szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nagy-Britanniában komoly gondot jelent a fiatal munkavállalók és a pályakezdők passzivitása. Itthon az egyetemisták leginkább a tanulmányi idő alatt folytatott szakmai gyakorlatra vagy a diploma megszerzést követő első néhány tanulóévre alapozzák karrierjüket. Kitekintés.

Nagy-Britanniában egy ideje már kongatják a vészharangot: egyre több a képzetlen, továbbtanulni nem vágyó vagy éppen munkanélküli fiatal. Ötből egy 18 éves fiú - lányok esetében hatból egy - nem dolgozik és nem is szeretne továbbtanulni. A brit munkaügyi hivatal közlése szerint közel 1,5 millió ember él Nagy-Britanniában, aki soha nem dolgozott, közülük 600 ezer 25 év alatti. A helyzet már 2008-ban aggasztotta a kormányt, két éve ugyanis a szigetországban több volt a munkanélküli vagy végzettséggel nem rendelkező 20-24 éves fiatal, mint Romániában vagy Bulgáriában – írta a This is Money az Eurostat 2008-as, 27 uniós tagállamra kiterjedő felmérésére hivatkozva. Ebből kiderül, hogy az uniós országok közül Nagy-Britannia két éve az utolsók között kullogott - öt év alatt 12 hellyel csúszott hátrébb -, a listán csak négy tagállamot előzött meg: Máltát, Portugáliát, Spanyolországot és Olaszországot.

Az Eurostat adataiból kiderül, hogy két éve a lengyeleknél volt a legjobb a helyzet a 20-24 éves munkaképes korúak foglalkoztatását illetően: az e korcsoportba tartózóknak mindössze 5 százaléka volt munkanélküli vagy szakképzetlen. A sereghajtó Málta volt, 39 százalékkal, ami a lengyelek 5 százalékát tekintve elrettentő, mégis jelentős javulást jelent az öt évvel korábbi máltai helyzethez képest: 2003-ban ugyanis az érintett korcsoport 49,9 százaléka volt munkanélküli, vagy képzetlen, szakképesítésre nem vágyó. Az uniós átlag 2008-ban 14,9 százalék volt. Magyarország a lista 12. helyén a középmezőnyben kapott helyet 11,7 százalékkal, megelőzve Németországot, Franciaországot és Belgiumot. A lengyelek mellett a szlovénok, csehek, szlovákok és litvánok kerültek az élmezőnybe.  

Mi a helyzet itthon?

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint szerint 2010 szeptember–novemberében 460 ezer munkanélkülit regisztráltak Magyarországon, a ráta 10,7 százalékos volt. Az állástalanok 17,5 százaléka a 15–24 éves korosztályból került ki, a munkanélküliségi ráta e korcsoportnál 26,1 százalékon állt, ám alacsonyabb volt, mint 2009 azonos időszakában. 2010 novemberében 30 270 diplomás álláskeresőt tartottak nyilván - közülük 20 776 főiskolai, 9504 egyetemi diplomát szerzett -, ez 4,5 százalékos növekedést jelent az egy évvel korábbi adatokhoz képest. 2010 januárjában 29 572 diplomás álláskeresőt regisztráltak, közel másfélszer annyit, mint egy évvel korábban. Noha számuk novemberre emelkedett, a tavaly novemberi adatokhoz képest ez mindössze 4,5 százalékos növekedést jelent – derül ki az ÁFSZ adataiból.  

Sikeres felvételi után, pályakezdés előtt
Stiller Ákos

A 15-24 éves korosztály tagjai csakúgy, mint a briteknél, itthon sincsenek jó helyzetben, a munkaerő-piaci körülményeket tekintve. A fiatal munkavállalók (18 év alattiak) lehetőségei korlátozottak: a Munka Törvénykönyve szabályozza, milyen feltételekkel és milyen körülmények között dolgozhatnak, számukra a legjobb megoldás, ha diákszövetkezeteken keresztül vállalnak állást. A 18 éves vagy annál idősebb, szakképesítéssel nem rendelkező pályakezdő munkavállalók leginkább a különféle fizikai és kisegítő munkák - esetenként adminisztrációs feladatok - közül válogathatnak. Az egyetemen vagy főiskolán továbbtanulóknak a szakmai gyakorlat jelenthet biztosítékoat arra, hogy a papír megszerzése után könnyebben el tudnak helyezkedni.

