Geri és Feri, Sorosék, Amerika és Brüsszel volt a bokszzsák a Fidesz-kongresszuson
Harmincadik, jubileumi kongresszusát tartotta a Fidesz, ahol Orbán Viktor egyszemélyi vezetése továbbra is megkérdőjelezhetetlen. A beszédekben szóba kerültek a jövő évi önkormányzati választások – "Geri és Feri alkalmatlanok" – valamint az EP-választás – Brüsszel és a "genderpropaganda" –, Orbán Viktor pedig nindzsa-kormányzást hirdetett.
A Fidesz és a KDNP szövetsége a magyar történelem és az Európai Unió legsikeresebb politikai konstrukciója
– állapította meg a kongresszust nyitó beszédében Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, aki a kormánykoalíció feladatát a "keresztény civilizáció és a nemzeti szuverenitás védelmében" határozta meg, méghozzá Szent István-i alapokon. Az őt követő felszólaló, Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke sem fukarkodott a dicséretekkel, és azt mondta, “a nemzetpolitika kopernikuszi fordulatát hajtotta végre az Orbán-kormány”.
“Számvetéssel” kezdte beszédét Kövér László fideszes házelnök, akinek eszébe jutott, hogy majd azt javasolja, 5 percig csak némán hallgassák a csendet, vagy énekeljenek egy “P. Mobil nótát”, de végül ezek helyett mégis beszédet mondott. Ebben előkerült, hogy “az ukránokat vágóhídra küldik”, miközben “a brüsszeli föderalaisták és útonállók” sem pihennek, a hazai ellenzék pedig "Káin nyomdokában járó Marx-ként" viselkedik, az Egyesült Államok pedig "egy Andropov-imitátort küldött ide".
Viszont Kövér szerint Magyarország sikeres, “hamarosan egy új, felfelé ívelő időszak veheti kezdetét.” Azt is mondta, hogy a Soros-család "szellemi-lelki kényszerzubbonyba próbálja kötni az emberiséget, de Kövér szerint
ez nem a Soros Alexek országa, hanem a kurucok, Nemecsek Ernők és Wittner Máriák hazája."
“Geri és Feri régóta pajtikák és mindkettő alkalmatlan” – ezt már a következő felszólaló, Kubatov Gábor Fradi-vezér és Fidesz-pártigazgató állapította meg Karácsony Gergely főpolgármesterről és Gyurcsány Ferenc DK-elnökről. Végül a városvezetést bíráló beszédét azzal zárta: "Nincs Karácsony Gyurcsány nélkül".
Az ellenzék pártjai közül a "baloldal csődörpártjáról", a Demokratikus Koalícióról beszélt a legtöbbet a következő felszólaló, Kocsis Máté Fidesz-frakcióvezető. Szerinte a Gyurcsány-házaspár "külföldi milliárdosok pénzéből akart itthon kormányra kerülni". "Mi viszont megvédjük hazánk szuverenitását, ez alaptörvényi garanciát is kap" – tette hozzá a politikus, utalva a készülő fideszes “szuverenitási törvénycsomagra”, amelynek benyújtása azonban egyelőre késik.
Egy viccesnek szánt közjátékkal kezdte beszédét Deutsch Tamás, a Fidesz EP-képviselője, amikor rövid néma csendet tartott, mondván: felsorolja a brüsszeli bürokraták sikereit. Ezután pedig az ellenzéki pártok brüsszeli politikáját bírálta, továbbá megígérte, hogy bár Brüsszel a “gyermekvédelmi” törvény feladását szeretné elérni, a kormány ehelyett éppen, hogy annak szigorítására készül. Deutsch megállapította továbbá:
a brüsszeli bürokrácia törvénytelenül tartja vissza a Magyarországnak járó uniós forrásokat."
