szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Jelentősen emelkedik a meghirdetett új pénzügyi munkahelyek száma a londoni Cityben, ahol azonban még mindig sokkal kevesebb az új álláslehetőség, mint egy éve - áll az egyik vezető londoni pénzügyi munkapiac-figyelő cég csütörtöki elemzésében.

A Morgan McKinley kimutatása szerint augusztusban - amikor a vakáció miatt egyébként stagnálni szokott a munkaerő-kereslet is - 18 százalékkal több betölthető állás volt a citybeli bankoknál, mint egy hónappal korábban. Ez volt az eddigi legnagyobb havi munkahelyszám-növekedés az idén a londoni bankszférában. A folyamat tükrözi a tőzsdei teljesítmények javulását, valamint a klasszikus befektetési banki tevékenység egyik fő piacának, a vállalati egyesülési és felvásárlási tevékenységnek (M&A) az élénkülését.
  
A Londoni Értéktőzsde (LSE) irányadó FTSE-100-as árfolyammutatója a múlt héten - egy év óta először - ismét ötezer pont fölé emelkedett, a brit gazdaságból érkező, javuló előrejelzések hatására.
 
A FTSE-100-as idei mélypontja a március 3-án mért 3513,54-es záró volt, de a csütörtöki kereskedésben a mutató már 5160 pont felett járt. Az LSE fő indexe 2007 nyara és a 2009. márciusi mélypont között csaknem 50 százalékot zuhant, de azóta szinte folyamatosan erősödik.
  
Az M&A-tevékenység élénkülésének egyik határozott jele volt az a 10,2 milliárd fontos (17 milliárd dolláros) készpénzes és részvénycserés átvételi ajánlat, amelyet az amerikai Kraft Foods - a világ második legnagyobb élelmiszeripari óriáscége - tett a múlt héten a brit Cadbury édességgyártóra. 
  
A Morgan McKinley csütörtöki kimutatása szerint ugyanakkor az új citybeli állások száma még mindig 39 százalékkal volt kevesebb a múlt hónapban, mint tavaly augusztusban.
  
A banki alkalmazotti átlagfizetések gyakorlatilag stagnáltak: az elemzés szerint az átlagkereset évi 50 574 font (15,5 millió forint) volt augusztusban, nominálértéken 0,3 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A Morgan McKinley elemzése szerint az év végi prémiumszezon közeledtével "kétségtelenül ismét felizzik a vita" a citybeli javadalmazásokról.
  
A banki prémiumok korlátok közé szorítása volt az egyik fő napirendi pontja a húsz vezető ipari és felzárkózó ország (G20) e hónap eleji londoni pénzügyminiszteri értekezletének, jóllehet a konkrét javaslatok kidolgozását a szakminiszterek a szeptember végi pittsburghi G20-csúcsra hagyták.  
  
Független londoni elemzők szerint ugyanakkor - legalábbis a belátható jövőre - a banki prémiumok kérdését a pénzügyi válság "lerendezte". 
  
A Centre for Economics and Business Research (CEBR) nevű vezető londoni gazdaságelemző cég nemrégiben kiadott előrejelzésében összesen 2,769 milliárd font karácsonyi jutalmat jósolt 2009-re a londoni City bankosainak, 70 százalékkal kevesebbet a 2006-os karácsonyi szezonban kiosztott, a ház becslése szerint 8,8 milliárd fontos eddigi prémiumcsúcsnál.
  
A CEBR - az idei év egészét tekintve - a citybeli foglalkoztatási kilátásokat is igen borúsan ítéli meg. Nemrégiben kiadott legfrissebb becslésében a cég azt valószínűsítette, hogy a 2008-ban odaveszett 28 ezer "City típusú" befektetési banki munkakör után az idén további 29 ezer - vagyis két év alatt összesen 57 ezer - bankári állás tűnik el a brit főváros pénzügyi központjában.
 
Ez 16 százalékos leépítést jelentene a 2007-es foglalkoztatási csúcshoz képest. Abban az évben átlagosan csaknem 353 ezren dolgoztak a City pénzügyi szektorában. A cég szerint 2010-től fokozatosan emelkedni fog a londoni pénzügyi munkakörökben foglalkoztatottak száma, amely - az idei évre várt 295 ezer után - 2012-ben átlagosan 313 ezer lesz. Ez is azonban csak a 1999-ben mért szintnek felelne meg

MTI Karrier

Háború utáni csúcsra jut a munkanélküliség

Az OECD szerint a vezető ipari országokban jövőre a második világháború utáni csúcsra jut a munkanélküliség: a szervezet tagállamainak átlaga megközelíti majd a 10 százalékot. Ez azt jelenti, hogy összesen mintegy 57 millióan lesznek állás nélkül a jövő év második felében az OECD tagországokban, a szervezet mostani becslése szerint.

MTI Karrier

Egyre kevesebb pénzt küldenek haza a külföldön dolgozó románok

A külföldön dolgozó román vendégmunkások egyre kevesebb pénzt utalnak haza. Ez érzékenyen érinti a román gazdaság egészét, hiszen az utóbbi években ezek a pénzek jelentették a külső deficit finanszírozásának legbiztosabb forrását - írta a román sajtó.

Különleges csillagászati eseményt lehet szombat este látni

Különleges csillagászati eseményt lehet szombat este látni

Nekimegy a Coca-Colának Donald Trump oltásellenes leendő minisztere

Nekimegy a Coca-Colának Donald Trump oltásellenes leendő minisztere

Ha a baltiaknak sikerül, nekünk miért nem? Sikeres startupok nyomában Magyarországon

Ha a baltiaknak sikerül, nekünk miért nem? Sikeres startupok nyomában Magyarországon

Ahány táj, annyi szokás: újév-köszöntő hiedelmek a világban a szőlőszemtől a kristálygömbig

Ahány táj, annyi szokás: újév-köszöntő hiedelmek a világban a szőlőszemtől a kristálygömbig