Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

A nemzeti konzultációkat tömegével kitöltő két robotprogram ügyében is nyomoz a rendőrség. Az egyik a most futó konzultációnál lépett működésbe, a másik a tavalyinál, de annál az ügyet a vádemelés előtt visszadobta az ügyészség. Nem véletlenül, hiszen jogilag nehéz belekötni.

Két, az elmúlt időszak nemzeti konzultációit tömegesen kitöltő számítógépes program után is nyomoz a Nemzeti Nyomozó Iroda – közölte a hvg.hu kérdésére az Országos Rendőr-főkapitányság. A rendőrséget arról kérdeztük, mi lett a sorsa a kormányzat által két hete bejelentett büntető feljelentésnek, amit a Kormányzati Tájékoztatási Központ július végi közleménye szerint azért tettek, mert valakik “informatikai támadást indítottak a konzultáció hivatalos internetes oldala ellen”.

Az “informatikai támadás” valójában egy robotprogram volt, amely automatizálva, tömegesen töltötte ki a kormányzati honlapon is elérhető legújabb, augusztus 25-én záruló nemzeti konzultációt. Ebben a kormány olyan korábbi, örökzöld témákat vett elő, mint a migráció elleni fellépés, a Brüsszel elleni szabadságharc, a melegellenesség és persze Soros György.

A csalást kiküszöbölni hivatott informatikai fejlesztések ellenére ahogy korábban, hamis adatokkal most is “becsapható” az internetes felület. Ezt nemrég egy egykori fideszes aktivista demonstrálta is, bizonyítva, hogy egy egyszerű számítógépes robotprogrammal tömegesen gyárthatók online válaszok. Az élő YouTube-közvetítésben a Nerbot nevű program tíz másodpercenként töltötte ki álnevekkel a konzultációs íveket.

A kormány emiatt tett feljelentést, a rendőrség pedig nyomozást indított, a tájékoztatás szerint “információs rendszer vagy adat megsértése bűntett gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen”. Megkérdeztük azt is, hogy történt-e már tanúmeghallgatás vagy gyanúsítotti kihallgatás, esetleg házkutatás vagy informatikai eszközök lefoglalása, de a hatóság a nyomozás érdekeire hivatkozva részleteket nem árult el.

A feljelentésről szóló közleményben egyébként a kormány utalt a tavaly nyári, járványügyi nemzeti konzultáció online felületének hasonló, tömeges kitöltésére, és emlékeztetett: “a támadás ügyében azóta vádemelésre is sor került”. Csakhogy – mint a 444.hu azóta kiderítette –, ez nem igaz. Idén május végén a rendőrség az ügyet csak vádemelési javaslattal továbbította, ám az ügyészség azt “visszadobta” a nyomozó hatóságnak, vagyis nem látta jogilag alátámasztottnak egy vádemeléshez.

nemzetikonzultacio.kormany.hu

A hvg.hu ezért azt is kérdezte a rendőrségtől, hogy az ügyészség milyen további eljárási cselekményeket írt elő, de a hatóság csak annyit közölt, hogy “ebben az ügyben is folyamatban van a nyomozás, ismeretlen tettes ellen”. A tömeges kitöltés két hasonló ügyében

vélhetően nagyon nehéz lesz vádat emelni, mivel nehéz bizonyítani, hogy a “robotkonzultáció” bűncselekménynek számít-e egyáltalán.

Az információs rendszer vagy adat megsértéséért akár 3 év szabadságvesztés is kiszabható, de ehhez a törvény szerint “az információs rendszer védelmét biztosító technikai intézkedést” meg kell sérteni, a rendszer működését jogosulatlanul akadályozni kell, vagy a rendszerben lévő adatot jogosulatlanul törölni, megváltoztatni, vagy hozzáférhetetlenné kell tenni. Márpedig úgy tűnik, az akár fals adatokkal történő tömeges kitöltés a rendszer védelmét nem sérti, működését nem akadályozza, rendszerben lévő adathoz pedig hozzá sem fér.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Lengyel Tibor Itthon

A mostani konzultáció egyelőre a menekültellenes konzultáción is túltesz

Egy hónap alatt csaknem 550 ezer, vagyis óránként átlagban 760 válasz érkezett eddig a kormány legújabb nemzeti konzultációjára. A hivatalos közlés hitelességét számos körülmény rontja, de egyelőre népszerűbbnek tűnik ez a konzultáció, mint ami a menekültek befogadása ellen kampányolt.