Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Az ukrajnai háború miatt az új kormány egyik első intézkedéseként életbe léptetett veszélyhelyzetben különös jelentőséggel bír a militáns elnevezéssel létrehozott új kormányzati politikai döntéshozó fórum, a Védelmi Tanács. Ez a kormány mellett eddig működő Nemzetbiztonsági Kabinet helyébe lép, elnöke viszont már nem a belügyminiszter, hanem Orbán Viktor, ráadásul jog- és hatásköre is jelentősen bővül, de furcsa módon Rogán Antal nem tagja.

A keddi miniszteri eskütételek révén személyekkel, Orbán Viktor miniszterelnök beszéde alapján pedig tartalommal is megtöltött, sőt célkitűzésekkel is ellátott, minden eddiginél hierarchizáltabb kormányszerkezet egyik legfontosabb, újonnan létrehozott eleme lesz a Védelmi Tanács. Érdemes megismerkedni ezzel a szervvel, mivel fontos feladata lesz a következő négy évben. Főleg azután, hogy a miniszteri eskütételek után az alig néhány órával azelőtt a Parlamentben elfogadott, majd Novák Katalin államfő által gyorsan aláírt tizedik Alaptörvény-módosítás nyomán a kormányfő az ukrajnai háborúra hivatkozva elrendelt veszélyhelyzetet hirdetett.

Mihez kell Orbán Viktornak az újabb veszélyhelyzet? Végigvettük a lehetőségeket

Huszonnégy órát sem adott magának és a kormánynak Orbán Viktor arra, hogy bejelentsék az első intézkedéseket, amelyeket az ukrajnai háború miatt szerda nulla órától életbe lépett veszélyhelyzet jegyében meghoznak. A tervek nyilván jó ideje megvannak, már csak a körítés kellett ezek bevezetéséhez. Hogy pontosan mit találtak ki, egyelőre nem tudni, azért megnéztük, mi jöhet szóba.

A Védelmi Tanács működését, feladat- és hatásköreit illetően fontos részletek derülnek ki a kedden, nem sokkal éjfél előtt a Magyar Közlönyben megjelent 1260/2022. kormányhatározatból, amely az új Orbán-kabinet struktúrájához alakította a kormány ügyrendjének szabályozását. A határozatból egyértelművé válik, hogy az új szervezet, a Védelmi Tanács a korábbi kormányzati ciklusokban megszokott, szintén fontos belső kormányzati fórum, a Nemzetbiztonsági Kabinet helyett működik. Van azonban egy fontos változás:

az eddigi kabinetet a belügyminiszter, vagyis Pintér Sándor vezette, ám a Védelmi Tanács elnöke már nem ő, hanem közvetlenül Orbán Viktor miniszterelnök.

További változás, hogy az eddigi kabinetnek az elnök belügyminiszteren kívül 3 tagja volt – a miniszterelnök kabinetfőnöke, a honvédelmi miniszter, valamint a külgazdasági és külügyminiszter –, ezentúl a tanácsnak 4 tagja lesz, mivel az elnöki pozícióból kiejtett belügyminiszter is sima tag lesz, továbbá új tagként bekerül – az egyúttal a tanácsban az újonnan létrehozott titkári pozíciót is ellátó – miniszterelnöki nemzetbiztonsági főtanácsadó, viszont kikerült a testületből a kormányfő kabinetfőnöke, vagyis Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter, aki 2018 elején került be tagként az akkor még Nemzetbiztonsági Kabinetbe.

Pintér Sándor az előző, hasonló testületnek elnöke volt, az újnak már csaka tagja
Veres Viktor

A kabinetfőnök kiesése az új testületből azért furcsa, mert az új kormányzati struktúrában éppen Rogán alá rendelték a polgári titkosszolgálatokat, és a friss kormányhatározat szerint a Védelmi Tanács feladatai más mellett éppen “a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok és a polgári hírszerzési tevékenység irányításáért való felelősségi körökbe tartozó előterjesztésekre és jelentésekre terjednek ki.” Igaz ugyan, hogy a Védelmi Tanács ülésein az új struktúrában a Rogán tárcája alá begyűrt Miniszterelnöki Kormányiroda közigazgatási államtitkára állandó meghívottként vesz részt. Továbbá az is tény, hogy Rogán hatalma és befolyása általában is megnőtt a kormányban:

Ahogy demisztifikálódik Pintér, úgy pintéresedik el Rogán

Tizenkét évet kellett várnia Orbán Viktornak arra, hogy meggyengítse Pintér Sándort, akire fideszes körökben mindig is gyanakvással tekintettek. Igaz, a fideszesek körében ma már legalább annyira gyanakodva tekintenek a háttérbe vonult, de befolyásossá vált Rogán Antalra, mint régen Pintérre. A mítoszok mindkettőjüknél működnek, a váltás politikailag ezért is tökéletes.

