szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Megszüntetni tervezi a MOHU a házhoz menő lomtalanítást, aminek a fővárosi képviselők egyáltalán nem örülnek.

Közös erővel kritizálták a Budapesten jövőre bevezetendő új lomtalanítási rendszert a főváros kormánypárti és ellenzéki vezetői a Vitézy Dávid vezette városfejlesztési bizottság hétfői ülésén – írta meg a Népszava.

A MOHU múlt héten megerősítette, hogy jövőre gyökeresen megváltoztatják a lomtalanítás eddigi megszokott gyakorlatát: kerületenként akár 10 átvevőpontot működtetnének, minden évben három napon keresztül. Itt szakemberek veszik majd át a kidobásra ítélt tárgyakat, eszközöket és konténerekben helyezik el, amelyeket folyamatosan ürítenek majd munkatársaik. Korábban a nagy darabos háztartási hulladékokat egyszerűen le lehetett tenni a ház elé, ahonnan a kukás autók szállították el.

Tényleg minden budapestinek fájni fog a lomtalanítás átalakítása? – minden, amit az új rendszerről tudni lehet

Tényleg 2025 jelenti a lomizás végét? Mi változik azon túl, hogy messzebbre kell majd vinnem a nagyitól örökölt vitrint? Van-e bármi környezetvédelmi előnye a MOHU tervének? Megnéztük, mit jelent a ház elé kipakolt kincsek korszakának vége, és annyi biztos, hogy mostantól jobban oda kell figyelnünk a szemetünkre.

Hétfőn ülésezett a budapesti városfejlesztési bizottság, ahol a változtatásokat véghez vivő céget, vagyis a Molhoz tartozó MOHU-t Mártha Imre igazgatósági tag képviselte, aki egyébként a Budapesti Közművek (BKM) Zrt. vezérigazgatója is. Ő a pozitívumokat hangsúlyozta az ülésen, például, hogy az új rendszerrel megszűnik a zöldfelületek terhelése, az utcák szennyezése és a lomizás is, illetve így elejét veszik annak is, hogy áthordják a hulladékot az agglomerációból.

A bizottsági ülésen Márthától eltérő álláspontot képviseltek a Fidesz és az ellenzék képviselői. Gulyás Kristóf budavári és fővárosi képviselő kiemelte, hogy a hulladékudvarok használata a a gyakorlatban nagyon nehézkes, ide-oda küldözgetik az embereket a lommal.

Azt se értette, hogy miért a kerületi önkormányzatoknak kellene diszkriminálva válogatni, hogy kihez menjenek ki a lomért és ki vigye maga. Ugyanis a tervek szerint a lomok odaszállításáról a lakóknak maguknak kell gondoskodniuk, kivéve a kerületi önkormányzatok által kijelölt szociálisan rászoruló háztartásokat, ahová kimegy a kukásautó.

Vitézy Dávid a bizottság elnökeként megjegyezte, hogy az új rendszer éppen szembemegy a városvezetés által kívánatosnak tartott autómentes városi élettel, hiszen egy kanapét vagy szekrényt elég nehéz az embernek a hátán elcipelni a kijelölt gyűjtőpontig. Balogh Balázs a Tisza Pártból teljesen egyetértett a fideszes képviselővel és Vitézyvel, ráadásul szerinte az emberek továbbra is kipakolják majd az utcára a lomot, mivel nem tudják majd elvinni, vagy éppen késve értesülnek az adott hulladékgyűjtőpont kialakítási idejéről.

Kiss Ambrus, a Főpolgármesteri Hivatal főigazgatója elmondta, hogy a Fővárosi Közgyűlésen napirendre kerül majd a téma és azt is leszögezte, hogy a fővárosi önkormányzatot meg sem kérdezték az ügyben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!