szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Valamennyi lap szerint az ellenzék erősödése miatt szánta el magát a kormány a lépésre.

Kedd éjszaka a kormánypártok benyújtották a parlamentnek az átláthatósági törvény javaslatát, amely szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal állítana össze egy listát azokról a szervezetekről, amelyekről úgy véli, hogy veszélyeztetik az ország szuverenitását, és befolyásolni próbálják a közéletet. 

„A közélet átláthatóságáról” című törvényjavaslat alapján komoly korlátozásokat és büntetéseket vezetnének be olyan szervezetek ellen, amelyekről úgy ítélik meg, hogy azok külföldről is kapnak támogatást.   

A tervezet benyújtásáról több külföldi hírügynökség és lap is beszámolt, ezeket szedtük össze. 

A Reuters hírügynökség arról ír, hogy Orbán Viktor már márciusban ígéretet tett arra, hogy keményen fel fog lépni a független média, az ellenzéki politikusok és a nem kormányzati szervezetek külföldi finanszírozása ellen, és ezzel fokozta kampányát a 2026-ban esedékes választások előtt, amelyen „példátlan kihívás elé néz egy új ellenzéki párt miatt”. 

Az AP szerint a tervezet benyújtásával az Orbán-kormány „jelentősen fokozta” a vele szemben kritikus média és a nem kormányzati szervezetek elleni, „régóta tartó kemény fellépését”. Mint írják, Orbánék célja, hogy megszigorítsák a politikai véleménynyilvánítás és a polgári szerepvállalás feletti ellenőrzést Magyarországon, mivel a 15 éve hatalmon lévő magyar miniszterelnök a jövő évi választásokon „komoly kihívással néz szembe”. Megjegyzik, hogy a parlament valószínűleg a következő napokban szavaz a törvényjavaslatról, amelyet várhatóan elfogadnak, mivel a Fidesz kétharmados többséggel rendelkezik. 

Az AP a cikkében jelzi: a magyar kormány egyre nagyobb jogi és pénzügyi nyomást gyakorol a független médiumokra és civil szervezetekre, ezért sokan közülük egyre inkább nemzetközi támogatásokra és segélyekre szorulnak működésük fenntartása érdekében. 

A Bloomberg hírügynökség azt emeli ki, hogy Orbán Viktor pártja el akarja fojtani a független civil szervezetek hazai finanszírozását, „aminek a célja a kritikusok szerint az erősödő ellenzék megállítása a választások előtt kevesebb mint egy évvel”. A cikk szerint a törvényjavaslat elfogadása „valószínűleg tovább mélyíti a Magyarország és az Európai Unió közötti szakadékot”, amely eddig több milliárd eurós uniós támogatás befagyasztását eredményezte. 

A Politico úgy véli, a kormánypárt „ellentmondásos” törvényjavaslatot nyújtott be a parlamentnek, „amelyet kritikusai a civil társadalom elleni támadásnak tekintenek”. Azt írják, a tervezet a magyarországi demokrácia leépítésének újabb lépése, amellyel az Orbán-kormány a független intézményeket és a másként gondolkodókat veszi célba. A javaslatot a lap az orosz „külföldi ügynökről” szóló törvényhez hasonlítja, amelyet a Kreml a nem kormányzati szervezetek és a független hangok elnyomására használ. 

A törvényjavaslat benyújtását követő reakciókat percről percre tudósításunkban olvashatja:

A kormány új törvényjavaslata kivégez minden szervezetet, amely közügyekkel foglalkozik – percről percre Orbánék Putyintól lopott tervéről

Kedd éjszaka benyújtották az átláthatósági törvényt, amely szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal állítana össze egy listát azokról a szervezetekről, amelyek szerintük veszélyeztetik az ország szuverenitását és befolyásolni próbálják a közéletet. A közélet átláthatóságáról című törvényjavaslat alapján komoly korlátozásokat és büntetéseket vezetnének be olyan szervezetek ellen, amelyekről úgy ítélik meg, hogy azok külföldről is kapnak támogatást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!