szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Európai Munkáltatók Szövetsége (Federation of European Employers) összegyűjtötte, mennyi a minimálbér Európa egyes országaiban. Eszerint Luxemburgban a legjobb a helyzet: itt több mint 1600 euró (435 ezer forint) a minimálbér, míg Romániában és Bulgáriában alig haladja meg a száz eurót.

Az Európai Munkáltatók Szövetségének (Federation of European Employers) adatai szerint 2009-ben a minimálbér Luxemburgban volt a legmagasabb Európában: 1641 euró (1 euró körülbelül 272  forint). Hollandiában 1398,  Nagy-Britanniában 1140, Ausztriában 1000,  Görögországban 740, Máltán 634,75 euró volt a legalacsonyabb havi bér. A horvátoknál tavaly 384 euró volt a minimálbér, a lengyeleknél 313 euró, a szlovákoknál 295,5 euró. Magyarországon december 31-ig 71 500 forint volt a minimálbér, 2010. január elsejétől ez az összeg 73 500 forintra emelkedett, ami európai viszonylatban még mindig meglehetősen kevés (valamivel több mint 270 euró). Nálunk is rosszabb helyzetben vannak a románok (havi 146,4 euróval) és a bolgárok 122 euróval.

AP

Egyes európai országokban 2010 január elsejétől nőtt a minimálbér, Franciaországban például év eleje óta 1343 euró, Portugáliában 475 euró, Spanyolországban pedig 633,3 euró. A szlovén kormány néhány hete döntött úgy, hogy 22 százalékkal, 562 euróra emeli a minimálbért. Írországban 2007. július elseje óta változatlan a helyzet: ez az összeg 1499 euró.

Az adatok a teljes munkaidőben dolgozó, felnőtt lakosságra érvényesek és nem tartalmazzák az egyes országokban esetlegesen járó plusz juttatás - 13. és 14. havi bér - összegét. A mutatók összehasonlításánál az egyes országokban érvényes munkajogi szabályozást és munkaerő-piaci viszonyokat - ágazati sajátosságokat - is figyelembe kell venni. Luxemburgban például a fent említett minimálbér a szakképzettséggel nem bíró munkavállalóknak jár, Romániában havi 170 órás munkahetet vesznek alapul, míg Franciaországban 35 órás a munkahét. Görögországban, Portugáliában és Spanyolországban a szakképzettséget nem igénylő munkák esetében érvényes a fent vázolt minimálbér.

 

 

 

MTI Karrier

OECD: nem emelkedett a munkanélküliség, kedvező jelek

Nem változott a munkanélküliség decemberben a világ fejlett országait tömörítő OECD-ben. A legfrissebb amerikai és kanadai munkaerő piaci adatok pedig már kedvező irányba mutató elmozdulást jeleznek a gazdasági élénkülés hatására - közölte a párizsi székhelyű szervezet hétfőn.

hvg.hu Karrier

Százezer munkanélküli Szlovéniában

Szlovéniában megközelítette a 100 ezret a munkanélküliség az idén januárban: a statisztikai hivatal csütörtökön ismertetett adatai szerint pontosan 99 600-an voltak állás nélkül, 34,7 százalékkal többen, mint egy évvel korábban.

Karrier

Mennyit keresnek a HR vezetők?

Évek óta több félmérés készül arról, mennyit keresnek a HR-szakmában dolgozók. Konkrét összegekről nem szívesen beszélnek a cégvezetők, a bérek munkakörönként változnak, ezért nehéz utánajárni, valójában ki, mennyit keres HR-esként. Körkép.

Gazdaság

Csehországban nőtt a munkanélküliség

Csehországban januárban 9,8 százalékra, 2005. január óta a legmagasabbra nőtt a munkanélküliség - jelentették a cseh munka- és szociális ügyi minisztériumban hétfőn. Az elemzők is átlagosan 9,8 százalékot vártak.

Felpörögtek az adóbevételek, átmenetileg a maastrichti szintnél jár a hiánymutató

Felpörögtek az adóbevételek, átmenetileg a maastrichti szintnél jár a hiánymutató

Új gomb jön: a Netflix egyik remek funkciója bekerül a YouTube-ba

Új gomb jön: a Netflix egyik remek funkciója bekerül a YouTube-ba

Dani Olmo nem léphet pályára a Barcelona színeiben az idény hátralévő részében

Dani Olmo nem léphet pályára a Barcelona színeiben az idény hátralévő részében

1,2 milliárd mikroműanyag-részecske lehet a teája minden milliliterjében – döbbenetes eredményekre jutott egy friss kutatás

1,2 milliárd mikroműanyag-részecske lehet a teája minden milliliterjében – döbbenetes eredményekre jutott egy friss kutatás