147 ezer körül várható a felsőoktatási jelentkezések száma
A ponthatárokat július 21-én határozzák meg a felsőoktatásba felvételizőknek.
Az Oktatási Hivatal (OH) becslése szerint 140 ezer és 147 ezer között várható az idén a felsőoktatási intézményekbe beadott kérelmek száma - közölte a hivatal elnöke csütörtökön, Budapesten tartott sajtótájékoztatóján. A ponthatárokat július 21-én határozzák meg.
Princzinger Péter az eddigi adatokra utalva elmondta, hogy papír alapon mintegy 60 ezer jelentkezés érkezett, míg elektronikus úton csaknem 80 ezren adtak be felvételi kérelmet. A hivatal becslése szerint a várható tényleges jelentkezők száma maximum 147 ezer lehet majd. A beérkezett kérelmek feldolgozása folyamatban van, végleges adatok, illetve információk arról, hogy melyek voltak a legnépszerűbb szakok, március utolsó hetében, április elején várhatóak.
Az OH elnöke kiemelte: az idén - az összes jelentkezők számát tekintve - megfordult azoknak a száma, akik nem a hagyományos papír alapú jelentkezést, hanem az elektronikus utat választották. Az összes e-jelentkezők 22 százaléka az eljárási díjat is elektronikusan utalta át. Kitért arra is, hogy a jelentkezők április 30-ig kapják meg a regisztrációs csomagot, amely a visszajelzést tartalmazza arról, pontosan milyen adatokkal vették nyilvántartásba.
A jelentkezők folyamatosan kapják a hiánypótlásra való felszólításokat. A módosítások, dokumentummásolatok benyújtásának határideje június 1-je. Princzinger Péter jelezte: a jelentkezőktől elvárják, hogy kövessék nyomon az e-jelentkezési rendszerben a velük kapcsolatos információkat, így nem fog mindenki mindenről hiánypótlási felszólítást kapni. A hivatal elnöke azt evidensnek nevezte, hogy például az érettségi bizonyítvány megléte a felsőoktatásba való jelentkezés feltétele. Ennek benyújtására külön felszólítást nem kapnak a diákok - mondta.
Hozzátette: az előző évek gyakorlatának megfelelően lehet módosítani a jelentkezéseken is, így például a sorrenden változtatni, jelentkezési helyet törölni, de idén sem lehet már új szakot bejelölni. Kitért arra is, hogy, aki nem fizette be a felvételi eljárás díját, hiánypótlás keretében még pótolhatja azt.
Amennyiben azonban a jelentkező a hiánypótlási felhívás ellenére sem fizeti meg a díjat, az OH megszünteti az eljárást, és törli a jelentkezési adatokat - hívta fel a figyelmet Princzinger Péter, hozzátéve: július 7-e után ezek a jelentkezések az adatbázisban már szerepelnek majd. A 2010-es felvételi eljárás során 8 ezer olyan jelentkező volt, aki nem akarta, vagy nem tudta megfizetni az eljárás díját. Köztük voltak olyanok, akiknek nem kellett, mert díjkedvezmény illette meg őket - jegyezte meg.