szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magyar alkalmazottak 93 százaléka szerint a megbecsülés hatékonyabban növeli termelékenységüket, mint az anyagi ösztönzők - derül ki egy felmérésből.

A Canon megbízásából az ICM Research által végzett felmérés keretében Európa 18 országában 5500 hivatali alkalmazott, köztük 300 magyar körében vizsgáltak olyan termelékenységet befolyásoló munkahelyi tényezőket mint például a hozzáállás és tapasztalat.

Míg az anyagi ösztönzők - a pénzügyi jutalom és bónusz - csupán a válaszadók 80 százalékánál idézett elő pozitív változást, addig 85 százalékuk meglepő módon Európa-szerte azt mondta, hogy termelékenységét a megbecsülés fokozná leginkább. A 93 százalékos magyarországi arány kiemelkedően magas.

Mindez azonban nem jelenti azt, hogy az alkalmazottakat ne kellene a munkájuknak megfelelően megfizetni, hiszen a kutatás azt is kimutatta, hogy a pénzbeli ösztönzők rövid távon nagyon is jól működnek. Tartós elégedettségérzetet azonban az okoz, ha az alkalmazottak munkahelyi erőfeszítését megbecsülik a kollégák és a főnökök.

A felmérés rámutatott arra is, hogy a rugalmas munkaidő nagyobb termelékenységre ösztönöz: erről az európai dolgozók 68 százaléka, valamint a magyar alkalmazottak 75 százaléka állította, hogy növelné hatékonyságát.

Egy másik hatékonyságnövelő tényező pedig az lehet, ha a vállalat edzőteremet épít: a válaszadók 47 százaléka mondta azt, hogy jobban motiválná őket, ha lenne edzőterem, de még az olyan apróbb vállalati erőfeszítések, mint a zenehallgatás engedélyezése is képesek termelékenységi eredményeket hozni. A válaszadók 53 százaléka gondolja úgy, hogy ez megnövelné a termelékenységet, miközben a rövidebb munkanapokat 58 százalékuk, az otthonról végzett munkát pedig 44 százalékuk említette ösztönzőként. Magyarországon az otthoni munkavégzés a válaszadók 61 százalékánál eredményezne hatékonyságnövekedést.

Európában az irodai alkalmazottak munkanapjuknak csupán 75 százalékában dolgoznak teljes kapacitással, azaz a munkahelyen töltött idő negyedében nem termelékenyek - derül ki a felmérésből.

A kutatás a munkahét elemzése során kimutatta, hogy a válaszadók harmada szerint nincs különbség a hétköznapok között. Magyarországon a megkérdezettek 24 százaléka a keddet, míg például a britek 22 százaléka a hétfőt nevezte meg leghatékonyabb napjának. A legtöbb európai országban a válaszadók a pénteket, Magyarországon emellett a hétfőt jelölték meg a hét legrosszabb napjaként.

Az alkalmazottak a nap első felében általában aktívabbak, közvetlenül ebéd után és késő délután viszont visszaesik termelékenységük. A megkérdezettek általában közel harmada - Magyarországon ebéd után 36 százalék, délután pedig 68 százalék - fáradtsággal és kimerültséggel indokolta munkája hatékonyságának csökkenését.

Az európai irodai alkalmazottak 25 százaléka a júliust és az augusztust, a magyarok pedig a júliust és a decembert, a spanyolok és a portugálok szintén az augusztust, míg a svédek, a finnek és norvégok a júliust jelölték meg az év legkevésbé termelékeny hónapjának. Ezzel szemben az Egyesült Királyságban a válaszadók 24 százaléka decemberben vallotta magát a legkevésbé produktívnak.

A munkaidő alatt a három leghatékonyabbnak értékelt pihenési forma az irodai pletykák megtárgyalása, a testmozgás, valamint egy csésze tea vagy kávé elfogyasztása. Kikapcsolódásként a magyar válaszadók 15 százaléka a munkatársakkal beszélget, 39 százaléka pedig egy rövid sétát és testmozgást részesít előnyben. A lengyel alkalmazottak 27 százaléka viszont egy csésze teát, vagy kávét értékel többre.

hvg.hu Karrier

Túlélési tippek egy fárasztó munkanapra

Gépelsz, mint egy robot, a megválaszolatlan e-mailek pedig csak gyűlnek? Cseng a telefon, a kollégád a segítségedet kéri, és a másnapi tárgyalásra még nem készítetted elő az anyagot? Hogyan fokozhatod aktivitásodat? Tanácsok.

Karrier

Miért menekülnek el a tehetségek?

Több oka lehet annak, ha egy tehetséges alkalmazott búcsút int munkahelyének. Lehet, hogy jelenlegi munkaköre nem jelentett számára kihívást, vagy nem tudtunk számára kellően motiváló jövőt felvázolni. Elképzelhető az is, hogy nem győzte kivárni, amíg az ígéretek teljesülnek.

A grúz államfő bejelentette, nem fog távozni hivatalából, amikor lejárna a mandátuma

A grúz államfő bejelentette, nem fog távozni hivatalából, amikor lejárna a mandátuma

Így halnak meg Oroszországban a semmiért az észak-koreai katonák

Így halnak meg Oroszországban a semmiért az észak-koreai katonák

A technológia adott, de a megszokásaink erősebbek

A technológia adott, de a megszokásaink erősebbek

Mutatunk egy egyszerű trükköt az új dolgok megtanulásához

Mutatunk egy egyszerű trükköt az új dolgok megtanulásához