szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az operatív törzs pénteki tájékoztatóján elmondták, mire számíthat az, aki középsúlyos állapotban kerül kórházba, és külön kitértek a tiszaújvárosi vegyi üzem építkezésén kialakult fertőzési gócra.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

A koronavírus okozta betegség gyorsan tud súlyosbodó szakaszba lépni, ha valaki középsúlyosan kerül kórházba – mondta az operatív törzs pénteki tájékoztatóján Müller Cecília országos tiszti főorvos, aki arra is figyelmeztetett, hogy emelkedik a koronavírusos fertőzés miatt kórházban ápoltak száma. Előzőleg ismertette az aktuális járványügyi adatokat, amik szerint az elmúlt 24 órában 189-cel nőtt a kórházban ápoltak és 26-tal az intenzív kezelésre szorulók száma.

A tiszti főorvos kiemelte, hogy a péntekre elhunytak közül öt főnél vírusos tüdőgyulladás volt a halálok, egy főnél daganatos betegséget, egy főnél pedig cukorbetegséget azonosítottak alapbetegségként. A diabéteszesek fokozottan figyeljenek magukra – javasolta. Nyolc főnél szív-, érrendszeri megbetegedést, szívbetegséget találtak.

Müller Cecília bejelentette, hogy pénteken a kórházakban új, dinamikus adatszolgáltatás lépett életbe, és megismételte, hogy

Magyarországon mindenkit számontartunk, aki bármilyen okból hunyt el, de a laboreredménye pozitív volt. Őket beleszámoljuk a covidos áldozatok köré.

Ezzel feltehetően annak a 39 éves tanárnak az esetére utalt, aki korábban hunyt el koronavírusban, de egy ideig nem jelent meg a hivatalos statisztikákban.

Müller Cecília beszélt a nemzeti konzultáció kiértékeléséről is, ebből azt emelte ki, hogy a lakosság véleménye egybecseng a járványügyi szabályokkal, például a maszkviselésre vonatkozókkal.

Tiszaújváros

A tiszti főorvos beszámolt a tiszaújvárosi járványügyi gócpontról. Ilyen gócpontok a járvány jelenlegi közösségi terjedési időszakában is kialakulhatnak – mondta.

Elmondása alapján 1717 PCR-vizsgálatból 242 lett pozitív, és 173 főt minősítettek szoros kontaktnak. Elkülönítették az igazolt pozitív embereket, a negatív szoros kontaktokat, valamint a negatív nem szoros kontaktokat is. Az izolációval megelőzhető, hogy a városba bevigyék a fertőződést. A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei kórházat is értesítették, az intézmény felkészült, de egyelőre középsúlyos vagy súlyos esetek nincsenek, csak egy fő került kórházba – mondta. A járványügyi bevetési egység megkezdte a munkát, a területet a honvédség fertőtleníti – tette hozzá.

Kérdések

A kérdésekre válaszolva kiderült, hogy az egyszer használható FFP2-es maszkok többszöri használatára nem kérték az orvosokat, van elég eszköz.

Egy veszprémi iskolából csak a fél osztályt küldték haza, miért, és miért nem szűrik őket, illetve miért alkalmaznak az iskolák különböző szabályokat? – erre a kérdésre azt mondta a tiszti főorvos, hogy az Emmi kiadott az iskoláknak egy protokollt, de ezt a helyszínre kell adaptálni. Az intézkedéseket az alapján hozzák meg, hogy ki minősül szoros kontaktnak, vannak olyan helyek, ahol meg tudják tartani a biztonságos távolságot,

ilyenkor nem biztos, hogy az egész adott osztály szoros kontaktnak minősül.

Az RTL Klub Híradója azt kérdezte, hogy a járványt kézben tartják-e a hatóságok, erre Müller Cecília igennel felelt.

A védőkesztyűk gumikesztyűk tömegközlekedési eszközökön való használatára vonatkozó kérdésre pedig azt mondta, hogy sem ő sem a WHO nem ajánlja ezt, mert hatékonyabb a kapaszkodók fertőtlenítése és a gyakori kézmosás, -fertőtlenítés.

A járványügyi szabályok betartásának ellenőrzésére kérdezett rá az InfoRádió, hogy ezt ki végzi. A tiszti főorvos azt mondta az illetékes hatóságok, de ők sem tudnak mindenki háta mögött ott lenni, mivel a népegészségügyi szakemberekre nagy teher hárul. Ezért jogkövető magatartásra számítanak, és fontos az egyéni felelősség kérdése, vagyis

legyen rajtunk maszk.

Az InfoStart azt kérdezte, hogy a kórházból hazakerülő idős esetében indokolt-e PCR-tesztet elvégezni. A válasz: egyedileg döntik el, aki pozitív volt, annak ajánlják a tesztet, aki pedig hamarabb akar hazamenni, azt otthon különítsék el. Aki nem volt pozitív, azt nem kell tesztelni hazaengedés előtt.

Kiss Róbert rendőr alezredes a tájékoztató elején beszámolt arról, hogy a rendőrök milyen intézkedéseket hoztak a járványügyi szabályok megsértése miatt. Többek között például

  • 33 esetben maszkviselés elmulasztása miatt 6 alkalommal tömegközlekedési eszközökön, 27 esetben üzletekben, zárt helyeken, 10 embert feljelentettek;
  • védelmi intézkedésekkel kapcsolatban összesen 979 esetben intézkedtek;
  • a szórakozóhelyeken a nyitvatartás be nem tartása miatt 11 esetben tettek feljelentést;
  • 22 385 ember van jelenleg hatósági házi karanténban.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!