szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az amerikai kapcsolatok sorvadásával viszont nőtt az Európába és Ázsiába irányuló kínai kivitel.

Hatalmasat zuhant Kína az USA-ba irányuló kivitelének volumene áprilisban, ám a távol-keleti nagyhatalom exportja összességében még így is nőtt.

Emlékezetes, hogy Donald Trump több felsrófolás után végül 145 százalékos importvámot vetett ki a kínai termékek többségére, mely tarifa április elején élesedett. Az amerikai vámhivatal pénteken közzétett adatai szerint a negyedik hónapban az egy évvel korábbihoz képest 21 százalékkal zuhant be a Kínából az USA-ba érkezett áruszállítmányok volumene. Eközben az USA-ból Kínába érkezett rakományok volumene közel 14 százalékkal csökkent.

A kínai cégek más piacokon viszont növelni tudták eladásaikat, hogy ellensúlyozzák az Egyesült Államokba irányuló visszaesést, így a teljes kínai export végül 8,1 százalékkal bővült a múlt hónapban, ami jóval túlüti a közgazdászok által előrejelzettet, de így is elmarad a márciusi több mint 12 százalékos növekedéstől.

Tíz délkelet-ázsiai államba több mint 20 százalékkal nőtt a kínai kivitel, az Európai Unióba irányuló export pedig 8 százalékkal erősödött. Kína importja viszont zsinórban a második hónapban is csökkent, most 0,2 százalékkal, így a kereskedelmi többletük 96 milliárd dollár lett.

Még a végén Trump intézi el Orbánnak a keleti nyitást

Kezdeti szakaszában van még az amerikai elnök új vámháborúja, de lehet, hogy az végül közelebb hozza egymáshoz az utóbbi időben szintén paprikás hangulatban egymásnak üzengető és egymást vámolgató Európai Uniót és Kínát. De egyelőre az is benne van a pakliban, hogy az ázsiai nagyhatalom közös gondolkodás helyett egyszerűen Európára önti az Amerikából kiszorulóban lévő termékeit, megfojtva a kontinens termelőit.

Az amerikai és kínai fél most hétvégén, Svájcban találkozik először kereskedelmi tárgyalás céljával Donald Trump második hivatalba lépése óta. Mind az amerikai mind a kínai vállalatok abban reménykednek, hogy a felek végül megállapodnak a másikra kivetett vámok csökkentésében. A tárgyalásokat Scott Bessent, az Egyesült Államok pénzügyminisztere vezeti, aki a jelenlegi tarifaszinteket „fenntarthatatlannak” nevezte.

Ő és csapata szombaton kezdi meg a megbeszéléseket a Ho Li-feng miniszterelnök-helyettes vezette kínai delegációval. Bessenték szerint lehetséges, hogy 60 százalék alá csökkentik a kínaiakra mért importvámot, ha a tárgyalópartnerek is hajlandóak hasonló lépések megtételének. Az amerikai fél úgy véli, ha eredményesek az egyeztetések, a vámszintcsökkentés már a következő hétben életbe léphet.

Hua Csun-jing kínai külügyminiszter-helyettes pénteken azt mondta, Kína teljes mértékben bízik abban, hogy képes kezelni az Egyesült Államokkal fennálló kereskedelmi feszültségeket. “Nem félünk,” mondta Hua egy dél-kínai, Jünnan tartománybeli középiskolában tartott tájékoztatón, hozzátéve, hogy az Egyesült Államok jelenlegi kereskedelempolitikája hosszú távon nem fenntartható, az amerikai lakosság pedig már most érzi a vámháború káros hatásait.

A kínai kormány képviselője hangsúlyozta: Kína nem akar semmilyen formájú háborút, így kereskedelmi háborút sem, az ország lakossága pedig szintén a békés együttműködés híve. Ugyanakkor, ha a valósággal kell szembenézni, Peking kész rá, és “teljes mértékben képes leküzdeni a kereskedelmi háború okozta nehézségeket”.

(Bloomberg, MTI)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!