„Felvetődött az óvodában a szülők között, hogy hetente egyszer teszteljük a gyerekeket a csoportban. Tudjuk, hogy nem véd minden ellen, de sokakat megnyugtatna. A probléma, hogy mindez két gyerekre vetítve, még a legolcsóbb, nagykereskedelmi áron beszerzett antigénteszttel is 16 ezer forintba kerülne havonta.”
A budapesti, kétgyermekes Zsolt dilemmája nem egyedi. Ahogy Magyarországon is végigsöpör a koronavírus ötödik hulláma, egész osztályok és óvodai csoportok kerülnek egyszerre karanténba, vagy ami még rosszabb – betegednek meg egyszerre.
Mivel az 5–11 év közöttieket még csak december óta oltják, a legkisebbeknek pedig egyelőre nincs elérhető vakcina, a koronavírus ebben a korosztályban tarol igazán, amit – ha megállítani nem is –, de teszteléssel némiképp kordában lehetne tartani. Csakhogy ingyenes lehetőség híján a magyar szülők nagy része ezt nem engedheti meg magának.
„Nálunk kicsivel több, mint a szülők fele mondott igent a heti önköltséges tesztelésre, ezért valószínűleg nem vezetjük majd be, hiszen nem akarjuk kellemetlen helyzetbe hozni azokat, akiknek nincs rá pénzük. Voltak olyanok is, akik nem az anyagiak miatt tiltakoztak, ami érthető, hiszen sok szülő nem tud otthon maradni, ha a gyermek pozitív lesz, és karanténba kerül. Persze volt, aki azt írta, hogy ő szívesen vállalná a tesztelést, ha ingyenes lenne a lehetőség” – mondta Zsolt.
Magyarországon már most vannak olyan intézmények, ahol letesztelik a gyerekeket, ha azt a szülők is igénylik. A Lauder Javne közösségi iskola – ahol már 2020-ban, külön erre a célra létrehozott közösségi alapból végeztek PCR-szűrést – például lehetőséget biztosít a karanténból visszatérő diákok gyorstesztelésére.
Szerencsére az iskola tanulói nagyon magas arányban be vannak oltva, már az 5–12 éves korosztályban is, de még így is sok a fertőzött a jelenlegi helyzetben – mondta Kazal Eszter, az iskola közösségi kapcsolatokért felelős projektvezetője.
Bölcsődei dolgozó tesztelése
MTI
A teszt nem segít?
Tehát vagy a szülők vagy az iskola fizet a tesztelésért, az állam nem járul hozzá a költségekhez. Magyarországon két évvel a koronavírus-járvány kezdete után a gyógyszertárban kapható antigén gyorstesztek ára jellemzően 3-6000 forint között mozog, de ha valaki biztosra akar menni, és laboratóriumi PCR-tesztet csináltatna, annak mélyebben kell a pénztárcájába nyúlnia, és akár 19 500 forintot is rá kell szánnia (ez a kormány által korábban megszabott hatósági ár), de 14 ezernél olcsóbban semmiképpen nem tudja megúszni.
Bár az operatív törzs – külföldi tapasztalatok alapján – már hónapok óta vizsgálja, érdemes-e bevezetni az ingyenes tesztelést, kicsi a valószínűsége, hogy ez a közeljövőben bekövetkezzen. Orbán Viktor miniszterelnök tavaly decemberben a Parlamentben egyenesen arról beszélt, hogy „a PCR-teszt semmin sem segít”, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter pedig a legutóbbi kormányinfón erősítette meg, hogy a kormány álláspontja szerint a tesztelés nem megoldás a vírus ellen.
„Egyébként is sok cég biztosít ingyenes teszteket” – mondta Gulyás, aki azt már nem tette hozzá, hogy ez mekkora költséget jelent az érintett vállalatoknak.
Az, hogy a kormány mi alapján állítja, hogy a tesztelés nem segít a vírus terjedésén, szakértők számára sem teljesen világos. Bár a patikákban kapható gyorstesztek valóban adhatnak fals negatív eredményt, a pozitív gyorsteszt olyannyira megbízható, hogy még az Országos Mentőszolgálat is elfogadja. A járványt a tesztek valóban nem tudják megállítani, az esetleges fertőzöttek (vagy azok egy részének) kiszűrése elengedhetetlen, hogy minél korábban izolálni lehessen a betegeket, és ne adják tovább sérülékeny csoportoknak – figyelmeztetett korábban az Egyesült Államok egészségügyi minisztériuma.
Az omikron ugyan változtatott némileg a helyzeten, hiszen a rendkívül gyors terjedés és rövid lappangási idő miatt több ország is enyhített a tesztelési kötelezettségeken, de abban továbbra is egyetértés van, hogy az iskolába, munkához járáshoz szükséges tesztelés továbbra is segíthet a járvány elleni védekezésben. (Az más kérdés, hogy Magyarországon jelenleg a karantén miatt otthon maradók kompenzációja is megoldatlan, a szülők szabadságáról nem is beszélve.)