Papírforma |
Ahogy azt sejteni lehetett, Orbán Viktornak "papíron" sincs kihívója a pártelnöki posztra – derült ki a helyszíni tájékoztatásból, miszerint egyedül Orbánt jelölték pártelnöknek. Szintén nem lesz változás az elelnöki posztokon, hiszen a jelenlegi alelnökök, Gál Kinga, Kubatov Gábor, Kósa Lajos, és Németh Szilárd kaptak ismét jelölést. Fél 12 körül megkezdődött a szavazás. A küldöttek a napirendet már korábban elfogadták, és az is kiderült, hogy 1455 kongresszusi küldött érkezett, és már a számolásnál jelenlevő 1120 küldöttel is biztosított a kongresszus határozatképessége. |
Az elnökre és az alelnökökre szóló szavazatok leadására nyitva hagyott szünet délután fél egy körül lezárult, amíg pedig a küldöttek által az urnákba bedobott voksokat számolják, újabb beszédek – miniszterek, polgármesterek felszólalásai – következnek. A szavazási szünet után elsőként Varga Mihály pénzügyminiszter beszélt arról, hogy 2010 óta “utat építettünk a munka világához, utat találtunk a növekedéshez”. Persze voltak nehézségek – folytatta –, de megjegyezte:
bár háború a szomszédban, megújuló politikai támadások Brüsszelből, presszió Washingtonból, a magyar gazdaság mégis visszatért a növekedési pályára”.
Varga bejelentette, hogy jövő évtől mindenkinek, alanyi jogon jár majd az ingyenes állampapír-számla. Arról is beszélt, hogy Brüsszel visszatartja a Magyarországnak járó uniós forrásokat, és nem ad pénzt a határvédelemre, pedig az százmilliárdokba kerül. Varga beszéde után levetítettek egy – amúgy minden elemében demagóg –, a "genderpropagandáról" szóló kisfilmet, amit Varga Judit konferanszié úgy kommentált: "Brüsszelben már azt se tudják, hogy fiúk-e vagy lányok".
Ezután Gál Kinga, a párt alelnöke és EP-képviselője szólalt fel, és arról beszélt: "a keletről rég elüldözött marxista gondolatok most nyugaton találtak táptalajt, a genderpropaganda egyre erőszakosabb", ennek szolgálatába állt Brüsszel, ahonnan politikai zsarolás érkezik a "gyermekvédelmi" törény visszavonására. Kijelentette: ez "élet- és gyermekellenes politika", ezért Brüsszelben változásra van szükség, ennek pedig éllovasa lehet a Fidesz a jövő évi EP-választáson.
Utána Nagy István agrárminiszter következett, aki kijelentette: “magyar gazdák nélkül nincs magyar vidék, nem kerülne étel a magyar emberek asztalára”. Márpedig – tette hozzá bölcsen – “enni kell.” Később Rétvári Bence belügyminiszter-helyettes az illegális migráció veszélyeiről szónokolt, és arról is beszélt, hogy Magyarország már a világ 20 legbiztonságosabb országa között van, miközben egyre többet költ az állam rendészeti területre. Azzal búcsúzott,
Magyarország nem lesz bevándorlóország".
A következő felszólaló Ferencz Orsolya űrügyi biztos volt, akit az egyik lehetséges főpolgármester-jelöltként is emlegetnek a Fideszben. Élesen bírálta Karácsony Gergelyt a többiektől már hallott paneleken – Brüsszel, baloldal, genderpropaganda – túl. Farkas Éva Erzsébet Makó, Farkas Ciprián Sopron és Balaicz Zoltán Zalaegerszeg polgármestere főként városaik kormányzati támogatással elért fejlődéséről beszéltek.
A Fidesz alelnöke, Kósa Lajos pedig azt mondta, a ‘80-as években is nagyobb biztonság volt, mint most, de itt nem elsősorban a magyar közállapotokra gondolt, hanem olyan külső tényezőkre, mint a “woke-invázió”, a különböző válságokra és gazdasági nehézségek, a migráció. Szerinte – és erről meg is szavaztatta a közönséget, amely egyetértett vele –, 200 év múlva nem lesz Európai Unió, de Magyarország igen.
A következő felszólaló, Németh Szilárd Fidesz-alelnök és rezsibiztos arról beszélt, hogy az energiaügyekhez Brüsszelnek semmi köze, úgyhogy inkább ne szóljon bele, ne akarja eltörölni a rezsicsökkentést, merthogy ez utóbbi kormányzati vívmány biztosítja szerinte a családok szuverenitását. Kitért a baloldalra is, de csak a "guruló dollárok" és a "30 ezüst" emelegetése erejéig, viszont ő volt az első, aki szóba hozta a pénteken startolt nemzeti konzultációt.
Jövőre az EP-választáson “jó eséllyel jobbra fordul” Európa – mondta a következő szónok, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, aki szerint ehhez az kell, hogy minél kevesebb “idegenlégióst” szavazzanak be a magyarok az EP-be. Idegenlégiósok alatt ellenzéki pártok politikusait értette – jól felismerhető módon, de név nélkül. Beszédét azzal zárta: "Idegenlégiósok helyett csak a Fidesz!"
