szerző:
László Éva Lilla
Tetszett a cikk?

Mennyivel keresnek többet a férfiak, mint a nők, és miért? Évtizedek óta központi és megoldatlan kérdés a két nem közötti bérolló. Négy éve február 22-én hivatalosan is megemlékeznek a nők bérhátrányáról az unióban.

Az unióban két éve átlagosan 17,8 százalékos különbség mutatkozott a nők és a férfiak bére között - utóbbiak javára - az Európai Bizottság felmérése szerint (amely a gazdaság egészére kivetítve a fizetett munkaórák számát vette alapul). A bérolló országonként jelentősen eltért: míg Olaszországban átlagosan 4,9 százalék volt a különbség a két nem fizetése között, addig Észtországban 30 százalék, Csehországban 26,2, Ausztriában 25,5, Németországban 23,2, Görögországban 22, Cipruson 21,6, Litvániában 21,6, Nagy-Britanniában 21,4, Szlovákiában pedig 20,9 százalékkal kerestek többet a férfiak, mint a nők. Magyarország 17,5 százalékkal - kicsivel az uniós átlag alatt - a középmezőnybe tartozik. Olaszország mellett Szlovéniában (8,5 százalék), Romániában (9 százalék), Belgiumban (9 százalék), Portugáliában (9,2 százalék), Máltán (9,2 százalék) és Lengyelországban (9,8 százalék) volt a legjobb a helyzet bérkülönbség tekintetében - az Eurostat Structure of Earning felmérésének adatai szerint.

A nők és férfiak közötti bérkülönbség - és ennek okai - évtizedek óta sarkalatos kérdés Európában is. Már az 1957-es Római szerződés, majd az 1975. évi 117-es számú irányelv is rögzítette, hogy tilos a díjazásbeli diszkrimináció a két nem képviselőinél. Az Európai Bizottság 2010. szeptember 21-én fogadta el az ötéves tervet - Strategy for equality between women and men 2010-2015 -, melynek lényege, hogy megszüntesse a bérkülönbséget a két nem tagjai között, egyenlő gazdasági és munkakörülményeket teremtve a nők és férfiak számára (az „egyenlő munkáért egyenlő bér” elv alapján), valamint a törekvés, hogy az uniós országok hangolják össze bérstratégiájukat (az erre vonatkozó törvényt és intézkedéseket).

A stratégiában központi szerepet kap a nyugdíjkérdés: a Bizottság szerint a bérkülönbségnek nemcsak az a hozadéka, hogy a nők rosszabb anyagi körülmények között élhetnek, hanem az is, hogy rosszabbak lesznek  nyugdíjkilátásaik, mint a férfiaknak. Ebből pedig az következik, hogy a nők - akik aktív munkavállalóként 20-30 százalékkal kevesebbet kerestek, mint a hasonló beosztásban dolgozó férfiak - nagyobb eséllyel süllyednek mélyszegénységbe. Egyedülálló anyák esetében erre 32 százalék az esély, a 65 év feletti nők esetében 21, a 65 év feletti férfiaknál viszont csak 15 százalék.

Nő a tét
sxc.hu

Miért keresnek kevesebbet a nők?

A Bizottság szerint a bérkülönbség azonos munkakört betöltő nők és férfiak esetében kiküszöbölhető, ha a munkaadó a legrátermettebb és legképzettebb jelöltet alkalmazza egy adott pozícióra, függetlenül attól, hogy az illető nő vagy férfi. A gyakorlatban ez persze másképp működik: a döntéshozó mindig azt választja, aki a cég szempontjából megfelelőbb.

A kiválasztáskor leginkább olyan szempontok játszanak szerepet, mint a teherbírás, a mobilitás, a rugalmasság, a megbízható, állandó jelenlét, a tény, hogy valakivel hosszú távra lehet tervezni. A nőknél törvényszerű, hogy előbb-utóbb gyereket vállalnak és szülési szabadságra mennek, tehát egy időre biztos kiesnek a munkaerőpiacról, és előfordulhat, hogy karrierjük felfelé ível, ám egy ponton biztos megtörik, hacsak nem mondanak le a családalapításról. Emellett a sztereotípiák is kitűnő táptalajt biztosítanak a béreken is meglátszó diszkriminációhoz: ezek szerint a nők gyengébbek, kevesebbet bírnak, mint a férfiak, hajlamosabbak arra, hogy érzelmi alapon hozzanak döntést - hogy csak a legáltalánosabbakat említsük. Az Európai Bizottság témában készített elemzése szerint a nők és férfiak közötti bérolló a képzettséggel (iskolai végzettség), a pályán töltött évek számával és az életkorral egyre nő.