Gyermek oltása Gyöngyösön
MTI
A kedélyeket tovább borzolta, hogy tavaly novemberben közel ötmilliárd forint értékű, lejárt szavatosságú PCR-tesztet kellett megsemmisíteni, éppen abban az időben, amikor erősen terjedt a koronavírus delta variánsa az országban. Az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) akkor azzal védekezett, hogy a PCR-teszteket kiszorították az egyre könnyebben elérhető gyorstesztek, ráadásul Gulyás Gergely szerint az előbbieket csak kórházi körülmények között lehet használni.
A helyzetet az is pikánssá teszi, hogy Ujhelyi István szocialista EP-képviselő tájékoztatása szerint Magyarország lehívta az Európai Uniótól neki járó 900 millió forintos támogatást, amelyet kifejezetten tesztek vásárlására lehetett igényelni. A támogatás azokat segítheti, akik munkavállalás, tanulás, ingázás, vagy más személyes okból utazni kényszerültek, azt azonban, hogy pontosan mire ment el a majdnem 1 milliárd forintos összeg, a Miniszterelnökséget vezető miniszter sem tudta megmondani.
Két kézzel szórják
Európai összehasonlításban nem sok olyan országot lehet találni, amelyik kevesebbet tesztel, mint Magyarország, és ez nemcsak a magán-, hanem a hatósági tesztekre igaz. Ahogy a grafikonon is látszik, a tesztelésben az Orbán Viktor által sokáig laboratóriumnak tartott Ausztria jár az élen.
Ausztriában jelenleg tartományonként változik a tesztelési kötelezettség, az egyik legszigorúbb helyen, Burgenlandban élő Zsófia szerint ez főleg a munkahelyeken és az iskolákban mutatkozik meg.
„A bölcsődében, ahol a gyerekeket még nem lehet beoltani, heti öt antigén- és 2 PCR-teszt ajánlott, ezt viszont ingyen biztosítják, minden hét elején beteszik a kicsik csomagjába” – mondta. A tesztelés az ő esetükben nem kötelező, a felsőbb évfolyamokon és a középiskolákban viszont már nagyobb a szigor.
Reggeli foglalkozás egy német óvodában
AFP
„Hétfőnként antigénteszteléssel indul a hét, amit az iskola kapuja előtt végeznek, és csak negatív eredménnyel engedik be a gyerekeket az épületbe, ahol egyébként kötelező az FFP2-maszk. Kedden és csütörtökön pedig PCR-tesztet végeznek. Ha egy osztályban két pozitív eset van, akkor digitális oktatásra áll át az osztály” – mondta az édesanya. Ha pedig valaki úgy dönt, hogy nem szeretné beküldeni aznap a gyereket az iskolába, az megkapja a tananyagot.
Burgenlandban nemcsak a gyerekeket, hanem a felnőtteket is rendszeresen tesztelik, a kritikus ágazatokban dolgozókat akár naponta is. Ehhez Zsófia szerint a hatóságok „két kézzel szórják ki” az ingyen teszteket a lakosságnak. Októberig a gyógyszertárakban mindenkinek havi 5 ingyenes antigéntesztet biztosítottak, ehelyett most otthon elvégezhető PCR-t lehet kérni, illetve a gyógyszertárakban lehet teljesen hivatalos PCR- vagy antigéntesztet kérni, természetesen ingyen és korlátlan mennyiségben.
Bár a stratégia magyar szemmel rendkívül szigorúnak tűnik, Zsófia szerint nagyon hatékony, rengeteg tünetmentes esetet is kiszűrnek. Úgy véli, ennek is köszönhető, hogy a 9 milliós Ausztriában a járvány kezdete óta kevesebb mint harmadannyian haltak meg Covid–19-ben, mint Magyarországon. Ráadásul miközben rekordot dönt a fertőzések száma, vasárnap öt osztrák halt meg a vírus okozta szövődményekben, ami jóval kevesebb, mint a magyarországi napi halálozási adat.
Az országban egyébként februártól a kötelező koronavírus elleni oltást is bevezetik, így áthidalják az Orbán Viktor által gyakran emlegetett érvet, hogy az ingyenes tesztelés lehetősége csökkenti az oltási hajlandóságot. Utóbbira egyébként más eszközök is vannak, Franciaországban például csak azoknak jár ingyenes teszt, akik megkapták mindkét oltásukat, vagy pozitív a tesztjük. Akik nem kapták el a koronavírust, és oltva sincsenek, 25 eurót kell hogy fizessenek az antigén-, és 45 eurót a PCR-tesztért – mondta a hvg.hu-nak a Párizs közelében élő Julianna.
Ingyenes az antigéntesztelés Németországban is, ahol az állami tesztállomásokon bárkit letesztelnek gyorsteszttel, függetlenül attól, hogy van-e társadalombiztosítása, vagy tudja-e igazolni német állampolgárságát.
Karácsony előtti tesztelés Németországban
AFP
Ezeken a helyeken az egyetlen feltétel a regisztráció, és azt is meg kell adni, miért van szükség tesztre (utazás, rendezvény, tünetek), de ezen kívül mást nem kérnek. Hasonló rendszer működik Belgiumban is, ahol a tüneteket mutatókat tesztelik ingyen PCR-rel, de bemondásra is elfogadják, ha valakinek fáj a torka, vagy éppen tüsszög.