szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Magyarországról egyelőre nem tudni, hogy tervezi-e a budapesti székhelyű Nemzetközi Beruházási Bankból a kilépést.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Csehország után Románia is kilép a budapesti székhelyű, orosz többségi tulajdonú Nemzetközi Beruházási Bankból (NBB) az orosz-ukrán háború miatt – írja a Telex az adevarul.ro hírportálra hivatkozva.

Az orosz befolyás alatt álló NBB-nek kilenc volt, vagy jelenlegi szocialista ország a tagja, amelyeket pénteken a szintén tag Csehország szólított fel a szervezetből való kilépésre - számolt be a hírről a Reuters. A román kormány bejelentette, hogy Románia is az NBB-ből való kilépést lehetővé tévő eljárást kezdeményezi.

Az NBB-t 1970-ben hozták létre a KGST-országok gazdasági fejlődésének előremozdításáért, akkor a keleti blokk minden országa tag volt még. A rendszerváltás után a szervezet veszített jelentőségéből és az Európai Unión belüli tagok egymás után léptek ki. 2012-ben Vlagyimir Putyin orosz elnök élesztette újjá az egykori kommunista blokk intézményét Moszkvában, 2015-ben pedig Magyarország is visszalépett a szervezetbe.

Az NBB 2019-ben, amerikai tiltakozás ellenére tette át a székhelyét Moszkvából Budapestre, ekkor nagy kritikát váltott ki a bank alkalmazottainak és vendégeinek szavatolt diplomáciai mentesség, ami szakértők szerint alkalmat adhatott orosz ügynökök, kémek beutazására Magyarországra, így a schengeni övezetbe. Ezért is nevezték sokan már akkor „kémbanknak” az NBB-t, a pénzintézet azonban többször is tagadta a vádat.

A szervezetben Oroszországnak van a legnagyobb részesedése, Magyarország pedig a második legnagyobb tulajdonos. Csehország és Románia kilépésével az oroszoknak 50 százalék felettire fog növekedni a részesedése. A szintén tag Lengyelországról, Szlovákiáról és Bulgáriáról egyelőre nem tudni, hogy tervezik-e a kilépést. Magyarország elvileg támogat minden Oroszország elleni közös uniós és más nyugati szankciót, de hogy az NBB-ből való kilépésbe belemenne-e az Orbán-kormány, egyelőre kérdéses. Ahogyan az is, hogy a kormány által ingyen biztosított budapesti irodaépületeit, azok biztosítását, valamint egy sor előjogot és sok pénzügyi szabály alól való mentességet – visszavonna-e a kabinet.

Az NBB budapesti székházát tavaly áprilisban Varga Mihály pénzügyminiszter adta át, augusztusban pedig Szergej Lavrov orosz külügyminiszter Szijjártó Péterrel tekintette meg az épületet.

Az Egységben Magyarországért ugyanakkor még szombaton Oroszország Ukrajna elleni agressziója miatt azonnali szankciókat követelt a magyar kormánytól, ezek között pedig az NBB kiutasítása is szerepelt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Folyamatosak a harcok Ukrajnában, az EU fegyvereket küld, hétfőn lesz orosz - ukrán tárgyalás – percről percre az ukrajnai háborúról

Fegyvereket küld az EU Ukrajnába - jelentette be Ursula von der Leyen bizottsági elnök. Közben Orbán Viktor rendkívüli interjút adott a köztévének, ahol elmondta, Magyarország ha akarna, se tudna katonai eszközöket küldeni másoknak. Az olaszok is fegyvert küldenek Ukrajnának, és katonákat Magyarországra. Közben este fél 7 felé megszólaltak a szirénák Kijevben, ahol hétfő reggelig kijárási tilalom van életben. Közben nem kizárt, hogy Fehéroroszország is beszáll a háborúba. Kövesse élő tudósításunkat.