szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A szocialisták arra szólították fel a kormánypártot, hogy a népszavazás előtt ne hozzon semmilyen döntést a Fudan Egyetemmel kapcsolatban.

Fudan helyett Diákváros
Nagy port kavart az Orbán-kormány terve, miszerint Budapesten nyitna campust a kínai kommunista pártot szolgáló Fudan Egyetem. Eredetileg a tervezett Diákváros területén építették volna fel a komplexumot 500 milliárd forintnyi kínai hitelből, de a tiltakozás hatására a kormány végül meggondolta magát és mégis inkább a Diákvárost építenék fel. Az ügy fejleményeit cikksorozatunkban követhetik!
Friss cikkek a témában

Úgy tűnik, hogy a Fidesz nem lassít Fudan-ügyben, ugyanis miután kitömte közel 14 milliárd forint értékű közvagyonnal az egyetemhez tartozó vagyonkezelő alapítványt, most már megkezdte a testület fideszes káderekkel való feltöltését is – írja az MSZP keddi közleményében.

A párt arra reagált, hogy a hvg.hu cikke szerint egy főigazgatóval bővült a Fudan Hungary Egyetemért Alapítvány gárdája, miután az eddigi kuratóriumi elnök, Palkovics László innovációs és technológiai miniszter mellé ebbe, a más felsőoktatási intézményi alapítványoknál nem létező, újonnan létrehozott pozícióba nemrég kinevezték Bertáné Dr. Bényi Krisztinát. A közérdekű vagyonkezelő alapítványnak nem kevés, az államtól kapott vagyona van – 600 millió forintnyi pénz és 13,2 milliárd forint értékű állami ingatlan –, ezzel pedig a kuratórium gazdálkodhat, vállalkozhat.

Már főigazgatója is van a nem létező Fudan Egyetemet fenntartó alapítványnak

Palkovics László miniszter részben egy korábbi helyettes államtitkárnak engedte át az irányítást, de maradt a kuratórium elnöke. A fenntartó alapítványnak egyelőre nincs mit fenntartani, mivel a kínai egyetem budapesti kampusza nem létezik: a kormány népszavazást ígért róla - a főpolgármester el is indított egyet -, de ettől függetlenül már nagy lépésekkel készítik elő a beruházást.

A szocialisták szerint a Fidesz „be akarja biztosítani magának a Diákvárostól ellopott területet”. Az MSZP a közleményében

arra szólította fel a kormánypártot, hogy a népszavazás előtt ne hozzon semmilyen döntést a Fudan Egyetemmel kapcsolatban, „ugyanis a magyar emberek fognak dönteni a Fudan sorsáról, nem az Orbán-kormány”.

A Fudannal kacsolatban Karácsony Gergely főpolgármester országos népszavazást kezdeményezett, a referendum kérdését a Nemzeti Választási Bizottság jóváhagyta, de a döntést két magánszemély és az exjobbikos Volner János pártja, a Volner Párt is megtámadta, a felülvizsgálati kérelmekről pedig egyelőre még nem határozott a Kúria.

Karácsony népszavazási kérdése arra irányul, hogy megsemmisítsék a kormánypárti többség által június 15-én elfogadott törvényt, amely a Fudan Egyetem itthoni képzésének és kampuszának előkészítését célozza.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Lengyel Tibor Itthon

Már főigazgatója is van a nem létező Fudan Egyetemet fenntartó alapítványnak

Palkovics László miniszter részben egy korábbi helyettes államtitkárnak engedte át az irányítást, de maradt a kuratórium elnöke. A fenntartó alapítványnak egyelőre nincs mit fenntartani, mivel a kínai egyetem budapesti kampusza nem létezik: a kormány népszavazást ígért róla – a főpolgármester el is indított egyet –, de ettől függetlenül már nagy lépésekkel készítik elő a beruházást.