szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ítélet első fokon született, így egyelőre még nem jogerős. Az állam mintegy 300 milliárd forintért vásárolt a koronavírus-járvány miatt mintegy 17 ezer készüléket, ám a beszerzésekre a pazarlás és a korrupció árnyéka vetült.

„Egy lépéssel közelebb kerültünk ahhoz, hogy megtudjuk, hány darab lélegeztetőgépet sikerült továbbértékesítenie az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) azt követően, hogy a magyar állam túllépve az egészségügyi kapacitások és az észszerűség szabta határokat, nem kevesebb, mint 300 milliárd forintért vásárolt össze több mint 17 ezer készüléket” – írja honlapján a Transparency International Magyarország.

Lélegeztetőgépek kirakodása – a beszerzés egyes részletei zavarosak
Túry Gergely

A szervezet közérdekűadat-igényléssel fordult az Emmihez, hogy megtudja, hogy a feleslegesnek bizonyult lélegeztetőgépeket milyen feltételek mellett értékesítette tovább a tárca, ám az Emmi megtagadta a válaszadást, és a bíróság előtt egy alkotmánybírósági határozatra hivatkozva indokolta a döntését. Ezt az érvelést azonban a Fővárosi Törvényszék elutasította, és úgy rendelkezett, hogy a minisztérium nem titkolhatja tovább ezeket az adatokat. A döntés első fokon született, így egyelőre még nem jogerős.

A Transparency International nem csak az Emmit perelte a lélegeztetőgépek ügyében, hanem a Külügyminisztériumot is, akik szintén nem voltak hajlandók kiadni a szervezetnek a túlméretezett gépbeszerzéssel kapcsolatos adatokat. Az ügy zavaros részleteiről annak idején mi is beszámoltunk. Ez, a Külügyminisztériumot érintő adatigénylésre vonatkozó per még folyamatban van.

A lélegeztetőgépeket eladó maláj üzletember számláján is landolt pár milliárd forint a magyar külügytől

Hiába indított pert a Transparency International Magyarország a 180 milliárdos lélegeztetőgép-szerződés részleteiért, a Külgazdasági és Külügyminisztérium azt állítja, nem rögzítettek adatot arról, ki ellenőrizte, hogy egy maláj cég legyen a közvetítő, ki döntött a szerződésről, egyáltalán milyen kiválasztási eljárás volt. Az sem derült ki, hogy több millió dollárt miért nem a közvetítő cég, hanem a vezetője saját számlájára kellett utalni.

(Nyitóképünk illusztráció)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!