Eurobarométer: a magyarok szerint a munkanélkülieket fenyegeti legjobban a szegénység
A Magyarországon 1022 fős mintán készült felmérés szerint a magyarok 69 százaléka gondolja, hogy a munkanélkülieket, 42 százaléka pedig hogy az időseket fenyegeti a legjobban a szegénység.
A munkanélkülieket és az időseket tartják a magyarok a szegénységgel szembeni legveszélyeztetettebb csoportnak - derült ki a szegénységgel kapcsolatos friss Eurobarométer-felmérésből, amelyet augusztusban és szeptemberben készítettek az Európai Bizottság megbízásából.
A megkérdezettek több mint fele, 55 százaléka azt mondta, hogy Magyarországon 3 személyből egy szegénynek számít, míg 29 százalékuk szerint minden ötödik ember szegény. Ugyanerről a kérdésről a 27 EU-országban az emberek 23 százaléka nyilatkozott úgy, hogy minden harmadik, 28 százalékuk, hogy minden ötödik, és 22 százalékuk, hogy minden tizedik ember szegény. A magyarok túlnyomó többsége, 89 százaléka véli úgy, hogy az utóbbi időben megnövekedett a lakókörnyezetében a hajléktalanok száma, és 11 százalékok gondolja azt, hogy "sokan" vannak.
A felmérésből az is kiderül, hogy a magyarok 76 százaléka szerint az alacsony fizetések, 67 százaléka szerint pedig a túl magas munkanélküliség magyarázza leginkább az emberek szegénységét. Az uniós átlag az előbbi esetében 48, utóbbinál pedig 54 százalék. Az EU átlagvéleménye szerint ugyanis az egyes emberek szegénységéhez nagy mértékben hozzájárul a szociális segélyek alacsony volta és az elfogadható lakások drágasága is. A magyarok és az uniós állampolgárok ugyanakkor nagyjából egyetértenek abban, hogy a megfelelő iskolai végzettség, vagy szakmai képzettség hiánya és a szegény családi környezet a két legfőbb oka az egyes emberek szegénységének.
Eltérően válaszoltak a számlafizetéssel kapcsolatos kérdésre a 27 országban, mint Magyarországon. Míg az EU-átlag 43 százaléka állította, hogy nehézség nélkül eleget tud tenni a számlafizetési kötelezettségnek, addig a magyaroknak csak a 23 százaléka mondhatja el ezt magáról. A magyarok 37 százalékának ez időről-időre, 25 százalékának pedig folyamatosan nehézséget okoz, míg minden tizedik magyar azt mondta, hogy néhány számla kifizetésével le van maradva.
A szegénység csökkentéséért a magyarok nagy többsége, 73 százaléka szerint a kormány a felelős, és csak 5 százalékuk gondolja, hogy az állampolgárok maguk. Az uniós megkérdezetteknek azonban mindössze 53 százaléka teszi a kormányt felelőssé, 13 százalékuk szerint viszont az állampolgárok maguk felelősek. A magyar és az uniós átlag is 10 százalékra teszi viszont az Európai Unió felelősségét az ügyben. A megoldást a magyarok 81 százaléka abban látja, hogy a kormánynak munkalehetőséget kell biztosítania a szegényeknek, 56 százalékuk a gazdasági növekedést, 38 százalékuk a szociális járulékok és nyugdíjak emelését, 35 százalékuk pedig a képzés biztosítását sürgeti.
Az Eurobarométer-felmérés a Szegénység és Társadalmi Kirekesztettség Elleni Európai Év zárása előtt készült, és emlékeztet arra is, hogy több mint 80 millió ember szegénységben, vagy annak küszöbén ék az EU-ban. Ráadásul közülük minden negyedik gyerek. Az Európai Unió célja, hogy 2020-ig legalább 20 millióval csökkentse a területén élő szegények számát.