szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Írásban tettünk fel kérdéseket a Főpolgármesteri Hivatalnak a csütörtöki Kormányinfó után.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki Kormányinfón szóba hozta, hogy "Budapesten több hajléktalant látni, mióta Karácsony Gergely a főpolgármester”. A miniszter szavai miatt a főpolgármesteri hivatalhoz fordultunk, hogy kiderüljön, valóban így van-e.

Karácsony hivatala megkeresésünkre azt közölte:

Nem tudjuk megítélni, hogy Gulyás Gergely milyen adatok alapján állította, hogy 2019 novembere óta növekedett a hajléktalanság Budapesten. Nem ismerünk olyan adatsort, amely alátámasztaná ezt az állítást. Olyan adatról sincsen tudomásunk, amely arra utalna, hogy közterületi hajléktalanság növekedett az elmúlt másfél évben a fővárosban.”

Kérdésünkre közölték azt is, hogy a főpolgármester ellenzi a hajléktalan emberek hatósági üldözését: a hajléktalan embereket segíteni kell, nem pedig büntetni. Az "életvitelszerű közterületi tartózkodás szabályainak megsértésével" kapcsolatos szabálysértési rendelkezések azonban a főpolgármesteri választások után is hatályban maradtak.

Azt is írták, hogy “a szabálysértési törvény tartalmára és rendőrségi alkalmazására a főpolgármesternek vagy a Fővárosi Önkormányzatnak nincsen ráhatása, az egyrészt az Országgyűlésen, másrészt a Belügyminisztériumon múlik. A közterületi hajléktalanság betiltása ugyanakkor, amint az az elmúlt évtizedben kétséget kizáróan és többször is bebizonyosodott, nem eredményezte a közterületi hajléktalanság csökkenését – sem a 2010 és 2019 közötti időszakban, sem a 2019 novembere óta eltelt időben.”

A hajléktalanság nem rendészeti, hanem társadalompolitikai probléma

– hangsúlyozta a főpolgármesteri hivatal.

Mint írták, az elmúlt másfél évben a Fővárosi Önkormányzat a saját erőforrásaihoz és lehetőségeihez mérten igyekezett elősegíteni a hajléktalan emberek megfizethető lakhatáshoz való hozzáférését, a hajléktalanná válás megelőzését, továbbá a koronavírus-járvány veszélyeinek fokozottan kitett hajléktalan emberek egészségének és életének a védelmét. “A hajléktalanság csökkentéséhez azonban elsősorban a központi kormányzat feladat- és jogkörébe tartozó társadalompolitikai – és ezen belül lakáspolitikai – intézkedésekre van szükség.”

Kérdésünkre, hogy mekkora a hajléktalanszállók pillanatnyi telítettsége, a hivatal azt közölte, “a budapesti éjjeli menedékhelyek átlagos kihasználtsága a Közép-magyarországi Regionális Diszpécser Szolgálat által gyűjtött adatok szerint 2021 márciusában 73%, április első hetében 71% volt”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!