szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Európa megtagadása lenne, ha Franciaország visszautasítaná Magyarország felhívását, amelyet a visegrádi országok nevében tett a munkaerőpiac teljes megnyitásáért valamennyi uniós állampolgár előtt – véli Gérard Larcher francia munkaügyi miniszter a Les Échos című francia gazdasági napilapban szerdán jegyzett írásában.

A magas munkanélküliségi ráta (9,5 százalék) miatt Franciaország hét, munkaerőhiánnyal küzdő szektor 61 munkakörében nyitotta meg részlegesen május 1-én munkaerőpiacát a két éve csatlakozott, nyolc kelet-európai tagállam munkavállalói előtt.

A további teljes elzárkózás kontraproduktív lett volna a francia miniszter szerint, mert hátráltatta volna a legfontosabb iparágak fejlődését, a globális növekedést és a munkahelyteremtést. Emellett a munkaerőpiacukat 2004-ben megnyitó régi uniós tagállamok tapasztalata azt bizonyította, hogy a nyitás pozitív hatásokkal jár a gazdaság működésére és a növekedés ütemének gyorsulására. Fontosnak tartja Gérard Larcher azt is, hogy az új tagállamok az európai szolidaritás üzenetét megértsék.

„Néhány ország – nevezetesen a visegrádi csoport tagjai – Magyarország hangján keresztül lelkesítő felhívásban kérték a nyitást. Lehet erre elutasítással és Európa megtagadásával válaszolni?” – teszi fel a kérdést a francia miniszter. Válaszában felhívja a figyelmet, hogy a francia áruk exportja és a francia vállalatok jelentősége az új tagállamok piacain is megnövekedne a teljes nyitással, amely minden bizonnyal néhány éven belül bekövetkezik, így szerinte az átmeneti időszakot pedig ennek előkészítésére kell kihasználni.

A kelet-európai munkavállalók a miniszter szerint nem fogják sem a francia munkahelyeket, sem a munkakörülményeket lerontani, hanem ellenkezőleg: a szociális haladás fejlődéséhez járulnak hozzá. A piac szabadságának harmonizációs elve mögött ugyanis nem tűnhet el a szociális haladás harmonizációs elve, azaz a külföldi munkavállalókat is megilletik a francia munkajogok: az egészségbiztosítás, a munkabiztonság, azonos munkaidő. E garanciák elérésének jegyében kívánja a francia miniszter ezentúl fejleszteni európai partnereivel az együttműködési megállapodásokat – írta Gérard Larcher a Les Échos-ban.

MTI Karrier

Hol és mennyien: magyar munkavállalók az EU-ban

A tizenöt régi európai uniós tagállamból hatban szabadon vállalhatnak majd munkát az új tagországok munkavállalói május elsejétől, a kezdettől szabad munkavállalást lehetővé tévő Egyesült Királysághoz, Írországhoz és Svédországhoz a közelmúltban csatlakozott Finnország, Spanyolország és Portugália.

MTI Karrier

Négy éve a legalacsonyabb munkanélküliség az EU-ban

Az euróövezet tagországaiban újabb négyéves mélypontra csökkent a munkanélküliség márciusban. Az EU 25 tagországában változatlan volt az átlagos arány, bár a munkanélküliek száma az egész térség átlagában is csökkent.

MTI Karrier

Minden EU-tagország döntött munkaerőpiacáról

Minden európai uniós tagállam döntött a kelet-közép-európai tagok munkavállalóival szembeni korlátozások meghosszabbításának kérdésében, Görögország úgy határozott, hogy megszünteti az akadályokat - derül ki az Európai Bizottság péntek este aktualizált összesítéséből, amely az interneten is megtalálható.

Nagy Márton nyomában – a Duma Aktuál útmutatója a sajtó számára, hogyan kell értelmezni a gazdasági adatokat

Nagy Márton nyomában – a Duma Aktuál útmutatója a sajtó számára, hogyan kell értelmezni a gazdasági adatokat

A dzsihádból jön, de még nem tudni, hova tart Szíria új vezetője

A dzsihádból jön, de még nem tudni, hova tart Szíria új vezetője

Elhagyta Kunhegyes 80 éves volt fideszes polgármesterét a 60 évvel fiatalabb felesége

Elhagyta Kunhegyes 80 éves volt fideszes polgármesterét a 60 évvel fiatalabb felesége

Gyermekvédelmi hivatal után irodaház lesz a magyar pezsgőgyáros budai szecessziós villája

Gyermekvédelmi hivatal után irodaház lesz a magyar pezsgőgyáros budai szecessziós villája