A hvg.hu forrásai szerint éppen ennek politikai "ellensúlyozására" hozta Orbán Viktor azt a döntést, hogy Rogánt nem ülteti be a Védelmi Tanácsba, amelynek – annak ellenére, hogy valójában politikai csúcsszerv – erős szakmai jelleget kíván adni a kormányfő azzal, hogy a védelempolitikával kapcsolatos szakterületek – honvédelem, külügy - és belügy – minisztereit emeli oda tagnak. Vagyis Rogán látványos kihagyása a testületből egyfajta "hangulatjavító" intézkedés lehet, ellensúlyozandó a polgári titkosszolgálatok Rogán hatáskörébe utalása miatti politikai hullámokat. Emellett információink szerint Rogán "kihagyása" gesztus volt a titkosszolgálatok körüli hatáskörvitából vesztesen kikerült Pintér Sándor belügyminiszter felé.

Mindez azonban csak látszólag okoz hátrányt Rogán Antalnak, hiszen ugyanez a kormányhatározat szól arról is, hogy létrejön egy újabb testület a kormány mellett, a Nemzetbiztonsági Munkacsoport. Ez – valamint a Honvédelmi és Rendészeti Munkacsoport – a Védelmi Tanács döntés-előkészítő szerveként működik, vagyis "javaslatot tesz a Védelmi Tanácsnak a nemzetbiztonság védelme érdekében szükséges feladatokra és intézkedésekre, valamint figyelemmel kíséri azok végrehajtását". Ennek a testületnek pedig – a honvédelmi és a belügyminiszter, a Honvédség parancsnoka, valamint a titkosszolgálatok vezetői mellett – a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter vagy az általa delegált személy is tagja, sőt a vezetője is a Rogán Antal miniszter által kijelölt személy.

Jól látható az is, hogy

a Védelmi Tanácsba újonnan bekerülő nemzetbiztonsági főtanácsadó viszont ez alapján jelentős befolyással bíró személy lesz, ám kiléte egyelőre nem ismert.

Az előző ciklusokban a 2014-ben még miniszteri posztra is ácsingózó Bakondi György volt Orbán Viktor belbiztonsági főtanácsadója miniszterelnöki megbízottként, de ez egész más, mint a nemzetbiztonsági főtanácsadó újonnan létrehozott posztja. A hvg.hu információi szerint elképzelhető, hogy Orbán a Védelmi Tanácsba bekerülő új tagnak, nemzetbiztonsági főtanácsadójának Kovács Józsefet választja. Ez annyiban nem lenne meglepő, hogy az elmúlt ciklusban, 2018–2022 között a Miniszterelnöki Kormányirodán dolgozott: a 2018 májusában megalakult kormányzati “hírszerzési központ”, a NIÁT-nak rövidített Nemzeti Információs Államtitkárságot vezette. A közvetlenül a miniszterelnök alatt működő, a titkosszolgálatoktól függetlenül működő NIÁT koordinálta a hírszerzéssel összefüggő kormányzati feladatokat. Legalább ennyire fontos elem, hogy Kovács 2012-2018 között a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat főigazgatója volt, az azt megelőző évtizedekben pedig a Honvédségnél törzstiszti és parancsnoki beosztásokat látott el, többek között a magyar KFOR kontingens parancsnokaként is szolgált.

Orbán titkos szolgái: intrikák és botrányok

Másfél milliárd forintért alakított ki a kormány egy kríziskezelő hírszerzési központot, amelyet az Információs Hivatalt is irányító Szijjártó Péter miniszter adott át. Létjogosultságát részben a megszaporodó kibertámadásokkal indokolták. Bár ez alapján úgy tűnhet, hogy a nemzetközi trendekkel mozog együtt a kormányzat, a hazai titkosszolgálatokat - a katonait kivéve - még mindig a régi idők iskolája, a széttagoltság jellemzi.

