szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szerda este államelnökök és rangos tudósok részvételével ünnepélyesen átadták Szaúd-Arábia új csúcsegyetemét, az ország uralkodójáról elnevezett Abdallah Király Műszaki és Tudományegyetemet (King Abdullah University for Science and Technology, KAUST).

Az egyetemet mindössze két év alatt "húzták fel", szó szerint a semmiből: a campus a Vörös-tenger sivatagos partján fekszik, az ország kereskedelmi központjának számító, Nyugat-Ázsia leggazdagabb városának tartott Dzsiddától 80 kilométerre északra.
  
A dollármilliárdokból épült egyetem a ma létező legmodernebb kutatási eszközöket vonultatja fel, egyebek közt a Közel-Kelet leggyorsabb, a világ 14. leggyorsabb szuperszámítógépét. Az olajban gazdag arab állam az oktatók fizetésével sem garasoskodik: többek között az Egyesült Államokból és Németországból csábították el a legjobb koponyákat. 
  
Úgy tűnik, Szaúd Arábia vezetése felismerte, hogy a gazdasági növekedés forrása egyre inkább a technológiai haladás, az innováció, s így nem sajnálják a forrásokat arra, hogy felzárkóztassák az országot a világ tudományos élvonalához - értékelik a hírügynökségek az új intézmény átadását. E cél eléréséért még az iszlám szabályait is hajlandók mellőzni, legalábbis az épület falai között: az új egyetemen férfiak és nők együtt kutathatnak majd, utóbbiaknak arcukat sem kell majd eltakarniuk, és a volán mögé is beülhetnek.
  
"Kutatási berendezéseink páratlanok. Két évvel ezelőtt, amikor itt álltam, csak homokot és vizet láttam, most pedig a világ ma létező egyik legjobb kutatási infrastruktúráját" - nyilatkozta az AFP francia hírügynökségnek Csun Fung-sih, az egyetem elnöke, aki korábban kilenc éven át a Szingapúri Nemzeti Egyetem élén állt. Az egyetem kizárólag posztgraduális képzéseket kínál, többek között az informatika, a biotechnológia és a mérnöki tudományok területén.
  
A KAUST-nak jelenleg 817 beiratkozott hallgatója van a világ 61 országából, a szaúdiak aránya mindössze 15 százalék. A diákok közül 314 kezdi meg tanulmányait e hónapban, a többiek 2010 elején csatlakoznak. Az egyetem célja, hogy 8-10 éven belül 2 ezerre növelje a hallgatói létszámot. Az egyetem anyagi helyzete elvben lehetővé teszi, hogy minden diák ösztöndíjban részesüljön, amely a teljes tandíj fedezése mellett még költőpénzt is biztosít. Enélkül egy év 60-70 ezer dollárba (11-13 millió forintba) kerülne az egyetemen.
  
A szerda esti átadási ceremónián jelen volt többek között Abdullah Gül, Törökország államelnöke, Tuanku Mizan Zainal Abidin, Malajzia királya, Omar al-Beshir szudáni elnök, Gloria Macapagal-Arroyo, a Fülöp-szigetek elnöke, Mohamed Ould Abdul Aziz, Mauritánia elnöke, valamint Claude Gueant, Nicolas Sarkozy francia elnök egyik vezető tanácsadója.


Karrier

Nyelvoktatás: forradalmi módszerek vagy ... ?

Jószerével nem telik el év, hogy ne jelennének meg a piacon új, a nyelvoktatás forradalmasítását ígérő módszerek a piacon. A tapasztalatok azonban azt sejtetik, a csodára még egy kicsit várni kell.

Jégtömbök hullottak a Megyeri hídról az autók közé, egy kocsi meg is sérült – videó

Jégtömbök hullottak a Megyeri hídról az autók közé, egy kocsi meg is sérült – videó

Mobilozott Stormzy a Rolls-Royce volánjánál, eltiltották a vezetéstől

Mobilozott Stormzy a Rolls-Royce volánjánál, eltiltották a vezetéstől

2025-ben szállt fel, de 2024-ben landolt egy ázsiai légitársaság repülőgépe

2025-ben szállt fel, de 2024-ben landolt egy ázsiai légitársaság repülőgépe

Jelenleg is 32 ezren vannak, akik legalább két hónapja várnak arra, hogy megműtsék őket

Jelenleg is 32 ezren vannak, akik legalább két hónapja várnak arra, hogy megműtsék őket