Néhány országban az azonos munkakörülmények megteremtéséhez, a bérkülönbségek feltárásához speciális szoftvert fejlesztettek ki. Az első kalkulátor Svájcban készült 2009-ben. A kalkulátor segítségével elvileg kiszámítható, mely területeken mutatkozik bérkülönbség és ez milyen tényezőknek köszönhető (például képzettség, szolgálati idő), ugyanakkor emellett a nem kézzelfogható tényezőket is figyelembe veszi, mint például a nem alapján történő diszkrimináció. Időközben Németország és Luxemburg is hasonló kalkulátorral rukkolt elő.

Mennyit kerestünk tavaly?

2010 decemberében a nemzetgazdasági bruttó átlagbér 210 710 forintra csökkent (4,6 százalékkal tavalyhoz képest) - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A bruttó átlagbér tavaly 202 576 forint volt: összességében 1,4 százalékkal emelkedett a 2009-es bruttó átlagbérhez képest. A nettó átlagkereset 136 729 forint volt tavaly decemberben, 2010-ben pedig éves szinten 132 628 forint. A KSH összesítése szerint legjobban a pénzügyi területen és a biztosítási szektorban dolgozók kerestek (433 400 forintos bruttó átlagbérrel). Az információs ágazatban és a kommunikáció területén dolgozók sem jártak rosszul (368 100 forintos bruttó átlagbérrel). A szálláshely-szolgáltatással foglalkozók, valamint a vendéglátás területén dolgozók kerestek a legrosszabbul tavaly a KSH adatai szerint (122 700 forintos bruttó átlagkeresettel), de a mezőgazdasági, erdőgazdálkodási, halászati ágban dolgozók sem kerestek sokkal többet (átlagosan bruttó 143 900 forintot).

sxc.hu

Mennyivel keresnek többet a férfiak?

Magyarországon egy nő átlagosan 13 százalékkal keres kevesebbet, mint egy férfi - legalábbis ez derül ki a Merces.hu önkéntes, anonim, online fizetési felméréséből. Eszerint a két nem közötti bérolló a topmenedzserek körében a legszélesebb: átlagosan 27 százalékos, míg a pénzügyi menedzserek esetében átlagosan 45, az ügyvezető igazgatóknál őedig átlagosan 43 százalék. A válaszadók adataiból az látszik, hogy az állami alkalmazottak körében a legkisebb a nemek közötti bérkülönbség: a rendőröknél átlagosan 9 százalékkal, míg a tanároknál 5 százalékkal keresnek többet a férfiak. Akadnak viszont olyan területek, ahol fordított tendencia érvényesül, a nők többet keresnek. Ilyen az asszisztensi, az érettségivel rendelkező pénztárosi vagy a termékmenedzseri állás. (A különbség - a nők javára - egyik esetben sem haladja meg a tíz százalékot).

„Kevesebbet keresek, mert nő vagyok!”

Általános probléma, hogy a nők, akiknek alacsonyabb a fizetésük, mint hasonló munkakört betöltő férfi kollégáiknak (ugyanannyi szolgálati idővel és szakmai tapasztalattal a hátuk mögött), csak magukban hőbörögnek a hátrányos megkülönböztetés miatt. A „kevesebbet keresek, mert nő vagyok” - panasz viszont csak akkor állja meg a helyét, ha a fenti kitételek mellett bebizonyosodik, hogy a dolgozót pusztán nemi identitása miatt diszkriminálja munkaadója.

Az Egyenlő Bánásmód Hatóság (EBH) tavaly négy nemi szereppel kapcsolatos ügyben indított vizsgálatot: az egyik egyezséggel zárult, két esetben a hatóság elutasította a kérelmet, egyben pedig jogsértést megállapító döntés született. Utóbbinál a kérelmező nő azért fordult a hatósághoz, mert szerszámraktárosként jóval alacsonyabb bért kapott, mint a hasonló beosztásban dolgozó férfi kollégái (egyikük 70 százalékkal keresett többet nála, a másik kétszer annyit kapott, holott nagyjából egy időben töltötték be a pozíciót). A hatóság megállapította a nemi hovatartozás szerinti közvetlen hátrányos megkülönböztetést, megtiltotta a jogsértő magatartást és 500 ezer forint kifizetésére kötelezte a munkaadót.

Polyák Gábor: Az újságírás védelmében

Polyák Gábor: Az újságírás védelmében

Tűz ütött ki egy erdélyi klubban, 150 embert menekítettek ki

Tűz ütött ki egy erdélyi klubban, 150 embert menekítettek ki

Szoboszlai Dominik nagy hibáját emelik ki az angol lapok

Szoboszlai Dominik nagy hibáját emelik ki az angol lapok

Szervezett bűnözés gyanújával letartóztattak egy minisztert Boszniában

Szervezett bűnözés gyanújával letartóztattak egy minisztert Boszniában