A nemzetbiztonsági főtanácsadói posztra korábban az Azonnali.hu Orbán Balázst emlegette esélyesként, de később a hvg.hu megtudta: Orbán Balázs marad a kormányfő politikai igazgatója. Ettől Orbán Balázs akár még nemzetbiztonsági főtanácsadó is lehet persze, de nem erre utal a kormányhatározat azon passzusa, amely markánsan megkülönbözteti a két posztot, hiszen rögzíti: “a miniszterelnök politikai igazgatója tanácskozási joggal részt vesz – a Védelmi Tanács kivételével – valamennyi kabinet munkájában”.

A kormányfő politikai igazgatója Orbán Balázs marad, de több jogkört kap

Orbán Balázs továbbra is a miniszterelnök politikai igazgatója marad – erősítette meg Havasi Bertalan, a kormányfő sajtófőnöke a hvg.hu-nak. A Mathias Corvinus Collegium kuratóriumi elnökeként is dolgozó Orbán az új kabinetstruktúrában az eddiginél szélesebb jogosítványokkal bír majd.

A kormányhatározat “a kormányzati döntéshozatal különös hatáskörű politikai döntéshozó fórumaként” nevesíti a Védelmi Tanácsot, amely elődjének, a Nemzetbiztonsági Kabinetnek már eddig is széles spektrumú feladat- és hatáskörét megörökölte, sőt újabb részterületeket kapott. A korábbi 19 mellé 4 másik illetékességi területet rendelt Orbán Viktor a tanács hatáskörébe. Az alábbi felsorolásban félkövérrel jelöltük az új területeket:

  • a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok irányítása,
  • a polgári hírszerzési tevékenység irányítása,
  • a védelmi és biztonsági tevékenységek összehangolása,
  • a bűncselekmények megelőzése,
  • a büntetés-végrehajtás,
  • az élet- és vagyonbiztonság védelme,
  • a határrendészet,
  • a honvédelem,
  • az idegenrendészet és menekültügy,
  • a katasztrófák elleni védekezés,
  • a kábítószer-megelőzés és kábítószerügyi koordinációs feladatok,
  • a közbiztonság,
  • a közlekedés-rendészet,
  • a közterület-felügyelet szabályozása,
  • a külföldiek társadalmi beilleszkedésének elősegítése,
  • a külföldre utazás szabályozása,
  • a minősített adatok védelmének szakmai felügyelete,
  • az állami és önkormányzati szervek elektronikus információbiztonsága,
  • a rendészet,
  • a szabálysértési szabályozás,
  • a terrorizmus elleni küzdelem,
  • a védelmi és biztonsági feladatokhoz kapcsolódó központi beszerzések,
  • a védelmi fejlesztések.

Vannak dolgok, amelyek viszont nem változtak. Ahogy korábban a Nemzetbiztonsági Kabinetre, úgy a Védelmi Tanácsra is igaz, hogy a kormány napirendjén szereplő előterjesztéseket és jelentéseket valamennyi miniszter (és a miniszterelnök politikai igazgatója) meg kell kapja, kivéve a Védelmi Tanács által tárgyalt előterjesztéseket és jelentéseket. Így a kormánytagok egy jelentős része továbbra sem értesülhet részletesen és közvetlenül a fenti mintegy kéttucat fontos témába vágó döntés-előkészítő iratok tartalmáról. A kormány ügyrendjéről szóló frissített kormányhatározat alapján szintén nem változott, hogy a Védelmi Tanács mellett kormányzati politikai döntéshozó csúcsszerv még a Stratégiai és Családügyi Kabinet, a Gazdasági Kabinet és a Nemzetpolitikai Kabinet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gyükeri Mercédesz, Windisch Judit Itthon

Mihez kell Orbán Viktornak az újabb veszélyhelyzet? Végigvettük a lehetőségeket

Huszonnégy órát sem adott magának és a kormánynak Orbán Viktor arra, hogy bejelentsék az első intézkedéseket, amelyeket az ukrajnai háború miatt szerda nulla órától életbe lépett veszélyhelyzet jegyében meghoznak. A tervek nyilván jó ideje megvannak, már csak a körítés kellett ezek bevezetéséhez. Hogy pontosan mit találtak ki, egyelőre nem tudni, azért megnéztük, mi jöhet szóba. Részben találgattunk, és valószínűleg nem minden tippünk jön be, de abból indultunk ki, hogy az elmúlt tizenkét évben olyat még nem láttunk, amikor Orbán Viktor kormánya valamit ne mert volna meglépni.