Tetszett a cikk?

Napi minimum négy vonat érkezik a Nyugati pályaudvarra, zsúfolásig telve Ukrajnából érkező menekültekkel, a szállásukat, további utazásukat viszont civilek igyekeznek megoldani, önszervező alapon, és sokan hiányolják, hogy nincs felelős hatóság arra, hogy koordinálja, irányítsa őket.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Reggel 9 óra 37 perc, Nyugati pályaudvar. Érkezik az első vonat Záhonyból, tele az ukrajnai háború elől menekülő emberekkel. Egészen péntekig volt négy, különleges, menetrenden kívüli vonat, ami Záhonyból rögtön a Nyugati pályaudvarra jön, sok menekülttel. Értesülésünk szerint ezután már a Nyugatiba ilyenek nem érkeznek, csak a menetrend szerinti szerelvények.

A vonatról több száz ember tódul le egyszerre. A Nyugatiban – mivel nem határátkelőhely – nem az a gyakorlat, mint aminek Záhonyban szemtanúi voltunk: itt már nem szállnak fel a rendőrök a vonatra a papírokat ellenőrizni, az emberek sem egyenként szállnak le arról. Egyszerre érkezik mindenki, és árasztja el a 10. vágány melletti peron kijáratát.

Kacskovics Mihály Béla

Ez a „királyi váró” néven emlegetett, ma humanitárius folyosóként működő, rövid, szűkös kijárat ma a szeretetszolgálatok főhadiszállása: a Hit Gyülekezete, a Máltaiak és a reformátusok is kitelepültek, hogy a helyszínen felállított és adományokból folyamatosan töltött raktáraikból ellássák tartós élelmiszerrel, ruhával, illetve gyógyszerekkel az érkezőket.

A menekültek áradata szüntelen a háború február 24-i kirobbanása óta: Ukrajnát mára több mint kétmillió ember hagyta el, Magyarországra közülük becslések szerint 214 ezer ember érkezett.

A hvg.hu-nak Karsa Patrik, a Református Szeretetszolgálat helyszínen segítő munkatársa azt mondja, az azonnali segítséget nyújtó karitatív szervezetek között folyamatos az együttműködés a pályaudvaron: „egymás között megbeszéljük, hogy ha nekünk éppen nincs szendvicsünk, de a másiknak van, akkor egymás között is el tudjuk osztani, illetve kint van a katasztrófavédelem, a rendőrség, és probléma, kérdés esetén bármikor fordulhatunk hozzájuk, illetve a MÁV vezetőségéhez is”.

Kacskovics Mihály Béla

A szervezetek ugyan mindent megtesznek azért, hogy a menekültek ellátása működjön, a helyzetleírással szemben azonban egyre több olyan beszámoló és felhívás olvasható a közösségi médiában, amelyben civil segítők arról beszélnek, hogy a humanitárius folyosón túli, már a pályaudvaron kívüli részt „atomkáosz” jellemzi. Az azonnali ellátáson túl az érkezőknek még több dologra is szükségük van: ilyen az átmeneti szállás, a fuvar, valamint az egészségügyi ellátás is, amit sem az állam, sem a karitatív szervezetek nem szerveznek meg, minden a civilekre hárul.

Gerő Ágota, aki február óta folyamatosan segít a pályaudvarra érkezőknek, leginkább a koordinációt hiányolja: azt mondja, nincs olyan szervezet, vagy önkéntes, aki összefogná a szeretetszolgálatokon kívül eső munkát, vagyis mindazt, ami nem az azonnali ellátást jelenti az érkezés után. Így viszont olyan sincs, aki baj esetén a felelőséget vállalná a pályaudvar mellett történtekért.

Az önkéntesek nevében azonban nem csak Gerő, hanem Ujhelyi Sándor önkéntes tolmács, a Migration Aid alapítója is felszólalt, aki a Keleti pályaudvaron igyekszik segíteni a menekülteknek. Ujhelyi kedden közzétett, Pintér Sándornak címzett levelében több problémára is felhívta a belügyminiszter figyelmét. Kiemelt pontként említette, hogy a Keletiben a felújítás miatt csupán egy (fizetős) mosdó van, a Toi-Toi vécékben pedig nincs lehetőség kézmosásra. Sőt: a menekültek részére nincs semmilyen mosdási lehetőség, sem pelenkázó- vagy szoptatóhelyiség.

Kacskovics Mihály Béla

Logisztikai problémaként jelenik meg, hogy esténként százak maradnak az állomáson, akiknek csak reggel megy tovább a vonatuk. A Katasztrófavédelem ugyan elvinné őket 80–100 kilométerre, viszont a visszautazásuk nem megoldott, ugyanúgy, ahogy a telefonszolgáltatók által felkínált ingyenes SIM-kártyák kiszállítása sem a pályaudvarra.

