szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Rapid módon, egy nap alatt átverték az Országgyűlésen Pintér Sándor javaslatát, ami a Magyar Orvosi Kamara megregulázásáról, jogainak csorbításáról szólt, és beleillik abba a sorba, ahogyan a kormány jogi eszközökkel bünteti a vele szembehelyezkedőket. Olvassa vissza a hvg.hu percről percre tudósítását a heves parlamenti vitáról, amelyben előkerült az "orvosok közé lövető Pintér" és a "sztálini tempó" is.

Most érkezett

DK: 30 év alatti háziorvosból 6 van az országban

Az LMP-s Kanász-Nagy Máté háziorvosok jövőjét firtató kérdést a DK-s Komáromi Zoltán is fontosnak nevezte, főleg azért, mert nagyon sok az idős háziorvos, "ez egy kihaló szakma". Mint mondta,

30 év alatti háziorvosból 6 darab van összesen az országban.

Végül feltette a kérdést: lesz-e ettől a "statáriális lépéstől több orvos az országban"?

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5 6

Hogyan lesz háziorvos 5-10-15 év múlva?

A konkrét törvényjavaslaton és vitán túl az LMP-s Kanász-Nagy Máté arra is kíváncsi az egészségügyi államtitkártól, illetve a kormánypárti politikusoktól, hogy "hogyan lesz háziorvos 5-10-15 év múlva?"

Selmeczi Gabriella: Ez nem bosszú

Ez a törvény nem bosszú, ezt csak az ellenzék képviselői látják így, hanem a javaslat oka az, hogy a kamara veszélyezteti az egészségügyi ellátás biztonságát – fejtette ki a következő megszólalóként a fideszes Selmeczi Gabriella.

LMP: Nem is a kötelező tagság a lényeg

Kanász-Nagy Máté (LMP) furcsának nevezte a Fidesz részéről elhangzott indokot, hogy "ez a törvényjavaslat az orvosok felnőttként kezelésére" bizonyíték. Viszont szerinte nemcsak a kamarai tagságról kellene beszélni, hogy kötelező-e vagy sem, hanem egy sor más, a háziorvosi rendszert érintő problémát is kezelni kellene.

Mese a DK szerint, hogy a kamara a tagjait zsarolná

Komáromi Zoltán (DK) hozzászólásában "mesének" nevezte, hogy a kamara "megzsarolta a saját tagjait".

Megjelent a kamarában a "baloldal", el is romlott minden

Sztojka Attila (Fidesz) a következő felszólaló, ő a törvénymódosítás szándékát abban látja, hogy az orvosok a betegek érdekében dolgozhassanak. Ő is megismételte, hogy a kamara sokáig egyetértett az ügyeltei rendszer átalakításával, majd hirtelen "megjelent ott a baloldal" és ezután megváltozott a szervezet álláspontja.

LMP: A Parragh-féle kamara nem átpolitizált?

Az LMP-s Kanász-Nagy Máté az átpolitizáltság-vitában felveti, hogy a számos szakma képviselőit megjegyzéseiben "becsmérlő" Parragh László kereskedelmi és iparkamarai elnök vezette testület is eléggé átpolitizált, hiszen az elnök gyakorlatilag árnyékminiszterként tesz mindenféle javaslatokat kormányzati intézkedésekre.

"A kamarát senki nem akarja megszüntetni"

A szintén fideszes Kovács Zoltán ezután szintén arról beszélt felszólalásában, hogy a kamarát "senki nem akarja megszüntetni", az marad, csak éppen az tarthatatlan volt, hogy a kamara átpolitizálódott. Arról is beszélt, talán azért aggódik most ennyire a kamarai elnök, hogy ha eltörlik a kötelező tagságot, akkor a kevesebb tag kevesebb tagdíjat ad be, így meg neki talán nem jut tiszteletdíjra.

Fidesz: Kormányt akar váltani a kamara

Mészáros Lajos (Fidesz) – aki maga is orvos – felszólalásában jelezte, hogy a törvényjavaslat nem az orvosok, hanem a kamarai elnök és a szervezet ellen irányul, méghozzá azért, mert "átpolitizálódott a kamara", sőt "kormányt akar váltani".

A Fidesz szerint vád, hogy magánellátásba járnak

A fideszes Tasó László a következő felszólaló, aki felháborodva reagált a pátbeszédes Szabó Tímea felszólalására, amiért Tasó szerint "azzal vádolta" a fideszes képviselőket, hogy magánorvosi ellátást vesznek igénybe.

A felszólalás azért érdekes, mert ez alapján úgy tűnik, a kormánypárti képviselőknek ciki, szégyellni való vád, hogy van pénzük magánegészségügyi ellátásra, holott ez amúgy a vagyonnyilatkozatukból is látszik, a fizetésük nyilvános.

1 2 3 4 5 6
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!