Akár több ezer munkavállaló adataival is képesek dolgozni a sokadik generációs bérszámfejtő és egyéb, javadalmazásokat kezelő szoftverek - ad bevezetőt a hr-szoftverek világába Kosztyán Zsolt, a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Karának adjunktusa. Igaz, a bérszámfejtést gyakorlatilag az első céges számítógépek megjelenése óta igyekeztek automatizálni. Magyarországon a rendszerváltás hajnalán kifejezetten a bérszámfejtést átfogó szoftverek írására jött létre a Nexon; legújabb ilyen terméke a NexonBér. De bérszámfejtéssel, javadalmazásmenedzsmenttel foglalkozó szoftvereket fejleszt többek között a VT-Soft (Opus Human) vagy az L-Soft (Piramis) is - elemzők ezeket tartják a hazai célprogramok közül a legelterjedtebbnek. Szakértők szerint figyelemre méltó még a Master Consulting Loga nevű programja, az egyszerűbbek közül pedig az Orgware cég Dolber és jDolber szoftvere is.
Szoftver-biznisz. Gyerekjáték. © sxc.hu |
A piacon ma már többnyire csak azok a programok rúgnak labdába, amelyek lehetővé teszik az elektronikus adóbevallást is. Szinte kivétel nélkül valamennyi szoftver tartalmaz cafeteriamodult - ezzel a béren kívüli egyéb juttatásokat (lásd Kávéházi menü című írásunkat) lehet nyilvántartani -, s foglalkoznak ösztönzésmenedzsmenttel is.
Az intelligens javadalmazásszoftverek többsége könnyen kapcsolódik az integrált vállalatirányítási (erp) rendszerekhez, hiszen ezen hr-szoftverek munkájának eredményét el kell küldeni az integrált rendszerek pénzügyi-számviteli, illetve kontrollingmoduljainak. Magyarországon magyar fejlesztésű javadalmazásszoftvereket alkalmaznak sokszor akkor is, ha egyébként a cég nagy, integrált vállalatirányítási rendszert használ, például a három erp-mogul, az SAP, az Oracle és a Microsoft valamelyikének a termékét. Hiába rendelkeznek ugyanis a vezető erp-rendszerek jó hr-modulokkal, a magyar törvényeknek a nyugati fejlesztők képességeit és reakcióidejét sokszorosan meghaladó változásait a hazai szoftverek jobban tudják követni, ezeknek általában a karbantartása is olcsóbb, mint egy teljes integrált rendszer irreálisan gyakori frissítése.
A javadalmazásmenedzsment igencsak komplex, az emberierőforrás-kezelés több részterületét (például a kompetencia- és a teljesítménymenedzsmentet, a képzés-fejlesztést és a toborzás-kiválasztás procedúráját) is érintő folyamat - árnyalja a képet Zöllei Katalin, a Nexon hr-igazgatója. Egy hatékony teljesítménymenedzsment-szoftver személyenként meghatározza a teljesítményhez kötött bérfejlesztést és a teljesítményarányos jutalom összegét a rendelkezésre álló pénzkeret figyelembevételével.
A részterületek összehangolását integrált hr-szoftverek végzik; ezek ma már képesek arra, hogy egyetlen felületen kezeljék és jelenítsék meg a hr-szakemberek és felső vezetők számára a legfontosabb, egymással összefüggő információkat. Már egy viszonylag kicsi, néhány tucat alkalmazottat foglalkoztató cég számára is előnyt jelenthet, ha egyetlen rendszerben, strukturált formában elérhetők a munkavállalókkal és a szervezettel kapcsolatos törzsadatok, és néhány kattintással elvégezhető a bértervezés.