A zöldenergia fontosságáról már Koncz Zsófia, az Energiaügyi Minisztérium államtitkára beszélt. Őt Dömötör Csaba államtitkár követte, aki az ellenzékre utalva arról beszélt, hogy Magyarország "nem ügynököknek való vidék". Azt is mondta, mindig voltak akik meg akarták mondani, hogyan éljünk a Kárpát-medencében, most is vannak, és vannak, akik ezt itthon ki iszolgálják, de – hívta fel a figyelmet –, hogy ezt a Fidesz nem hagyja, mert
ez a mi országunk, amit meg fogunk védeni, ha kell erővel."
Talán a legnagyobb tapsot kapta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, aki szeret "izgalmas időkben" élni, persze csak mértékkel. Úgy vélte, "az európai politikai elit többsége elveszítette a józan eszét", mert azt hiszi, a fegyverszállítás vezet a békéhez, nem szívesen látja, ha egy férfi egy nő kezét fogja, vagy nincs kiírva a határra, hogy "willkommen". Szerinte Brüsszel nem tud annyi pénzt adni, hogy beengedje Magyarország a "genderpropagandát", és a migránsokat.
Végül délután, jóval 15 óra után, az elnök- és alelnökválasztás eredményének ismertetését követően – amely Orbán Viktor pártelnök újabb kétéves ciklusát jelenti a Fidesz élén – következett a fő szónok.
Orbán a beszédében nekiment az ellenzéknek és a "főmacher bábjátékosnak", Soros Györgynek, továbbá ilyesmiket mondott:
- "A kormányban és bennem is van még szufla bőven, menet közben nem cserélünk lovat"
- "Sikerült elérni a kitűzött kormányzati célokat, pedig voltak nehéz kormányzati éveink"
- "Az uniót nem elhagyni, hanem megváltoztatni kell"
- "Brüsszel pénzügyi zsarolási kísérleteit zátonyra futottak", de azt a "pár eurót még be kell hajtani" rajtuk
- "A mi zöldpolitikánk nem ideológiai, és nem pártalapon áll"
- "A mi kormányunk nindzsa-kormány, úgy tervezzük, hogy a bevetés után az ellenségeink maradnak a földön"
A pártelnök-miniszterelnök beszédét egy külön cikkben tudósítottuk, ez itt olvasható vissza:
Orbán számított az újraválasztására és nekiment a "főmaher bábjátékosnak", Soros Györgynek
Pártelnökké újraválasztása után mond beszédet a Fidesz kongresszusán Orbán Viktor régi-új elnök. Kövesse a hvg.hu frissülő cikkében a beszédet.
A Fidesz a Hungexpón tartotta 30. kongresszusát – a konferansziék Varga Judit exminiszter és Szita Károly Kaposvár polgármestere voltak –, ahová a hagyományoknak megfelelően az újságírókat ugyan még beengedik, de arra a szervezők gondosan ügyelnek, hogy elzárják a sajtót a tanácskozás résztvevőitől, az újságírók ne járkálhassanak közöttük, így a közszereplő vendégektől, politikusoktól még véletlenül se kérdezhessenek semmit bent a helyszínen.
Már amikor ősszel kiderült a tisztújító kongresszus novemberi dátuma, nyilvánvaló volt, hogy a rendezvényt a kampányhangulat határozza meg, hiszen jövőre, június 9-én egyszerre lesznek önkormányzati és európai parlamenti választások. Előre tudható volt, hogy Orbán Viktor elnöki pozíciójának megőrzése nem kérdés. A hvg.hu azért megszavaztatta olvasóit arról,
ki lehetne Orbán utódja a Fidesz élén és a felkínált névsorból Gyurcsány Ferenc kapta messze a legtöbb szavazatot.
