Igazságügyi szakértők kirendelésével folytatódik az újdörögdi gránátbaleset nyomozása

A honvédségi belső vizsgálat lezárult, az ügyészségi nyomozás még folyik, de továbbra sincs gyanúsítottja az újdörögdi balesetnek, amelyben egy kormánytisztviselő éles gránáttal gyakorolt, és a robbanásban elvesztette mindkét kezét.

Igazságügyi szakértők kirendelésével folytatódik az újdörögdi gránátbaleset nyomozása

Több mint három hónap telt el a Magyar Honvédség újdörögdi gyakorlóterén történt, súlyos sérülésekkel járó baleset óta, de az ügynek egyelőre nincs felelőse, az eljárásnak nincs gyanúsítottja, bár a témában indult két vizsgálat közül az egyik már lezárult – derült ki az ellenzéki képviselők írásbeli kérdésére adott hivatalos válaszokból.  

Március 21-én történt a baleset, amelyben egy kiképző katona könnyebben, egy, a kiképzésen részt vevő, a Miniszterelnökségen dolgozó kormánytisztviselő pedig súlyosan megsérült, amikor dobógyakorlatot végzett éles kézigránáttal. A 29 éves nő a köztisztviselőknek hirdetett önkéntes honvédségi gyakorlóprogramban vett részt.  

A balesetben mindkét kezét elvesztette, továbbá a HVG értesülései szerint más súlyos sérülést is szenvedett, megsérült például az arca.

Ahogy a HVG megírta, az Orbán-kormány külön rendelettel igyekezett a sérült tisztviselőn segíteni. Megalkották a „kormányzati igazgatási hősi juttatás” kategóriát, a vele járó juttatásból álló csomagot, ami technikai csúszás után június végén lépett életbe: ez állami lakást és kiemelt egészségügyi ellátást, valamint életjáradékot jelent.

Kézigránát-baleset: A miniszter marad, az önkéntes harcászati program marad, ahogy a kínzó kérdések is

Tömeges igény sose volt az Adaptív Védelem programra, mégis futtatták – leginkább pr-akcióként. Ám a tragikus kézigránát-baleset azt bizonyítja, hogy ez hibás politikai döntés volt – súlyos következményekkel. Sok még a nyitott kérdés, nagy a sunnyogás.

Közben, bár tömegigény nem volt rá, az Adaptív Védelem nevű, kormánytisztviselőknek szóló önkéntes harcászati program folytatódott, a baleset vizsgálata pedig két, párhuzamos eljárásban zajlott. Az egyik, a Magyar Honvédség és a szaktárca belső vizsgálata júniusban le is zárult, felelősséget nem állapított meg. Igaz, nem is keresett. 

Mint az Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium államtitkárának – Kanász-Nagy Máté független országgyűlési képviselő kérdésére adott – írásbeli válaszából most kiderült, ez a honvédségi vizsgálat csak a balesetnél is használt kézigránát-sorozat ellenőrzésére irányult, és megállapította, hogy műszaki probléma a szériánál nem állt fenn. 

Az esetleges büntetőjogi felelősség megállapítása egy másik vizsgálat hatásköre. Ez az államtitkár korábbi közlése szerint „minden jelentős körülmény és tény alapos vizsgálatára, tárgyszerű feltárásra kiterjed, részt vesz benne a rendőrség, a győri regionális nyomozó ügyészség és a HM hatósági főosztály balesetvizsgáló szolgálata”.

Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter június 16-án a hajmáséri lőtéren
Veres Viktor

Az már Nagy Gábor Bálint legfőbb ügyész – szintén Kanász-Nagy Máté kérdésére – adott válaszából derül ki, hogy az ügyészségen „a maradandó fogyatékosságot okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétsége miatt folyamatban lévő eljárás továbbra is felderítési szakban van folyamatban, az eljárás jelenlegi szakaszában megalapozott gyanú közlésére még nem került sor”.

Az alkotmánybírónak és a testület elnökévé is megválasztott Polt Péter helyére került új legfőbb ügyész, Nagy Gábor Bálint a válaszában kitért arra is: „A nyomozó ügyészség több szakterületet érintően igazságügyi szakértőket rendelt ki, és a szakvélemények előterjesztését követően lehet a megalapozott gyanú kérdésében dönteni.” 

Közben sem Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter, sem Vidoven Árpád illetékes államtitkár nem mondott le, a program pedig folytatódott, bár már nem éles gránáttal vagy lőszerekkel. A miniszter megszólalásaiban az üggyel kapcsolatban „politikai kalandorokat” hibáztatott, a sérülteket meglátogatta a kórházban, de a lemondását szóba sem hozta. Pedig a Publicus Intézet közvélemény-kutatása szerint  

az emberek 49 százaléka szerint az eset után a honvédelmi miniszternek le kellene mondania. 

Ruszin-Szendi üzent a honvédelmi miniszternek: Legyen férfi, álljon ki és nézzen az emberek szemébe

A volt vezérkari főnök szerint beszédes, hogy a Honvédelmi Minisztérium hallgat az újdörögdi gránátbaleset ügyében, „a vizsgálat lefolytatása ugyanis nem lehet ennyire hosszú”.

Mit lehet tudni a gránátról?
Az Adaptív Védelem gyakorlatain, így az újdörögdi balesetnél is használt, majd a honvédségi belső vizsgálat során rendben talált 93M NF védő és a 96M NF támadó kézigránátokból létezik gyakorlótípus is, nem tudni, miért nem azokat használták. A 93M NF VGY (védő gyakorló) és a 96M NF TGY (támadó gyakorló) gránátok a biztonságos kiképzést segítik, miközben a hordozás, a fogás, a kibiztosítás és dobás technikájának alapjait lehet velük elsajátítani. Van még ezekből VÉGY (védő éles gyakorló) és TÉGY (támadó éles gyakorló) altípus is, de ezek is olyan gyakorló kézigránátok, amelyek tömege, kialakítása (a szín és hatás kivételével) megegyezik az élesekével, mivel az éles gyakorló kézigránátok a késleltetési idő letelte után kismértékű fényfelvillanást, füst- és erős (100 dB) hanghatást adnak.

Ezzel szemben a valóban éles gránátok komoly pusztításra képesek. A 93M NF védő kézigránát célja fedett helyről alkalmazva az ellenség élőerejének repeszekkel történő megsemmisítése. „Ölőhatára”, vagyis az, amekkora körben halálos sérülést okozhat: 12 méter. A 96M NF támadó gránátot a katonák támadás közben alkalmazzák, célja az ellenség megsebesítése, megsemmisítése. Ölőhatára 2 méter. 

Mindkét típusra igaz, hogy a gránát a biztosító sasszeg kihúzásáig működésképtelen. Az élesítéséhez a szeget ki kell húzni, ezután, amíg a biztosítókart leszorítva tartjuk, a gránát nem lép működésbe. Ha eldobás után a gyújtófejben lévő forgatórugó a biztosítókart legalább 50°-os szögben elfordítja, beindul a robbanási folyamat, és a késleltetési idő (3,2-4,2 másodperc) leteltével bekövetkezik a robbanás.