szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A fideszes képviselő kedd éjszaka nyújtotta be a javaslatot.

Kedd éjszaka a kormánypártok benyújtották a parlamentnek az átláthatósági törvény javaslatát, amely szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal állítana össze egy listát azokról a szervezetekről, amelyekről úgy véli, hogy veszélyeztetik az ország szuverenitását, és befolyásolni próbálják a közéletet. „A közélet átláthatóságáról” című törvényjavaslat alapján komoly korlátozásokat és büntetéseket vezetnének be olyan szervezetek ellen, amelyekről úgy ítélik meg, hogy azok külföldről is kapnak támogatást. 

A javaslatot egészen pontosan Halász János országgyűlési képviselő, a Fidesz frakcióvezető-helyettese, a Nemzetbiztonsági Bizottság alelnöke nyújtotta be. 

Halász meglehetősen színes egyénisége az Országgyűlésnek, bár manapság kevesebbet szerepel, mint akkoriban, amikor a Nemzeti Erőforrás Minisztérium parlamenti államtitkára, majd a Fidesz-frakció szóvivője volt. A törvényjavaslat apropóján összeszedtünk néhány szalagcímet az elmúlt évekből, hogy milyen hírek jelentek meg Halászról:

  • A politikus 2011-ben azzal került be a hírekbe, hogy egy óriási, 375 négyzetméteres budapesti luxuslakást biztosított neki az állam. Akkoriban a vagyonnyilatkozata alapján semmilyen megtakarítással nem rendelkezett, volt viszont egy 40 milliós lakáshitele.
  • A 2015–2016-os migránsválság után azt mondta, hogy akár négyezer terrorista is Európába juthatott a bevándorlási hullámmal, a kvótacsomaggal pedig migránsnak álcázott terroristákat is szétosztana az EU, és betelepítené őket Magyarországra is.
  • 2017-ben kétszínűnek és hazugnak nevezte a civil szervezeteket, mondván: „a Soros-szervezetek magukat egyáltalán nem szeretnék átláthatóvá tenni”, és „ahogy a migránsokra, úgy magukra nézve sem tartják kötelezőnek a magyar törvényeket”. A Magyar Helsinki Bizottság be is perelte Halászt, miután azt állította egy sajtótájékoztatón, hogy a szervezet titkolózik a vagyonáról és a forrásairól, valamint megtagadott egy közérdekű adatigénylést, ami persze nem volt igaz. 
  • 2021-ben aztán arról írtunk, hogy Halásznak annak ellenére volt több mint 10 millió forintja egy Mercedes márkájú városi terepjáróra, hogy a vagyonnyilatkozata szerint az előző évből nem volt megtakarítása.
  • Tavaly pedig azzal keltett feltűnést a parlamentben, hogy kétszer is ugyanazt a beszédet mondta el: az alig több mint egy hónap eltéréssel elmondott két napirend előtti felszólalás között csak annyi a különbség, hogy a képviselő más színű nyakkendőt viselt.
  • Azóta azonban nagyobb változáson is átment, a közelmúltban a Facebook-oldalára feltöltött fényképek tanúsága szerint ugyanis megvált jellegzetes körszakállától.

A törvényjavaslat benyújtását követő reakciókat percről percre tudósításunkban olvashatja:

A kormány új törvényjavaslata kivégez minden szervezetet, amely közügyekkel foglalkozik – percről percre Orbánék Putyintól lopott tervéről

Kedd éjszaka benyújtották az átláthatósági törvényt, amely szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal állítana össze egy listát azokról a szervezetekről, amelyek szerintük veszélyeztetik az ország szuverenitását és befolyásolni próbálják a közéletet. A közélet átláthatóságáról című törvényjavaslat alapján komoly korlátozásokat és büntetéseket vezetnének be olyan szervezetek ellen, amelyekről úgy ítélik meg, hogy azok külföldről is kapnak támogatást.

Nyitókép: MTI / Bruzák Noémi

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!