szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A követeléseik első pontja Koós Pál távozása.

Tárgyalásokat kezdeményezett a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) hallgatóival Koós Pál rektor kedden, azt követően, hogy hétfőn azok egy csoportja tapssal fojtotta bele a szót az intézmény szenátusi ülésén. A rektor szerint a tárgyalásokra „az egyetem belső békéjének helyreállítása és a kölcsönösen megnyugtató megoldások megtalálása érdekében” van szükség. A hallgatók többsége azonban nem nyitott az egyeztetésre – derül ki a néhány napja megalakult hallgatói szervezet, a MOME FRONT közleményéből.

E szerint az intézmény aktív hallgatóinak több, mint 50 százaléka aláírta a hétfői szenátusi ülésen az intézmény vezetésének átadott négy pontos követeléslistát, amelynek első eleme, hogy hogy az illegitimnek tartott rektor és helyettesei mondjanak le.

Azt írták, „a MOME FRONT a többségi hallgatói álláspontot tiszteletben tartva nem folytat tárgyalásokat az illegitim rektorral, vagy megbízott képviseletével. Az egyetem jövőjéről történő párbeszédet mi az egyetem közösségével képzeljük el, ezért első lépésként csütörtökön az egyetem hallgatóságával kezdeményezünk nyílt találkozót”.

Azt írták, az egyeztetésekre abban az esetben nyílhat tér, ha „az egyetem mindenkori, valódi hatalmat gyakorló vezetése érdemben elkezdi a követelések megvalósítását”. „A tárgyalások alapját kizárólag a további pontokban megfogalmazott elvi és gyakorlati követelések melletti egyértelmű, garanciákkal alátámasztott elköteleződés jelentheti” – tették hozzá a Telex cikke szerint.

Az utóbbi hetekben azért tüntetnek az egyetem hallgatói, mert szerintük az egyetem Böszörményi-Nagy Gergely vezette kuratóriuma csorbítja a szenátus autonómiáját. A hallgatók korábban szórólapokon követelték ennek helyreállítását, valamint Koós és helyettesei lemondását.

A MOME – rektori döntés alapján – decemberben pályázatokat írt ki a szervezeti átalakítás részeként éppen kialakuló szervezeti egységek, a tudásközpontok vezetésére. Hét pozícióból Koós Pál három esetben nem fogadta el a szenátus által megszavazott jelöltek pályázatát, két esetben pedig olyan vezetőt jelölt ki, akit a szenátus határozottan nem támogatott. E lépései azért keltettek felháborodást, mert szembe ment az egyetem legfőbb választott szervezetének akaratával, amelynek elvileg az egyetemi autonómiát kellene képviselnie. Felháborodás volt amiatt is, mert a vezetők visszautasításával a rektor csak mélyítette a szervezeti átalakítás miatt már amúgy is meglévő káoszt, alig valamivel a tavaszi félév kezdete előtt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!