Ujhelyi posztjában kiemelte, hogy sok menekültnél kizárólag ukrán valuta van, ezt viszont sem a Nemzeti Bank nem váltja, sem a MÁV nem fogadja el jegyvásárláskor, így Ujhelyi szerint előfordult, hogy az önkéntesek adtak össze a menekülteknek pénzt, hogy tovább tudjanak utazni. Szintén probléma, hogy míg a menekültek nagy része Lengyelország felé utazna tovább, az arra tartó vonatok nagy része megtelt, csak napokkal későbbre kapható jegy, mentesítő vonatról pedig nincs hír.

Így eshet meg az is, hogy a menekülteknek a szálláskeresésben a Migration Aid segít. Senki nem marad azonban sokáig: az önkéntesek elmondása szerint a legtöbben pár napon belül utaznának tovább nyugatra. Az utazás pedig hektikus: ugyan a BKK buszai rendszeresen hordják ki a pályaudvarról a menekülteket a reptérre, illetve a Keleti pályaudvarhoz, azonban kedden találkoztunk olyan, Németországból érkező buszsofőrökkel is, akik önkéntesen vállalják, hogy a menekülteket 30-40 fős csoportokban utaztatják.

Aki ilyen busszal utazik tovább, az jellemzően az ismeretlenbe ugrik: a buszsofőröket koordináló egyik szintén civil férfi elmondása szerint már nem is Németországba viszik a nyugatra vágyókat, hiszen a nagyobb városok befogadókapacitása véges, Münchenben és Frankfurtban sem tudnak már mit kezdeni az érkezőkkel. A kedden induló buszuk célja immár Luxemburg, ahol egy húszezres város családjai fogadják be az érkezőket.

Kacskovics Mihály Béla

A pályaudvar mellett feltűnő többek között az is, hogy hiába érkezik egy nap alatt akár több ezer ember is vonattal Záhonyból a háború elől menekülve, nincs egy mentőautó sem, aminek személyzete akut szituációt kezelni tudna. Átmeneti megoldás van csupán: „minden nap reggel kilenc és négy óra között az asztalunknál van a Bethesda Gyermekkórházból orvosi ellátás” – mondta Karsa Patrik. Az ellátás részeként a menekültek gyógyszereket kaphatnak, ezek jellemzően vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók.

Nincs viszont olyan szakember, aki a pályaudvar mellett gondoskodna a láthatóan rossz egészségügyi állapotban érkezőkről. A menekültek között pedig többen bevallottan betegek: több olyan gyermeket is láttunk, akik hánytak, egyikük édesanyja szerint kislányát napok óta gyomorfájás gyötri. Akadt olyan fiatal fiú is, aki heves köhögőrohamai közben takarókkal igyekezett magát beburkolni, hogy ne fázzon annyira.

Nem megoldott a gyermekek felügyelete sem: a pályaudvar mellett tízesével szaladgálnak, míg a Református Szeretetszolgálat egyik önkéntese Kinder tojásokat nem kezd osztogatni nekik, azonban olyan szakember sincs a pályaudvar közelében, aki tartósan tudna velük foglalkozni, energiáikat lefoglalni.

Kacskovics Mihály Béla

Hasonló a helyzet a Keleti pályaudvarnál is, ott talán annyi könnyebbség akad mind az önkénteseknek, mind pedig a menekülteknek, hogy a hatóságok által kijelölt humanitárius folyosó sokkal szélesebb, több ember ellátására, várakozására sokkal alkalmasabb, mint a Nyugati pályaudvaron. A Keleti pályaudvaron hatalmas sor áll a nemzetközi jegypénztárak előtt, ottjártunkkor tolmácsok igyekeztek fordítani, hogy zökkenőmentesebb legyen a jegyértékesítés.

Mindkét pályaudvaron észrevehető azonban az élénk rendőri jelenlét, ők azonban szemlátomást kizárólag azért felelnek, hogy rend legyen. Néhányan igyekeznek segíteni a menekülteknek – nyelvtudás híján sokszor tolmáccsal –, azonban nem ez a fő profiljuk.

Mindenkit koordináló vezető híján azonban az önkéntesek beszámolói szerint egyik pályaudvar sincs kész arra, hogy a jelenleginél nagyobb számú, adott esetben rosszabb egészségügyi állapotban érkező menekülteket fogadjon, és pénteki értesülésünk szerint erre a Nyugatiban már nem is kerülhet sor.

Putyin Szíriából hozna zsoldosokat a Pentagon szerint - percről percre az orosz-ukrán háborúról

Immár több mint 400 civil áldozata van a napok óta tartó orosz-ukrán háborúnak, amely az ENSZ közlése szerint a leggyorsabban eszkalálódó menekültválság is Európában a II. világháború óta. Az ukrán elnök, Volodomir Zelenszkij továbbra is a fővárosban, Kijevben van, nemrég be is jelentkezett az irodájából. Hírfolyamunkat percről percre frissítjük.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!