Alelnököket is választanak, az EP-listavezetőt még nem |
Kihívó és versenyhelyzet nélkül választ (újra) Orbán személyében tehát elnököt a Fidesz kongresszusa,amely az alelnökök személyéről is dönt. A párt alelnökei jelenleg Gál Kinga, Kósa Lajos, Kubatov Gábor és Németh Szilárd. Kubatov és Kósa most is jelölt, Németh Szilárd pedig közölte, hogy szeretne majd meglepetést okozni a kongresszuson – jelentsen ez bármit is. A küldöttek most ugyan nem hoznak formális döntést a jövő évi EP-választás listavezetőjéről, de Varga Judit nyári lemondása óta tudható a hivatalos indok: azért hagyta ott az igazságügyi miniszteri széket, hogy az EP-listavezető szerepére koncentrálhasson. |
Ami Orbán Viktor elnökké választását illeti, valójában ez papírforma annyira a sajátjává vált a Fidesz tisztújító rendezvényeknek, hogy a párt történetében az első ilyet épp azért rendezték meg, hogy az akkor 29 éves Orbánból elnököt csináljanak. Addig, 1993-ig nem volt elnök, hanem egy többtagú testület vezette a pártot. A helyzet azóta sem sokat változott:
a 30 évvel ezelőtti első pártelnökké választása óta Orbán 27 éve áll a Fidesz élén, abban a 3 évben, amit meg egy belső, összeférhetetlenségi szabály miatt kihagyott (2000-2003 között) Kövér László, Pokorni Zoltán és Áder János is vezette rövid időre a pártot.
Noha 2007-ben volt egy gyenge, puccsszerű próbálkozás az akkor még ellenzéki Fideszben Orbán elmozdítására, a Gyurcsány-kormány összeomlása, de főleg a 2010-es, a Fidesz-KDNP azóta is őrzött kétharmados parlamenti többségét biztosító “fülkeforradalom” óta a párton belül megkérdőjelezhetetlen Orbán Viktor vezetői szerepe. Lényegében rajta múlik, meddig folytatja.
Ezzel kapcsolatban egyébként a legfrissebb orbáni közlés a kiszivárgott hírek szerint nemrég, szeptemberben a kötcsei polgári pikniken hangzott el. Ott arról beszélt, hogy 2034-ig szeretne miniszterelnök lenni, és azt is megmagyarázta, hogy bár korábban még 2030-as dátumra utalgatott, ez kitolódott, mert a koronavírus-járvány és a háború “elvett négy évet”.
Orbán egyébként éppen a Fidesz legutóbbi, 2021 novemberében – vagyis szintén kampányhangulatban, a 2022-es parlamenti választásokra készülve – tartott kongresszusán beszélt arról, hogy ugyan már itt a politikusok új generációja, de ő úgy érzi, a legjobb korban van. “Amíg bírom, csinálni fogom” – ígérte akkor a pártelnök, aki azt is mondta:
A legjobb elől menni - ugyan ott a nagy golyózápor, de onnan látni legjobban.”
Orbán Viktor: A legjobb korban vagyok
Verseny nélkül dőlt el, kik vezetik a Fideszt a következő két évben. A négy alelnöki posztért négyen indultak, Novák Katalint Gál Kinga váltja. Orbán Viktor 17-edjére a Fidesz elnöke, nem indult ellene senki. A miniszterelnök köszönőbeszédében újdonságot nem mondott. Addig marad a politika élvonalában, amíg bírja.
A 2021-es kongresszuson Orbán Viktor arról is beszélt, hogy tíz év alatt felléphetünk a fejlett országok közé. Azon a rendezvényen már erős volt az EU-ellenes hangvétel. Kijelentette, az EU olyan területeken kíván diktálni, amelyeknek nemzetállami hatáskörben kellene maradniuk. Akkor, két éve hangzott el a pártelnök-miniszterelnöktől az azóta is sokat emlegetett mondat, miszerint:
Mi itt nem fogunk megfagyni télen, ők meg szülhetnek férfiként. Kinek mit intézett a kormánya."
A Fidesz kongresszusán összeért a NER humora és paranoiája
Kocsis Máté stand-up comedyvel, Kövér László háborús beszéddel, Orbán Viktor pedig e kettő fúziójával készült a kormánypárti tisztújításra. Kérdés nem volt - sem a jelöltek személyéről, és pláne nem az újságíróktól. De a sajtógalériáról legalább láthattuk, hogy a Fidesz-béközép ráér a szuverén nemzetállam megvédése közben emojikkal fotózkodni.
A legutóbbi kongresszus persze nemcsak Orbán szavaitól, Kocsis Máté stand-upjától és a szokás szerint nemzethalált vizionáló Kövér Lászlóról maradt emlékezetes, hanem arról is, hogy több száz küldött minderre nem volt kíváncsi, és el se ment. Meg arról is, hogy a Facebook letiltotta a kongresszus videóját, mert azon a Roxette "Listen to Your Heart" dala engedély nélkül hangzott el.
(Nyitóképünkön Orbán Viktor a Fidesz 2021-es kongresszusán)