szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Mike Pompeo szerint a koronavírus okozta válságra a demokrácia a jó válasz.

Egyik legutóbbi sajtótájékoztatóján arról kérdezték Mike Pompeo amerikai külügyminisztert, ahol a magyar helyzet és a felhatalmazási törvény is szóba került.

Az újságíró egészen pontosan afelől érdeklődött a külügyi vezetőnél, hogy mennyire aggódnak az olyan vezetők láttán, akik a koronavírust és a járvány elleni védekezést kihasználva gyengítik a demokratikus intézményrendszereket hazájukban. Konkrét példaként az újságíró Magyarországot és a felhatalmazási törvényt hozta.

Pompeo hosszan válaszolt, elmondta, hogy már a Trump-adminisztráció is beszélt arról a helyzetről, hogy ezekben az időkben egyesek a demokrácia gyengítését is megcélozhatják. “De reméljük, ez sehol sem történik meg” – mondta a külügyminiszter, hozzátéve, ha mégis, megvannak a diplomáciában használt eszközeik arra, hogy ezt jelezzék. Válaszában egyszer sem mondta ki Magyarország nevét, de a kérdésben elhangzott és arra válaszolva úgy fogalmazott:

mindig lesznek olyan vezetők, akik a veszélyhelyzetet aljas politikai céljaik megvalósítására próbálják felhasználni.

Kiemelte, hogy ő is hallja azokat a hangokat, amik azt mondják, az autokráciák hatásosabban tudnak megküzdeni a veszélyhelyzettel és a járvánnyal, de Pompeo szerint ez tévút.

A demokráciák reagálnak jól a válságokra, ugyanis ott megvédik a szabadságot is – mondta.

Szerinte az autokraták veszélyhelyzetben agresszívvá válnak, támadják az alapvető emberi szabadságjogokat és hazudnak. Végül lehet, hogy az autokraták is túljutnak a válságon, de óriási károkat okoznak nemzetüknek – tette hozzá.

A demokráciák, mint az Amerikai Egyesült Államok is, szerinte megosztják erőforrásaikat, együttműködnek és segítenek a globális járvány leküzdésében. Pompeo újra hangsúlyozta válaszában, hogy:

a demokrácia a válasz krízis idején, nem az, ha valaki elmozdul az autokrácia irányába.

Hozzátette, a kérdésben emlegetett magyar helyzet pont az ellenkezője ennek.

Pompeo reméli, hogy a járvány idején minden vezető megérti, ilyenkor különösen fontos tiszteletben tartani az emberek alapvető jogait.

Orbánnak üzent az amerikai külügy a felhatalmazási törvény miatt

Az osztrák közszolgálati ORF riportere még példákat is hozott a műsorban: Franciaországban két, Olaszországban pedig hat hónapra hirdették ki a rendkívüli állapotot. Magyarországon viszont ez korlátlan időre szól.

A sajtótájékoztató teljes leiratát itt tudja elolvasni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Pompeo: Nem engedhetjük meg, hogy Putyin éket verjen közénk

Európai körútja első állomásán Budapestre látogatott az amerikai külügyminiszter. Mike Pompeo Szijjártó Péterrel közös sajtótájékoztatóján konkrét bejelentésekre is készül. Egy biztos: nem ez lesz Orbán Viktor és a magyar kormány legkönnyebb napja. Percről percre tudósításunk.

hvg.hu Világ

Pompeo kudarcot vallott Budapesten egy kínai elemző szerint

Nem tűnik simának Mike Pompeo amerikai külügyminiszter közép-európai körútja. Az amerikai politikus szándéka ugyanis az volt, hogy éket verjen Budapest, valamint Moszkva és Peking köze, de Szijjártó Péter magyar külügyminiszter közölte vele, nem fogadja el a Magyarország szövetségeit érő bírálatot – véli Liu Ming-li a kínai Nemzetközi Kapcsolatok Intézetének európai tanulmányokkal foglalkozó osztályának igazgató-helyettese. Szerinte magyar nemzeti érdek, hogy a Huawei fejlessze a magyarországi 5G-s hálózatot.