Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Ha ezt elfogadják, azzal az országgyűlés jóváhagyja az eddigi kormányrendeleteket, és felhatalmazza a kormányt a veszélyhelyzet meghosszabbítására, de ezt vissza is vonhatja.

Az országgyűlés honlapján megjelent szöveg lényege, hogy a kormány „az állampolgárok élet-, egészség-, személyi-, vagyon- és jogbiztonságának, valamint a nemzetgazdaság stabilitásának garantálása érdekében rendeletével egyes törvények alkalmazását felfüggesztheti, törvényi rendelkezésektől eltérhet, és egyéb rendkívüli intézkedéseket hozhat”, de ezt csak „a szükséges mértékben, az elérni kívánt céllal arányosan”  gyakorolhatja „a járvány megelőzése, kezelése, felszámolása, továbbá káros hatásainak megelőzése, illetve elhárítása céljából”.

Ha ezt elfogadják, azzal az országgyűlés jóváhagyja az eddigi kormányrendeleteket, és felhatalmazza a kormányt a veszélyhelyzet meghosszabbítására, de ezt vissza is vonhatja.

A veszélyhelyzetben időközi választást és népszavazást nem lehet tartani. Az Alkotmánybíróság ülésezhet személyes összejövetel nélkül, elektronikus eszközök segítségével.

A Büntető Törvénykönyvet kiegészítik a „járványügyi védekezés akadályozása” paragrafussal, amely alapesetben három év, de ha a cselekmény halált okoz, akár nyolc év szabadságvesztéssel büntethető. Aki pedig

különleges jogrend idején nagy nyilvánosság előtt olyan valótlan tényt vagy való tényt oly módon elferdítve állít vagy híresztel, amely alkalmas arra, hogy a védekezés eredményességét akadályozza vagy meghiúsítsa, bűntett miatt egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

A kormány egyelőre nem kérte a házszabálytól eltérést a törvény gyors elfogadása érdekében – ehhez a jelenlévők négyötödének, tehát az ellenzék nagy részének támogatása is kell. A feles többséggel elrendelhető, gyakran alkalmazott kivételes eljárással itt nem lehet élni, mert sarkalatos, azaz kétharmados törvényekről is van szó.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Majtényi László hvg360

Majtényi László: A különleges jogrend hosszú árnyéka

Az alkotmányjogász szerint az Orbán-kormány által bevezetett különleges jogrend kifejezés jogi eufemizmus, mert valójában súlyos szabadságkorlátozást jelent. Majtényi László a HVG-nek írt cikkében arra is figyelmeztet, hogy a legnagyobb veszély az információszabadságot fenyegeti.