szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Csaknem 350 ezer munkavállaló érkezett Nagy-Britanniába az új kelet-európai EU-tagállamokból az unió bővítése óta, ami sokszorosa a brit kormány által adott előzetes becsléseknek, nincs azonban bizonyíték arra, hogy a keletiek brit állampolgárokat szorítanának ki a munkapiacról – ez derül ki két illetékes brit minisztérium kedden kiadott új felméréseiből, amelyek szerint magyarok alig vannak az új munkavállalók között.

Brit munkásbakancs. 350 ezren léptek
© redtv.org
A londoni belügyminisztérium legfrissebb adatai szerint 2004 májusa, vagyis a nyolc kelet-európai tagjelölt ország EU-taggá válása és 2005 decembere között összesen 345 ezer térségbeli állampolgár jegyeztette be nagy-britanniai munkavállalását.

Nagy-Britannia a legnagyobb olyan EU-gazdaság, amely a bővítés pillanatától megnyitotta munkapiacát az új keleti tagállamok előtt, lemondva a csatlakozási szerződés által lehetővé tett hétévi átmeneti korlátozásról. A munkáspárti brit kormány ezt annak idején azzal indokolta, hogy az átlagos uniós ütem háromszorosával növekvő brit gazdaság munkaerőhiánnyal küszködik, és egyébként is legfeljebb évi 5-13 ezer tartós munkavállaló érkezése várható a keleti EU-térségből.

A számok ezt az előrejelzést azóta sokszorosan meghaladták – a kedden közzétett friss belügyminisztériumi statisztika alapján csak a tavalyi utolsó negyedévben 50 ezer új kelet-európai munkavállalót vettek nyilvántartásba Nagy-Britanniában –, de a tárca jelentése szerint a keletiek fontos és üres állásokat töltenek be, elősegítik a közszolgáltatások működtetését és „kedvező módon járulnak hozzá a brit gazdaság és társadalom fejlődéséhez”.

Ugyancsak kedden közzétett jelentésében a brit munka- és nyugdíjügyi minisztérium (DWP) azt írta: nincs észlelhető jele annak, hogy a kelet-európaiak érkezése miatt tavaly növekedett volna a munkanélküli ellátásért folyamodó britek száma.

A tárca által kiadott részletes, 70 oldalas statisztikai összefoglaló szerint a Nagy-Britanniába érkező keleti munkavállalók között óriási többségben vannak a lengyelek: ők teszik ki a teljes állomány 58 százalékát. Őket követik a litvánok és a szlovákok 14, illetve 11 százalékkal. A legkevesebb munkavállalót küldő három ország – Szlovénia, Észtország és Magyarország – részaránya egyaránt 5 százalék alatti.

Az állásukat eddig bejegyeztető magyar munkavállalók száma 8 ezer körüli, ami abból a statisztikából derül ki, amelyen a DWP az egyes keleti EU-tagállamok saját népességéhez méri Nagy-Britanniában munkát vállaló polgáraik arányát. Ez a táblázat azt jelzi, hogy – a 2005 szeptemberi állapot szerint – a teljes magyar lakosság 0,08 százalékának volt bejegyzett állása a brit munkapiacon, s ez a második legalacsonyabb arány Szlovénia 0,01 százaléka után.

A hazai lakossághoz mérten a legnagyobb arány a Nagy-Britanniában dolgozó litván munkavállalóké: ők hazájuk teljes népességének 1,14 százalékát teszik ki. Lengyelország ezen a skálán a negyedik, 0,44 százalékkal.

MTI Karrier

Már 230 ezer kelet-európai munkakereső Nagy-Britanniában

Több mint 230 ezer kelet-európai érkezett egyetlen év leforgása alatt, ez év június elejéig, munkát vállalni Nagy-Britanniába - olvasható egy friss brit kormányjelentésben. Ez aláhúzza, hogy korábban úgy becsülték: az EU kiszélesítésével legfeljebb évi 13 ezer munkás érkezik majd Kelet-Európából.

MTI Karrier

Nyomorgó keleti munkavállalók Nagy-Britanniában

A BBC kelet-európai új EU-tagországokból érkező munkavállalók sorsáról szóló műsora szerint a bővítés utáni kevesebb mint egy évben tízszer annyian jelentkeztek nagy-britanniai munkahelyekre a térségből, mint amennyit a kormány éves átlagban várt.

hvg.hu Gazdaság

Megéri-e Nagy-Britanniában dolgozni?

Hazánk uniós csatlakozása óta havonta átlagosan 400-500 magyar talál munkát Nagy-Britanniában. Ám nem mindenkinek éri meg a szigetországban dolgozni: a legtöbbször gyári, konyhai, vagy szociális munkát kínálnak. Az átlagfizetés maximum 6 font óránként.

MTI Karrier

Kelet-Európába tartanak a brit orvosjelöltek

Neves kelet-európai, köztük magyar egyetemek kínálnak a hazainál jóval olcsóbban megszerezhető orvosi diplomát a brit orvosjelölteknek, akik élnek is a lehetőséggel, a brit orvosi szakmának azonban ez nem nagyon tetszik - írta a The Sunday Times.

eurohirek.hu Karrier

Brit harc a munkaidőért és 96 ezer új ír munkahely

Nagy-Britannia újfent védelmére kelne a hosszabb munkahetet biztosító brit hagyománynak. London várhatóan a kivételek fenntartási lehetőségét kéri a tagországok munkaügyi minisztereinek csütörtökön ülésező tanácsától. Írországban pedig gombamód szaporodnak a munkahelyek, és az új állások közül sokat a Kelet-Európából bevándorlók töltenek be.

eurohirek.hu Karrier

Nagy-Britannia ismét harcba indul a hosszabb munkaidőért

Az Egyesült Királyság újfent védelmére kíván kelni a kontinentálisnál hagyományosan hosszabb brit munkahétnek. London várhatóan a kivételek fenntartási lehetőségét kéri a tagországok munkaügyi minisztereinek csütörtökön ülésező tanácsától.

Fegyvereket foglaltak le a Budapesten megölt japán nő lakásán

Fegyvereket foglaltak le a Budapesten megölt japán nő lakásán

Karácsony Gergely már ki is tűzte a főváros zászlaját Rákosrendezőn

Karácsony Gergely már ki is tűzte a főváros zászlaját Rákosrendezőn

Műorrnak hitte egy sminkes Adrien Brody orrát, és mindenáron megpróbálta leszedni az arcáról

Műorrnak hitte egy sminkes Adrien Brody orrát, és mindenáron megpróbálta leszedni az arcáról

Horvátország sokkal olcsóbban kapott hitelt, mint Magyarország

Horvátország sokkal olcsóbban kapott hitelt, mint Magyarország