Tavasszal több okból is felélénkül az álláspiac. Vannak cégek, amelyek pénzügyi éve egybeesik a naptári évvel, s az év indításával és a piac ünnepek utáni feléledésével összefüggő teendők lezárultával egyre több operatív teendővel kezdenek el foglalkozni. Ilyen például a stáb feltöltése és az előrelátható éves faladatoknak megfelelő formába hozása. Általában véve pedig igaz, hogy a naptári év végén sok munkaerő szabadul fel, s a cégek erre számítva sok pozíciót nyitnak meg. A folyamat március közepére éri el csúcspontját, s a lendület egészen májusig kitart, amikor a nyár közeledtével a munkaerőpiacon elkezdődik a nyári szezonális visszaesés.
A cégeknek persze az az érdekük, hogy a megfelelő embereket (a szakértelmet kívánó állásokra és a vezetői posztokra) koratavasszal szerződtetni tudják, így a betanulási és akklimatizációs időszak után még az első félévben érdemi munkát várhatnak tőlük. Azok a cégek, amelyeknek nincsenek meg a jelöltjeik március elejére, többnyire időzavarba kerülnek, s egyre komolyabb áldozatokat hajlandóak meghozni egy-egy jó szakemberért, hiszen ha most elmulasztják a stáb feltöltését, erre igazi esélyük már csak ősszel lesz. Ez a munkavállalók szempontjából azt jelenti, hogy egyre jobb alkupozícióba kerülnek. (Természetesen akinek sürgős az állásváltoztatás, maga is bajba kerülhet, ha a felfelé ívelő piaci időszakot nem tudja kihasználni.)
Mindezek miatt a következő tippeket érdemes szem előtt tartani a tavaszi szezon előrehaladtával:
1. Éreztetni kell, hogy a munkahelyváltás nem létszükséglet a meghirdetett pozícióra jelentkező számára.
2. Érzékeltetni kell emellett, hogy a meghirdetett állás olyan szakmai kihívásokat ígér, amelyek megérik a komoly megfontolást.
3. Érzékeltetni kell, hogy az elvégzendő feladat nem csak szakmai kihívást jelent, de egyben azt is, hogy a jelölt magas, elismerést kiváltó színvonalon kívánja ellátni ezt a munkát, másként az egésznek számára nem is volna értelme.
4. Érzékeltetni kell, hogy a gyors munkahelyváltás miféle problémákat, jelenlegi munkájának lezárásában, átadásában miféle nehézségeket jelentene. S a jelenlegi munkaadója iránti lojalitása is nehézzé tesz egy ilyen jellegű döntést.
5. Érzékeltetni kell, hogy az új potenciális munkaadó érdekeit is hajlandó szem előtt tartani a jelölt, de ez a megfelelő feladat mellett csak akkor éri meg, ha megfelelő kompenzációban részesítik. Ez akár a kínáltnál magasabb jövedelemben, egyszeri állásváltási támogatásban, vagy a meghirdetettnél szélesebb hatáskörben, nagyobb önállóságban, vagy egyéb juttatásokban is megnyilvánulhat.
+1 Nagyon kell rá ügyelni, hogy a tárgyalás ne menjen át követelődzésbe, s főleg, hogy megalapozatlanul nem szabad túlságosan kemény pozíciót felvenni, mert az visszaüthet. Kideríthetik az új munkaadó emberei, hogy a jelölt alkupozíciója nem is olyan kemény, vagy egyszerűen mégsem fizetik meg a túlságosan magas árat. A finom egyensúlyozás a tárgyalás során elismerést válthat ki. S persze a régi szabály itt is érvényben van: pénzről először mindig az álláskínáló beszéljen.