A magyar hallgatók fontosnak tartják az egyetem melletti szakmai képzést: 16 százalékuk jelentkezett korábban valamilyen szakmai programra, további 37 százalék pedig ezt tervezi - derül ki a Procter&Gamble és a KutatóCentrum magyar és cseh egyetemisták körében végzett felméréséből. Tény, hogy szakmai tapasztalat nélkül a friss diplomásoknak nehéz állást találniuk, még akkor is, ha kitűnő eredménnyel végeztek, a legtöbb vállalatnál ugyanis elvárás - vagy legalábbis előny - a munkatapasztalat. 

A 21 éves Attila egy ügyvédi irodánál tölti szakmai gyakorlatát. „Két egyetemista társammal dolgozom itt, heti 10-12 órában. Rugalmas a beosztásunk, órabért kapunk, az egyetem elvégzésig viszont csak apróbb feladatokat bíznak ránk. Küldeményeket kézbesítünk és besegítünk az ügyvédeknek. Mivel ez nem klasszikus gyakornoki program, csak rajtunk múlik, hogy meddig dolgozunk” - meséli, hozzátéve, hogy két év múlva szeretne már komolyabb feladatokat kapni.

Friss munkaerő. A papír nem minden
Végel Dániel

Az aktív egyetemi évek - a hallgatói jogviszony fennállása - alatt a cégek általában gyakorlati pozíciókat hirdetnek meg a diákoknak, adott időtartamra: ez a vállalattól, a gyakorlat típusától és a feladatoktól függően változik, lehet egy hónap vagy akár fél év is. A legtöbb helyen elvárás a megalapozott elméleti ismeretanyag, a jó - vagy kiváló - tanulmányi eredmény, a tehetség, céltudatosság, elkötelezettség, a csapatmunkára való hajlandóság. Ezért cserébe minimális fizetést, diplomamunka-témát, tapasztalatszerzési lehetőséget kínálnak.

Az egyik vezető számítástechnikai cég egyetemistáknak meghirdetett gyakornoki programjába két feltétellel lehet bekerülni: hallgatói teljesítmény vagy a vállalat által szervezett eseményeken elért eredmény alapján. Cserébe viszont vállalják, hogy a programba bekerülők önéletrajzát partnercégeikhez kiküldik, és három hónapos ösztöndíjas képzésben vehetnek részt. Ez már komoly lehetőséget jelent: a gyakorlati idő nem is heti egy-két nap, mint az átlagos gyakornoki pozíciók esetében, hanem heti 20 vagy akár 25 óra. Nagy előnye, hogy amennyiben a cégek elégedettek a friss, tanuló munkaerő teljesítményével, állást is kínálhatnak. Egy távközlési nagyvállalatnál követelmény a - legalább - 25 órás munkavégzés hetente: a nappali tagozatos hallgatói jogviszonnyal rendelkező gyakornokok 3-6 hónapra szóló munkaszerződést, és némi fizetést kapnak.

A komoly (6 hónapos vagy akár egy-két éves) gyakornoki programokat elsősorban friss diplomásoknak vagy néhány éve végzetteknek hirdetik meg a cégek határozott időtartamra – határozott idejű munkaszerződéssel -, egy bizonyos szakterületen. Az egyik legnagyobb itthoni energetikai vállalatcsoport gyakornoki programja műszaki és gazdasági végzettségű friss diplomásoknak indít - minden évben - 18 hónapos gyakornoki programot, 3 területen. „A vállalatok jól járnak, mert elméleti tudással bíró munkaerőt kapnak, csak ki kell nevelniük a tehetségeket” - válaszolta a hvg.hu-nak az egyik fejvadász cég tulajdonosa, hangsúlyozva, hogy a rátermett, idegennyelven is beszélő friss diplomások még mindig kelendőek, de ahhoz, hogy megfelelő állásajánlatot kapjanak, szakmai gyakorlatot kell szerezniük.

Új gomb jön: a Netflix egyik remek funkciója bekerül a YouTube-ba

Új gomb jön: a Netflix egyik remek funkciója bekerül a YouTube-ba

Megállapodott a Mohu a nagykanizsai céggel, amiért tüntettek a helyiek

Megállapodott a Mohu a nagykanizsai céggel, amiért tüntettek a helyiek

Több mint 500 kisállat pusztult el, miután kigyulladt egy dallasi bevásárlóközpont

Több mint 500 kisállat pusztult el, miután kigyulladt egy dallasi bevásárlóközpont

Meghalt Halmosi Zoltán válogatott labdarúgó

Meghalt Halmosi Zoltán válogatott labdarúgó