre többen tiltakoznak.

Azt mondta, ha valaki megszervezné, találkozna Bayer Zsolttal, de vitába nem szállna vele, mert "bizonyos szint felett nem megyünk bizonyos szint alá."

  • Blokád alá akarták vonni Budapestet, ám ez elmaradt: a Hősök teréről és a Blaha Lujza térről is mintegy 100-100 ember vonult az Oktogon felé dél után nem sokkal, hogy onnan az Oktogonon várakozókkal közösen menjenek a Várkert Bazárhoz. Bő ezer ember vonult így, a rendezvény egyik szónoka, Molnár Áron 100 helyett legalább 1000 embert várt minden helyszínről.
  • Egy másik csoport - nagyjából 250 ember - a Szabadság hídtól vonult a budai alsó rakparton. Tudósítónk szerint az autósok most nem voltak partnerek.
  • A végcél a Várkert Bazár volt, ahol becsléseink szerint néhány ezer ember gyűlhetett össze.
  • Több beszéd volt, felszólalt Nagy Blanka, a Bayer Zsolt és a kormányoldali média által betámadott diáklány is, aki keményen üzent Bayernek.
  • A beszédek után "ellenzéki majálishangulat" alakult ki, pár százan maradtak a színpadnál, többen a felállított sátrak köré gyűltek.
  • Országszerte több helyen tüntettek, volt, ahol félpályás útlezárással tiltakoztak a "rabszolgatörvény" ellen.
  • A budapesti tüntetés szervezői újabb demonstrációt hirdettek meg, február 11-ére.
  • A Gundel étterem előtt is tüntettek délelőtt, ahol hajléktalanoknak osztottak zsíros kenyeret. Az étterem zárva volt.
  • A tüntetés vége előtt néhány száz ember elindult és blokkolták a Lánchidat. A Kiskörút lett volna a cél, de a rendőrök nem engedik tovább őket. Felszólítottak mindenkit, hogy menjen fel a járdára. A földön ülőket egyesével vitték el a rendőrök, a járdán lévőket igazoltatták.
  • A forgalom fél 7 előtt indult meg ismét a Lánchídon.
  • 60-70 tüntető sípolva, skandálva érkezett a Parlament elé, ahonnan tovább vonultak az V. kerületi rendőr-kapitánysághoz, hogy "kiszabadítsák" Tuareget, a Lánchídtól elvitt tüntetőt, aktivistát. A tüntetés itt ért véget.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
4 5 6 7 8
13

Az Írók a szolidaritásért is a demonstrálók mellett áll

Bán Zsófia, az Írók a szolidaritásert csoporttól beszél a színpadon arról, hogy erre az alkalomra jött létre a csoport. Az állásfoglalásukat olvassa fel, miszerint szolidárisak a társadalom kiszolgáltatott tagjaival, a túlóratörvény áldozataival és a diákokkal, pedagógusokkal, valamint a kilátástalan helyzetbe hozott tudományos kutatókkal. Szolidárisak továbbá azokkal is, akik segélyre szorulnak, a hajléktalanokkal, a civil szervezetekkel, a kultúra és művészetek terén dolgozókkal, és kiállnak a jogállamért.

Zalaegerszegen 7 éve nem volt ekkora tüntetés

50 autóval tüntettek Zalaegerszegen, Kocsi Béla szakszervezeti vezető a Mércének azt mondta, 2012 óta nem volt ilyen nagy tüntetés. A demonstrálók félpályás útlezárással tiltakoztak a túlóratörvény ellen. Kocsi szerint 400 óra túlmunka nélkül is leterhelek a dolgozók, a kormánynak változtatnia kell. Azt ígérte, "kifulladásig" fogják csinálni.

A pedagógusoknak nem most kezdődött a rabszolgatörvény

Törley Katalin áll a színpadon a Tanítanék Mozgalomtól, vele beszélgetnek arról, hogy a pedagógusoknak nem most kezdődött a rabszolgatörvény, évek óta beszélnek az oktatás problémáiról.

A távolban a Momentum begyújtott egy füstfáklyát, ott jobb a hangulat, mint a színpadnál - mondja tudósítónk.

Ez történik most a színpadnál

Körkapcsolás most nincs, jelenleg Balogh Lajos roma aktivista beszél arról, hogy az építőiparban dolgozó romáknak nincs tb-je és nyugdíja, valamint, hogy a romáknak tíz éve csak a legrosszabb dolgok jutnak, például gyilkosság, közmunka.

Bejöttek a beszédek

Kollégánk begyűjtött pár villámvéleményt a beszédekről: a megkérdezettek Molnár Áron illetve Nagy Blanka beszédét dícsérték.

Ellenzéki majálishangulat van

1-2 ezer ember lehet a Várkert Bazárnál, ahol ingyen osztják a zsíroskenyeret és a teát, pénzért lehet forralt bort is venni. Kint vannak az O1G-mentes krumplis tésztát készítők is.

A helyszínen felállítottak nagyjából 10 sátort, mindegyikben van már valami: a hallgatók sátrában molinókat festenek, az egyik diák azt skandáltatja a tömeggel, hogy "sztrájk". Van sátra a PDSZ-nek (ahol kollégánk elcsípett egy olyan kérdést, hogy "mitől ennyire aktív most a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezte), de ott a DK, a Jobbik, a Párbeszéd, az MSZP illetve a Munkás-diák szolidaritás is. A Momentum sem vonul még, ők is "befoglaltak" egy sátrat.

Kollégánk azt mondja, ellenzéki majálishangulat van forradalmi helyett.

A Momentum vonulást tervez

Még nem tudják, hova. Egyelőre a sátraknál gyülekeznek.

1
4 5 6 7 8
13
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!