szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy éve nem elnöke Pálinkás József a kutatási pénzek elosztása felett diszponáló Kutatási Fejlesztési és Innovációs Hivatalnak, és most elmesélte a HVG-ben, hogy keresték meg bizonyos emberek, hogy a "jó" pályázatok nyerjenek.

Részt vett a bősi vízlépcső elleni 1988-as tüntetéseken, aztán rendre konzervatív pártokban politizált, olvasható Pálinkás Józsefről a HVG e heti Portré rovatában. A 2018-ban a Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) elnöki posztjáról elbocsátott Pálinkás elmeséli, hányszor hallgatta meg őt Orbán Viktor, majd cselekedett az általa adott tanáccsal ellenkezően. Ennek ellenére szerinte most fog elválni, hogy az általa megalapított Felelős Értelmiség csoport józan kritikáját a kormány megfogadja-e vagy sem.

Arról is beszélt, mennyi ideje nem váltott szót a miniszterelnökkel, és mit gondol atomfizikusként a paksi bővítésről. Az MTA-val kapcsolatban sem rejti véka alá véleményét, de ami a legérdekesebb: elmeséli, hogy keresték meg még a kutatási pénzekről döntő NKFIH elnökeként bizonyos emberek, hogy bizonyos pályázatokat hozzon ki győztesnek. "Olyan sokan tették, hogy nem is kívánom megnevezni őket, mert méltatlan lenne, ha valakit kihagynék. A legkülönbözőbb beosztású emberek jöttek a pályázat lemásolt előlapjával, az óvatlanabbak pedig e-mailben kerestek meg" – fogalmaz az interjúban az MTA volt elnöke, hozzátéve, ő mindig nemet mondott.

További részletek az e heti HVG-ben!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Pálinkás József Itthon

Pálinkás József: Az őszinte és felelős kormányzásról

Azt az őszinte és felelős kormányzást nevezhetjük jónak, amikor nem a kormány, a kormányzati apparátus, netán egy szűk gazdasági vagy szellemi támogatói kör érdekei a meghatározóak – írja elemzésében az MTA volt elnöke. Pálinkás József a Beszélgetések a jövőről vitasorozatban fejtette ki nézeteit arról, milyen a jó kormányzás.