Második oldal (Oldaltörés)
A versenyképes jövedelmet kínálni kívánó cégeknek elemi érdekük, hogy összevessék a munkavállalók jövedelmét a munkaerő-piaci adatokkal - mondta a HVG-nek Baglyas Andrea, az SAP Hungary Kft. tanácsadója -, hozzáfűzve, hogy intelligens szoftverek ezt az elemzőmunkát hús-vér közgazdászok közreműködése nélkül is képesek elvégezni. Méghozzá úgy, hogy a különböző jövedelemszint-felmérő cégek adatait egyszerűen beemelik a vállalatirányítási rendszerbe. Ahhoz azonban, hogy össze lehessen vetni a belső és az importált adatokat, a vállalat munkaköreit meg kell feleltetni a jövedelemszint-felmérő által használt munkakörökkel és elnevezésekkel. Ezt követően viszont már néhány kattintással aktualizálni lehet a sokféle fizetési sávból álló vállalati bértáblát.
Az sem könnyíti meg a hr-szoftverek hangyamunkáját, hogy a javadalmazási elemek (alapbérfejlesztés, bónuszkifizetés vagy részvényjuttatás) szabályrendszere évről évre változhat, ezért olyan eszközöket célszerű adni a felhasználóknak, amelyekkel a szabályok rugalmasan módosíthatók. A beállított szabályok alapján a rendszer munkavállalónként automatikusan kiszámítja az alapbérfejlesztés mértékét, a bónusz összegét vagy éppenséggel a grátiszrészvény-számát, ugyanakkor árgus szemekkel figyeli, nehogy túllépjék a meghatározott kereteket. Ráadásul egy modern munkafolyamat-kezelő rendszer lehetőséget ad arra is, hogy egy-egy szervezeti egység vezetője egyetlen kattintással felterjessze felettesének beosztottai javadalmazási tervét. A szoftver által írt e-mailben szereplő link a jóváhagyási felületre irányítja a főnököt, aki ott katonásan rendszerezett formában tekintheti meg a küldött adatokat. Érdekes alkalmazással segíti a munkahelyi kultúra jobb megismerését a HyperTeam Üzleti és Informatikai Tanácsadó Kft. Bernet nevű - szoftverrel is megtámogatott - kapcsolatelemzési módszertana. Ennek segítségével megismerhetők a szervezetben dolgozó munkatársak közötti érzelmi, szakmai és függelmi kapcsolatok, kommunikációs csatornák, sőt még a vezetők elfogadottságát is lehet mérni - márpedig ezen áll vagy bukik többek között minden bevezetendő újítás.
Nemzetközi szinten is beválni látszanak a javadalmazásmenedzsment legújabb szoftverei - foglalja össze tapasztalatait a GE Money multicég tulajdonában levő Budapest Bank úgynevezett e-hr menedzsere, Kocsis Krisztina. A cégnél ugyanis jó ideje a teljesítményközpontú javadalmazás a módi, a kitűzött célok teljesítését pedig külföldről is könnyedén nyomon tudják követni a menedzserek. A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy a régió vezetői kitűzik az elérendő célokat, amelyeket aztán a helyi vezetők egy okos szoftver segítségével lebontanak a saját területükre, majd az így kapott részfeladatot néhány kattintással megosztják a beosztottaikkal. Ezt követően a munkatársak kitűzik saját, súlyozott céljaikat, és rögzítik a számítógépes rendszerben. A dolgozó a pénzügyi év végén egy interaktív felületen beírja eredményeit és a teljesítés körülményeit, majd a vezető is megteszi ugyanezt. A rendszer elküldi a véleményt a közvetlen felettesnek (de mindebbe betekinthet a hr-menedzser is). Az éves teljesítményt aztán kategóriákba sorolják, aminek része az is, hogy betáplálják, az illető dolgozó mennyire munkálkodott a vállalati értékeknek megfelelően. Az automatizálás híveit persze némileg lelombozhatja, hogy az értékelés fent említett, számos szubjektív elemére nemigen lehet programot írni, meg persze az is, hogy a teljesítményt a cégtől független külső tényezők is alakíthatják, például a piaci környezet változása.
NYERGES JÁNOS