Lengyel Tibor
Lengyel Tibor
Tetszett a cikk?

Ha itt az ősz, akkor itt a 40 millió + áfa szponzorpénz is a Netrise Hungary Kft.-nek, amely amúgy aligha szorul rá az „apróra”, mivel a tavalyi évet rekordmagas, 2,5 milliárdos profittal zárta. Ezt az összeget osztalékként ki is fizette magának a tulajdonos Bessenyei István, aki Sarka Kata férje.

Közzétette friss, októberi támogatási listáját az állami lottócég, a Szerencsejáték Zrt. Pénzosztó leánycége, a Szerencsejáték Service Nonprofit Zrt., a lista pedig meglehetősen kurta: októberben egyetlen cég szponzorációs támogatásáról döntöttek, így a 40 millió forint + áfa összeget a Netrise Hungary Zrt. kapta.

Ez a vállalkozás nem más, mint a Femcafé.hu női magazint kiadó cég, amelynek tulajdonosa Bessenyei István. Ő, miután 11 évig járhatott MSZP-s belépővel a Parlamentbe, 2017-ben a kormányfő lánya, Orbán Ráhel köreiben tűnt fel, később Rogán-Gaál Cecília és Sarka Kata üzleteiben vett részt. Utóbbit feleségül vette, az ATV vezérigazgatójával pedig bulvárportált visz.

Bessenyei cége, a Netrise Hungary Kft. egyébként nem először jut pénzhez a Szerencsejáték-cégtől. Tavaly ugyan egy kicsit korábban, már szeptemberben megszületett a döntés, de akkor is kapott a vállalkozás 40 millió + áfa összegű szponzorpénzt. Szintén kapott nettó 40 milliót 2019-ben is, 2018-ban pedig valamivel kevesebbet, 35 milliót kaptak,

pedig a cég biztosan nincs rászorulva erre a rendszeres közpénz-támogatásra.

Ugyanis mióta Bessenyei 2017-ben beszállt, azóta a vállalkozás szárnyal: addigi 200 milliós bevétele és 1 százalék körüli profitrátája már 2018-ban 1,5 milliárdra, illetve 51 százalékra nőtt, és azóta is minden évben megismételte azt, a médiapiacon egyedülálló bravúrt, hogy forgalmának több, mint 50 százalékát könyvelheti el adózott eredményként. Legutóbb,

2022-ben a Netrise Hungary Kft. mintegy nettó 3,3 milliárdos értékesítési bevétel mellett már 2,5 milliárdos adózott eredményről adott számot, vagyis profitrátája elérte a 75 százalékot.

Bessenyei – aki a kormány kedvenc őrző-védő cégének, a Valtonnak is a résztulajdonosa – a profit jelentős részét osztalékként kiveszi a cégből. Például 2021-ben – amikor 1,25 milliárdos nettó árbevétel mellett 637 milliós adózott eredmény született – szinte a teljeset, 621 milliót. Tavaly tényleg a teljes 2,5 milliárdot kivette, plusz még 200 milliót az eredménytartalékból.

A hvg.hu októberben is írt a Szerencsejáték-cég pénzosztásáról, az augusztus-szeptemberi lista alapján. Akkor 15, javarészt már korábban is támogatott szervezet között osztottak szét két hónap alatt több, mint 500 millió forintot. A pénzből jutott a kormányfő vejéhez, Tiborcz Istvánhoz közeli magántőkealaphoz, Szijjártó Péter testvérének és Pataky Attilának cégéhez:

 

Menetrend szerint érkeznek a Szerencsejáték-milliók Patakyhoz, Tiborcz közelébe és Szijjártó testvéréhez

Bő félmilliárd forintot szórt szét az elmúlt két hónapban a Szerencsejáték Zrt. támogatásosztó cége, méghozzá zömében már jól ismert, NER-kedvenc vállalkozásoknak. Ezek évek óta visszatérően és rendszeresen megkapják a maguk sokmilliós szponzorpénzeit: a kormányfő vejéhez közeli érdekeltség éppúgy, mint Szijjártó Péter testvérének vagy éppen az Edda énekesének a cége.

(Nyitóképünk illusztráció)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!