Tetszett a cikk?

Több pontból álló módosító javaslatcsomagot terjesztenének be az ellenzéki frakciók a 2023-as költségvetéshez, ami szerintük rendkívül hátrányosan érintené az önkormányzatokat.

Közös módosítójavaslatot nyújtanak be az ellenzéki országgyűlési frakciók a 2023-as költségvetéshez – jelentette be sajtótájékoztatóján a főpolgármester. Karácsony Gergely hétfőn egyeztetésre hívott minden parlamenti frakciót, ugyanis egy olyan módosítójavaslatot szeretnének a költségvetéshez megalkotni, amely több pénzt hagyna az önkormányzatoknál.

Az egyeztetésen minden ellenzéki frakció képviseltette magát, a Fidesz parlamenti képviselője nem vett részt rajta. Karácsony ennek ellenére úgy fogalmazott, hogy rá is partnerként számít.

Gy. Németh Erzsébet, a Demokratikus Koalíció parlamenti képviselője, korábbi főpolgármester-helyettes azt mondta, a szolidaritási adó mérséklésére van szükség a 2023-as költségvetésben. Budapestnek a jövő évi költségvetés szerint már nem 36, hanem 56 milliárd forintot kellene befizetnie – mondta. Szerinte ez tarthatatlan.

Gy. Németh kiemelte, hogy Budapestnek hozzá kell járulnia az ország költségvetéséhez, de nem ekkora összeggel:

a módosítóban 10 milliárd forintos szolidaritási adóra fognak javaslatot tenni.

A politikus hozzátette, hogy utoljára 2019-ben, Tarlós István főpolgármestersége alatt volt ekkora összegű a szolidaritási adó, nem értik, hogy miért kell a főváros jelenlegi vezetésének ennek több mint öt és félszeresét kigazdálkodnia. Olyan képletet kell alkotniuk a javaslatban, amely a többi szolidaritási adót fizető településsel is kevesebb szolidaritási adót fizettetne meg – magyarázta.

Gy. Németh röviden kitért arra is, azzal, hogy az önkormányzatokat a kormány kiveszi a csökkentett energiaárakat fizetők köréből, jelentősen növeli költségeiket is. A felelőtlen kormányzás árát nem az önkormányzatoknak és az embereknek kell megfizetniük – zárta szavait a korábbi főpolgármester-helyettes.

Szabó Rebeka, a Párbeszéd képviselője arról beszélt, hogy míg az utak felújítása és karbantartása az önkormányzatok hatásköre, a kormány az elvonásokkal erre nem hagy nekik forrást. Így a javaslatban azt javasolják, hogy a gépjárműadót adják vissza az önkormányzatoknak. Ezt az összeget később az önkormányzatok útfelújításra költenék. Szabó hozzátette: ugyancsak javasolni fogják, hogy az üzemanyagok jövedéki adójának legalább 25 százaléka kerüljön szintén az önkormányzatokhoz, hiszen míg az autósok ezermilliárd forintot fizetnek be az üzemanyagok áfája és a benzin jövedéki adójának formájában, ebből egy forintot sem tudnak az utakra költeni.

Szabó megjegyezte, hogy a főváros még mindig nem kapta meg az államtól a kormány által a Lánchíd felújítására ígért hatmilliárd forintot, ennek az összegnek pedig nyomát sem látják a jövő évi költségvetésben, így a módosítójukban ennek az összegnek a kifizetését is javasolni fogják.

Varga Zoltán szocialista képviselő a javaslatcsomag több elemét is említette. Arról beszélt, hogy míg a közösségi közlekedésnek van bevétele a jegy- és bérleteladásokból, vannak olyan költségeik is, amelyeket ezekből nem tudnak fedezni. Így arra tesznek javaslatot, hogy e kiadások finanszírozását fele-fele arányban adja össze a kormányzat és a főváros.

Az MSZP-s politikus elmondása szerint a javaslatban szerepel, hogy a közösségi közlekedés bérleteinek áfakulcsát 0 százalékra csökkentsék, valamint hogy az új járművek beszerzéséhez hívhassanak le uniós forrásokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!