szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kapitalizmus előnyei után, amelyeket az elmúlt három évtizedben fedeztek fel újra az egyenlősítő kommunista kísérletek összeomlása után, Kínában kezdik érzékelni annak hátrányait is: mint arról a China Daily című angol nyelvű napilap beszámolt, egy parlamenti bizottság kiderítette, hogy a csaknem kétmillió kínai magánvállalat nagy többsége kizsákmányolja alkalmazottait, legtöbbször szerződést sem köt velük.

Eddig a kínai gazdasági csoda szociális problémáit főleg külföldi, független szervezetek emlegették kritikus éllel, az erről szóló friss jelentés viszont hét kínai tartományban, 2255 cég adatainak elemzésével készült, méghozzá az Országos Népi Gyűlés, a kínai parlament állandó bizottságának felkérésére, az 1955-ös munkaügyi törvény tiszteletben tartásának ellenőrzése végett.

A China Daily idézte He Lu-li asszonyt, az állandó bizottság alelnökét, aki kijelentette: „Az alkalmazottak jogait rendszeresen megsértik a magánvállalatok több mint 80 százalékában, különösen az építési, a könnyűipari, a konfekciós és a vendéglátóipari szektorban."

A 150 tagú állandó bizottság kéthavonta tanácskozik, törvényeket vitat meg és fogad el, az Országos Népi Gyűlés háromezer képviselője évente egyszer tart tízegynéhány napos ülésszakot.

A magánvállalatoknak a törvényt tiszteletben tartó kevesebb mint 20 százalékában egyébként a munkaszerződések többsége egy évnél rövidebb időre szól. „A munkaadók nem hajlandók hosszabb időtartamú szerződést kötni, mert az tartós kötelezettség-vállalásokkal járna. A megkötött szerződések többsége a munkavállalóknak csak a kötelezettségeit, a munkaadóknak pedig csak a jogait sorolja fel" – tette hozzá He asszony.

Kebelkérdések és kutyálkodások (Oldaltörés)

A kínai munkaerőpiac mindezek tetejébe még európai szemmel rendkívüli furcsaságokat is produkál. A Kutya jegyében született álláskeresőknek a most elkezdődött Kutya éve már az esztendő év első napjától balszerencsét jelent, mert a munkáltatók kerülik alkalmazásukat – tájékoztatott a kínai állami sajtó.

A kínai cégek a felvételi beszélgetésen már eleve elutasítják azokat az álláskeresőket, akik a Kutya jegyében jöttek világra, hogy távol tartsák maguktól a balszerencsét, amelyet ez a jegy jelent a benne születettek számára.

A horoszkóp alapján történő hátrányos megkülönböztetés csak egy a sok közül – állítja egy kínai képviselő annak kapcsán, hogy a kínai parlament az új munkatörvényről tárgyal. Van Hszüe-ven szerint nevetséges méreteket ölt a munkahelyi diszkrimináció Kínában. „Az új törvényben olyan kikötéseket kell tenni, ami megtiltja a munkavállalók nem, faj és vallás szerinti megkülönböztetését" – tette hozzá a törvényhozó. Sok kínai cég ugyanis törvénybe ütköző módon hátrányos megkülönböztetéseket alkalmaz többek között a jelentkezők magassága és vércsoportja szerint is.

Tavaly például az keltett közfelháborodást, hogy Hunan tartományban a közalkalmazotti munkára jelentkező nőknek meg kellett mutatniuk, hogy szimmetrikusak-e a kebleik.

A kínai holdhoroszkóp 2006. január végén lép át a Kakasból a Kutya évébe.

MTI Karrier

Mexikóiak, kínaiak, indiaiak milliói zúdulnak az USA-ra

A jelenleg becsült mintegy 34 millió bevándorló közül 10 millióan illegálisan tartózkodnak az Egyesült Államokban. Az amerikai bevándorlási tanulmányok központja szerint még soha nem volt ilyen magas a bevándorlók száma, mint jelenleg: a 290 millió amerikai lakos 12 százalékának nincs amerikai állampolgársága.

Karrier

A kínai munkanélküliek száma elérte a 24 milliót

Több nagyságrendi különbség van a magyar és a kínai munkanélküliség tekintetében, mégis vannak kölcsönösen hasznosítható, megvitatásra érdemes közölte Zheng Silin kínai munkaügyi miniszter hétfői budapesti megbeszélései után.

Ijesztő mélytengeri hal bukkant fel Tenerife partjainál - videó

Ijesztő mélytengeri hal bukkant fel Tenerife partjainál - videó

Az elmúlt hetekben 520 milliárd uniós forrást bukott Magyarország

Az elmúlt hetekben 520 milliárd uniós forrást bukott Magyarország

Lezuhant egy amerikai hírszerző-repülőgép a Fülöp-szigeteken

Lezuhant egy amerikai hírszerző-repülőgép a Fülöp-szigeteken

Párizs leszállította az első francia Mirage 2000-es vadászrepülőket Ukrajnának

Párizs leszállította az első francia Mirage 2000-es vadászrepülőket Ukrajnának