Tetszett a cikk?

Franziska Tschinderle szerint a magyar újságírókkal szolidárisnak kell lenni, hogy végezhessék a munkájukat.

„Ez az egész nem rólunk szól, és nem is arról, hogy nem kapunk választ a kérdéseinkre. Ez a budapesti és általában a magyar kollégáinkról szól, akiknek naponta, hetente ezzel kell szembesülniük. Szolidaritást érdemelnek, mi pedig garantálhatjuk, hogy nem fogjuk abbahagyni tudósításainkat a demokrácia hanyatlásáról a szomszédunkban” – mondta a hvg.hu-nak Franziska Tschinderle, a Profil munkatársa.

Az újságírót a magyar közmédia Híradója szerdán azzal vádolta meg, hogy „provokált” a Fidesz EP-delegációjának a budapesti Orbán–Salvini–Morawiecki-találkozóval kapcsolatban feltett kérdéseiben.

A bejátszásban arra reagálva, hogy az újságíró megkérdezte, miért nem kapott meghívást a találkozóra senki a francia Nemzeti Tömörülés és az osztrák Szabadságpárt tagjai közül, az hangzik el: „csak amatőr újságírók kérdeznek olyat, hogy miért nincs ott valaki, akinek a jelenlétéről soha nem is volt szó”, a végén pedig kijelentik, hogy a kérdező újságíró minden bizonnyal további lejárató cikkekkel is készül.

„Kérdésekkel provokált" - állítja egy osztrák újságíróról a köztévé

A balliberális lejáratókampány újra akcióba lendült a Híradó szerint, miután egy újságíró kérdéseket mert feltenni e-mailben.

Franziska Tschinderle elmondta: amikor meglátta az M1 riportját, először a szerzőtársát hívta fel, akivel arról készítettek együtt anyagot, milyen útra lép a Fidesz az Európai Unióban az Európai Néppártból való kilépése után. Ehhez nemcsak a magyar kormánypártot, hanem nagyon sok más európai pártdelegációt is megkérdeztek, érdemi választ azonban csak az osztrákoktól kaptak.

A pontos kérdései ezek voltak:

  1. Amikor Orbán, Salvini és Morawiecki Budapesten egyesítették erőiket és bejelentették egy lehetséges új szövetség létrehozását: miért nem volt jelen senki a francia Nemzeti Gyűlés vagy az osztrák FPÖ részéről ezen a történelmi találkozón?
  2. Mi a szövetség célja és ki fontolgatja a belépését?
  3. Egy euroszkeptikus koalíció létrehozása nem új jelenség és az 1980-as évekig megy vissza. Többször is elbukott olyan témák körül kialakult nézetkülönbségeken, mint például Oroszország, Törökország, vagy az antiszemita támadások. Hogyan lehet elkerülni most a megosztottságot?

A Fidesz EP-delegációja úgy reagált a megkeresésére, hogy mivel „nem küldött konkrét kérdéseket, csak provokatív állításokat”, (például antiszemitizmus, euroszkepticizmus), nem fogják őket kommentálni. Ezeket a kérdéseit látta később viszont az M1 képernyőjén.

A történtek ellenére az újságíró egyáltalán nem aggódik, sőt azt ígérte, nem hagyják abba tudósításaikat, továbbra is írni fognak Magyarországról és helyéről az európai színtéren.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!