szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A fővárosi kormányhivatal azt reméli, hogy a bíróság „kikényszeríti az egyértelmű állásfoglalást” Kiss László fizetése ügyében, ha már a III. kerületi képviselő-testület képtelen volt magától dönteni.

A bíróság mondhatja ki a végső szót a jelenleg korrupciós vádak miatt letartóztatásban lévő óbudai polgármester, Kiss László fizetéséről. Az óbudai önkormányzatban tavaly márciusban kezdődtek a letartóztatások, akkor a rendőrök Czeglédy Gergő alpolgármestert is elvitték, majd a DK-s polgármester Kisst is letartóztatták; vesztegetéssel és más bűncselekményekkel gyanúsítják. A politikust a júniusi önkormányzati választáson újraválasztották, így polgármester maradt – a börtönből is.

Az önkormányzat szerint Kiss a börtönből is jogszerűn veszi fel a fizetését, hiszen annak ellenére, hogy letartóztatásban van, előterjesztéseket ír, összehívja a testületi ülést és polgármesteri utasításokat ad ki, de Sára Botond budapesti főispán máshogy látja, ezért a fővárosi kormányhivatal nevében felszólította a képviselő-testületet, hogy vonják meg a fizetését, és fizettessék vissza vele az eddig felvett pénzt.

Sára Botond annyira biztos volt a dolgában, hogy már előre közölte, ha a képviselőtestület nem tesz eleget a kormányhivatal felhívásának, akkor bírósághoz fordulnak. Erre válaszul a III. kerületi önkormányzat felidézte, hogy a kormányhivatal nem volt “ilyen buzgó”, amikor a jelenlegi polgármester elődje, Bús Balázs fideszes politikus egy éven keresztül összeférhetetlenül, két helyről vette fel a fizetését

Kiss László polgármester
Reviczky Zsolt

A képviselő-testület a kérdést nemrég tárgyalta ugyan, de nem jutott egyről a kettőre, ezért a fővárosi kormányhivatal valóban a Fővárosi Törvényszékhez fordult. A HVG a hivataltól azt próbálta megtudni, van-e egyértelmű törvényi útmutatás ilyen helyzetben, és mikor lehet végleges döntés a polgármester fizetéséről, de csak annyit közöltek:

Mivel a februári rendkívüli ülésen nem foglalt érdemben állást a képviselő-testület, a kormányhivatal a Fővárosi Törvényszékhez fordul, hogy a bíróság kényszerítse ki a testület érdemi állásfoglalását.

Azt, amiről a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) is posztolt korábban, miszerint a testület még meg is akarta emelni Kiss fizetését a megvonás helyett, Béres András alpolgármester a HVG-nek azzal magyarázta, hogy az emelés törvényi előírás, azt az önkormányzatoknak végre kell hajtani, nem önálló akcióról volt szó.

Az, akit jogerősen szabadságvesztésre ítélnek, nem választható, de Kiss László esetében más a helyzet, ellene nincs jogerős ítélet, és úgy tűnik, magától nem fog lemondani. A polgármestert tavaly augusztusban tartóztatták le, így az októberi alakuló ülést is már a börtönből hívta össze, sőt a hivatali esküt is ott tette le.

Arról, hogy mi lehetett Kiss és alpolgármestere szerepe a korrupciós ügyben, itt írtunk:

Karácsony Gergelyre is ráéghet a vesztegetéssel gyanúsított óbudai polgármester ügye

18 millió forintot keresnek a vesztegetés elfogadásának gyanújával letartóztatott polgármesteren. Kiss László mindent tagad, de az ügy egyik gyanúsítottja részletesen vallott róla, körülötte pedig egy olyan cégháló képe kezd kirajzolódni, amelynek létéről nehéz elképzelni, hogy ne tudott volna.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!