Szabó Yvette
Szabó Yvette
Tetszett a cikk?

A kormány ugyan szóban már jelezte, hogy Ferenc pápa temetésének napjára, vagyis szombatra nemzeti gyásznapot hirdet meg, de ezt még nem tették közzé a Magyar Közlönyben. Ez pedig gondot okoz az önkormányzatoknak.

Csütörtök délben még mindig hiába frissítették a települési jegyzők a legújabb jogszabályok kihirdetésének honlapját, nem kapnak választ a sürgető kérdésre. Senki sem tudja ugyanis, hogy pontosan mivel jár majd a szombaton várható nemzeti gyásznap.

A Jegyzők Országos Szövetségének elnöke, Tóth János a HVG-nek elmondta, hogy a nemzeti gyásznap elrendelésének szabályozása annyit világossá tesz, hogy a köztársaság zászlaját és az intézményeken elhelyezett fekete lobogókat félárbócra kell ereszteni, de van még egy passzus a törvényben. Ez pedig az, hogy a rendezvények korlátozhatók.

Mivel jár, hogy nemzeti gyászt hirdet a kormány Ferenc pápa temetésének napjára?

A hétfőn elhunyt egyházfőt leszámítva négy olyan személy halt meg a rendszerváltás óta, akiről nemzeti gyásznappal emlékezett meg a kormány, közülük is csak ketten voltak magyarok. Mik az emléknap kihirdetésének feltételei, milyen más események után hirdették ki és mit érzékel egy átlagember abból, ha gyásznap van? Összeszedtük a tudnivalókat.

Tehát mindaddig, amíg a kormány nem hirdeti ki az aktuális gyásznapról szóló rendeletet, nem lehet tudni, hogy ezúttal kell-e korlátozni eseményeket például méretük alapján. A fociklubok ugyan már bejelentették, hogy mindenképpen megtartják a meccseket, de azért ez sem ilyen egyértelmű jogi szempontból.

Mint ahogy az sem, hogy például egy étteremben tartott családi rendezvényt, például egy lakodalmat milyen körülmények között kell megszervezni a pápa temetésének napján. A jegyzőknek ki kellene ezt hirdetniük a településen, de nem tudják, mi alapján.

Hasonlóra volt példa a koronavírus-járvány idején is. Akkor a kormánynak egy döntése arról szólt, hogy el kell engedni a parkolási díjakat. Igen ám, de azokról a képviselő-testület jogosult határozni.

Ezt még pótolták azzal, hogy a polgármestereket átmenetileg felhatalmazták, hogy saját hatáskörben rendeletet alkothatnak a pandémia idején. Miután azonban a döntés hétről hétre született meg, ezért a polgármesetereknek minden szombaton be kellett menniük a hivatalba, hogy az aktuális jogszabály megszülethessen, aláírják, és annak rendje és módja szerint kihirdessék a hirdetőtáblán és az önkormányzat honlapján.

A települések másfél nappal a nemzeti gyásznap előtt még várták a szabályozást – mondta a jegyző.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!